Tyrozyna – tajemniczy aminokwas, który warto poznać

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 1466

L-tyrozyna to składnik, który często można spotkać w popularnych spalaczach tłuszczu czy preparatach przedtreningowych, jednak większość z nas traktuje go jako dodatek i nie przywiązuje do niego szczególnej uwagi. To błąd – tyrozyna to naprawdę ciekawy aminokwas o wielu ważnych właściwościach. Na co może wpłynąć i czy warto ją stosować?

Czym jest tyrozyna?

Tyrozyna to jeden z dwudziestu podstawowych aminokwasów białkowych. Jest aminokwasem endogennym, czyli nasz organizm wytwarza go samodzielnie. Niestety zdarza się, że ilość tyrozyny w organizmie jest za niska. Objawy niedoboru to przede wszystkim brak energii fizycznej i psychicznej oraz zmniejszona zdolność koncentracji.

L-tyrozyna to ważny neuroprzekaźnik, który odpowiada za produkcję dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny. Dopamina zwiększa ogólne zadowolenie z życia i działa w sposób długotrwały. Przyczynia się też do poprawy pamięci. Adrenalina i noradrenalina z kolei działają doraźnie – dają błyskawiczny zastrzyk energii i motywują do natychmiastowego działania!

Co ciekawe, najnowsze badania wskazują, że tyrozyna bierze udział także w procesach hormonalnych. Może przyczynić się do poprawy produkcji hormonów tarczycy, dlatego jeśli cierpisz na niedoczynność lub nadczynność, skonsultuj stosowanie tyrozyny ze swoim endokrynologiem. Być może okaże się dobrym wsparciem w chorobie.

Tyrozyna - radość życia!

Czy tyrozyna jest dla Ciebie?

Tak naprawdę suplementacja tyrozyny sprawdzi się u każdego. Jest substancją w pełni bezpieczną i nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a może w znaczący sposób przyczynić się do funkcjonowania organizmu. Jeśli cierpisz na obniżony poziom energii życiowej i doskwiera Ci brak chęci i mocy do działania, a każde zadanie staje się dla Ciebie dużym wyzwaniem, tyrozyna pomoże Ci wziąć się w garść. Szczególnie jeśli czujesz, że ilość pracy Cię przerasta – zdarza się, że w pracy lub na studiach mamy mnóstwo zadań i początkowy entuzjazm szybko znika, a zamiast niego pojawia się zniechęcenie i niemoc. L-tyrozyna sprawi, że Twoja koncentracja się zwiększy, a podwyższony poziom dopaminy pozwoli pozytywniej spojrzeć na powierzone zadania.

Tyrozyna to również świetne wsparcie dla sportowców i kulturystów, którzy intensywnie trenują. Jak wiadomo, podczas ćwiczeń potrzebna jest spora koncentracja, aby każde powtórzenie wykonać prawidłowo. Tyrozyna nie tylko lepsze skupienie, ale też większy optymizm i doda energii do działania.

Kto jeszcze może sięgnąć po tyrozynę? Z pewnością osoby, które kochają się opalać. Dzięki swojemu działaniu, tyrozyna stymuluje produkcję melaniny, która z kolei chroni skórę przed szkodliwym działanie promieni UV. Jeśli jesteś częstym gościem na siłowni, pracujesz fizycznie na słońcu lub po prostu lubisz spędzać wakacyjne dnie na plaży, suplementacja tyrozyną pozwoli Ci uchronić skórę przed niebezpieczeństwem, czającym się w promieniach słonecznych.

Czy warto stosować tyrozynę?

Odpowiedź oczywiście jest twierdząca. Jeśli potrzebujesz sporo energii do pracy i treningów, tyrozyna będzie dobrym wsparciem. Dostępne na rynku preparaty, bazujące na tyrozynie, są w pełni bezpieczne, dlatego suplementacja z pewnością nie zaszkodzi, a może przynieść wiele pozytywnych skutków. Z pewnością warto spróbować i przekonać się, czy Twoje niedobory energii nie wynikają z niedoborów tyrozyny.

Polecamy!

Tyrozynę polecamy wszystkim, którzy chcą być pełni radości życia! Wybierz najlepszej jakości suplement: 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu