Skocz do zawartości


Zdjęcie

Antyoksydanty- zapomniany szczegół będący kluczowym czynnikiem mającym wpływ na wiele aspektów naszego prozdrowotnego stylu życia.


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Justyna.Soja

Justyna.Soja

  Nowy

 • Members
 • Pip
 • 5 postów

Napisano 12 May 2016 - 10:19 AM

ANTYUTLENIACZE szalenie ważne a przez tak wielu pomijane oraz zapomniane!
Czym są antyutleniacze zwane również przeciwutleniaczami lub antyoksydantami?
Są to enzymy i substancje odżywcze obecne we krwi, które mają za zadanie „ rozbrajać” wolne rodniki unieszkodliwiając je. Antyutleniacze wyszukują wolne rodniki a następnie dołączają jeden elektron tak aby w efekcie je zneutralizować. Matka natura obdarzyła nasz organizm również w swoisty naturalny system obronny przeciw wolnym rodnikom. Wśród  nich  są różne enzymy np. dysmutaza ponadtlenkowa czy peroksydaza glutationowa zawierające takie minerały jak selen, mangan, cynk, czy witaminy C i E oraz gamę naturalnych substancji roślinnych zwanych fitochemicznymi, które obejmują karotenoidy, barwniki roślinne, bioflawonoidy i taniny.

Czym są wolne rodniki?
Są to atomy bądź cząsteczki z niesparowanym elektronem tworzące się w ciele człowieka podczas naturalnego metabolizmu i produkcji energii, mają one zdolność tworzenia innych wolnych rodników poprzez odebranie elektronu cząsteczce znajdującej się w pobliżu. Ich szeregi  zwiększa kontakt z dymem papierosowym, zanieczyszczonym środowiskiem, spalinami, promieniowaniem UV jak również  ma tu swój wpływ stres.  Wolne rodniki zgromadzone w nadmiarze mogą spowodować duże spustoszenie w organizmie. Powszechnie uważane są jako winowajcy chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, przyspieszają mechanizmy starzenia się jak i po treningowe bóle mięśni ponieważ – niepowstrzymane mogą uszkadzać błony komórkowe jak i materiał genetyczny, wpływać destrukcyjnie na enzymy, uszkadzać błony komórkowe w krwiobiegu zwiększając tym samym ryzyko arteriosklerozy czyli odkładania się blaszek miażdżycowych w tętniczkach , które są pierwszym krokiem do choroby wieńcowej.  Zwiększona ilość wolnych rodników jest odpowiedzialna za bolesność mięśni, zatrzymanie płynów ( odmę), złe samopoczucie jak i wrażliwość po ćwiczeniach.  Jeśli jesteśmy już przy temacie aktywności fizycznej, należy się tu zatrzymać gdyż nasuwa się kolejne pytanie, mianowicie:

W jaki sposób ćwiczenia wpływają na poziom wolnych rodników?
Podczas treningu zwiększona jest konsumpcja tlenu co przekłada się na zwiększenie ilości wolnych rodników. Przypuszczalnie ma to związek z metabolizmem energetycznym podczas ćwiczeń. W końcowych etapach  produkcji  ATP ( z węglowodanów bądź tłuszczów) elektrony ( ujemne cząsteczki atomów) czasami „schodzą z kursu” co skutkuje zderzeniem się cząsteczek tworząc wolne rodniki.  Podczas treningu zwiększamy produkcję ATP co stymuluje wzrost rodników.  Kolejnym czynnikiem ich powstawania są uszkodzenia mięśni powstałe podczas intensywnych treningów gdzie występują przede wszystkim ćwiczenia ekscentryczne. Trzecim  czynnikiem jest również produkcja kwasu mlekowego, przyspieszony rozpad hemoglobiny czy podwyższona termogeneza , której wynikiem  jest większe wydzielanie ciepła.

Znamy etiopatogenezę, wiemy skąd się biorą , za co odpowiadają. Teraz trzeba pomyśleć jak im przeciwdziałać i co trzeba w tym kierunku zrobić .

Najlepszym rozwianiem jak w wielu kwestiach są metody naturalne oraz niekonwencjonalne- mowa tu o pożywieniu!  Są to substancje naturalne czyli substancje fitochemiczne, każda z nich ma nieznacznie odmienne działanie. Przykładowo substancje fitochemiczne obecne w produktach sojowych zapobiegają rozwojowi nowotworów  hormonozależnych: rak piersi, jajników czy prostaty.  A substancje fitochemiczne zawarte w czosnku spowalniają  rozrost guzów. Dlatego odwołując się do powyższego najlepszym rozwiązaniem jest bazować na naturalnych substancjach fitochemicznych czyli konkretnych produktach takich jak:
Dobre źródła antyutleniaczy:
WITAMINA C i E- zawarte w większości owoców, porzeczki, pieczone ziemniaki czy zielona papryka.
MINERAŁY takie jak; selen (
obecny jest w mięsie, rybach; szczególnie w tuńczyku, orzechach, nasionach słonecznika, czosnku, ryżu, cebuli i kiełkach pszenicy. Pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w wiązaniu toksycznych metal i ciężkich, takich jak rtęć i ołów); miedź( orzechy bądź wątróbka);mangan ( kiełki pszenicy, orzechy , zboża); cynk ( nasiona, jaja, orzechy, mleko oraz większość warzyw. Odgrywa on istotną rolę w metabolizmie białek i węglowodanów oraz tłuszczy. Nadmiar cynku może wywołać wtórny niedobór miedzi, niedokrwistość, dlatego należy pilnować norm) .
KAROTENOIDY ( beta karoten) zawarty w marchwi, czerwonej papryce, szpinaku, batatach  czy suszonych morelach.
Alfa- i gamma-karoten, kantaksantyna i likopen;  czerwone owoce,  pomidory, arbuzy oraz zielone i czerwone warzywa oraz pomidory.
FLAWONOIDY ( flawonole i polifenole) -  owoce, warzywa, czosnek, cebula.

Można też wyróżnić antyutleniacze chroniące przed chorobami serca:
- kwas foliowy-  warzywa zielono liściaste, jarmuż, szpinak, brokuły czy biała kapusta
- kwercetyna- jabłka, winogrono, cebula oraz czosnek
- fenole- winogrona
-resweratrol-  skórka winogron, czerwone wino  ( wszystko jest dla ludzi, nawet sportowców, ale z zachowaniem zdrowego umiaru)

Antynowotworowe substancje fitochemiczne:

 • Beta karoten- mango, morele, szpinak, młoda kapusta, marchew, czerwona papryka
 • Alfa- i gamma- karoten
 • Kantaksantyna- pomidory, arbuz
 • Kwas kumarowy – zielona papryka, pomidory
 • Allicyna- por, cebula, czosnek
 • Kwas elagowy – winogrono, truskawki oraz wiśnie
 • D-limonen- biała część owoców cytrusowych
 • Luteina- zielone warzywa
 • Likopen- pomidory
 • Glukozynoalany – brokuły, kapusta, kalafior , brukselka

Jak wiadomo żyjemy w czasach GMO, chemii,  konserwantów i do końca nie możemy ufać atestom „BIO” dlatego ile wartości jest w produktach spożywczych do końca nie wiemy, aczkolwiek firmy z suplementami wyszły naprzeciw naszym potrzebom i oczekiwaniom  tworząc zbilansowane kompendium antyutleniaczy w wersji suplementacji.  Zawsze powtarzam i mówię, że najważniejszym elementem gdzie należy zwrócić uwagę na antyoksydację jest moment po treningowy, dlatego do posiłku po treningowego zalecam antyoxydanty.
 

Odpowiednia ilość godzin snu. Często się zapomina jak ważnym elementem życia jest sen, stanowi 1/3 jego trwania. Osoba dbająca o sylwetkę powinna zadbać o właściwy sen, gdyż jest to istotny proces regeneracyjny podczas którego następuje większość procesów naprawczych. Sen składa się z kilku faz przez które organizm przechodzi cyklicznie kilka razy. Każdy pojedynczy cykl trwa 90-120 min.

 • 1 faza- zasypiania ( występuje tylko w pierwszym cyklu).
 • 2 faza- sen płytki.
 • 3,4 faza- sen głęboki ( sen wolnofalowy)
 • 5 faza- REM objawiająca się szybkim ruchem gałek ocznych, sen paradoksalny.

Przez przechodzenie poprzez kolejne fazy snu ma miejsce stopniowe zmniejszanie napięcia mięśniowego, zwalnianie pracy poszczególnych układów jak i obniżenie temperatury ciała. Dzięki temu zwolnieniu organizm zużywa dużo mniej energii, dzięki czemu następuje jego pełna regeneracja. Zmniejszenie spoczynkowej temperatury ciała, zmniejsza tempo metabolizmu co daje idealne warunki do naprawienia powstałych w ciągu dnia szkód w organizmie wywołanych np. wolnym i rodnikami. W tym momencie ma miejsce podniesienie produkcji białek ustrojowych. Nie należy ich kojarzyć z cegiełkami budującymi mięśnie, gdyż są nimi również przeciwciała, hormony, różne enzymy trawienne czy oddechowe. Jest to proces wymagający sporych nakładów energetycznych. W ciągu dnia organizm nie ma czasu, gdyż energia jest na bieżąco wydatkowana na codzienną aktywność i trawienie. Idealną porą staje się noc, jest to czas na odpoczynek i wolniejsze obroty. Najdłużej trwa faza snu głębokiego w pierwszym cyklu, może dochodzić nawet do godz. Kilka razy w nocy sen staje się płytszy i przechodzi do fazy REM, organizm przestaje pracować na zwolnionych obrotach i zwiększa pracę mózgu, w tej fazie powstają marzenia senne a oddech staje się przyspieszony. Faza REM nie zapewnia takie odpoczynku jak faza 3 i 4 ale jest potrzebna dla dobrego funkcjonowania mózgu. Jak widać w miarę zbliżania się do porannej pobudki sen staje się coraz płytszy.

Ważna kwestią jest również to iż podczas niezakłóconego snu, np. poprzez zamianę wieczornego objadania na przemyślane rozłożenie tego w ciągu dnia, w fazie 3 i 4 wytwarza się hormon wzrostu GH, którego nie należy kojarzyć tylko ze znaczeniem anabolicznym dla mięśni ale również uruchamia procesy spalania zmagazynowane tkanki tłuszczowej czyli lipolizy.

Niedobór snu prowadzi do zwiększonego wydzielania hormonów stresu, osłabia pamięć metaboliczną. Dochodzi wtedy do zaburzeń metabolicznych, które są przyczyną powstawania lipodystrofii. Dochodzi do osłabienia odporności organizmu i wzrostu podatności na rozmaite zakażenia. Stąd też polecam stosowanie produktu Z3 – Real Pharm.

Zdarza się iż z przyczyn losowych bądź niezależnych od nas sen jest krótszy bądź zaburzony, dlatego w skali dnia zagościły u mnie „drzemki taktyczne” mianowicie- krótka popołudniowa drzemka odbudowująca zasoby energii witalnej. Zapewniają one dojście do 2-3 fazy snu nawet po 15 minutach umożliwiając częściową regenerację organizmu. Oczywiście istotny jest czas drzemki, gdyż gdy będzie zbyt długi organizm wkroczy w fazę 4, z której trudno jest organizm wybudzić, a po przebudzeniu czujemy się rozkojarzeni i senni.

 

Żyjemy w dobie stresu. Unikanie stresu wydaje nam się czymś nie do przyjęcia. Stres jak i eu-stres zawsze będzie potrzebny oraz obecny w naszym życiu, ten drugi dla wielu jest bodźcem do działania, aczkolwiek życie w ciągłym stresie oraz brak umiejętnego, świadomego relaksowania się jest wręcz destrukcyjny dla naszego organizmu. W chwilach nasilone stresu sięgajmy po magnez + witamina B6 ( bądź kompleks witamin z grupy B) , świetnym i niezastąpionym suplementem jest również Gaba stosowana przed udaniem się na nocny spoczynek. Suplementem, który stosuje również w momencie gdy reżim treningowy oraz praca jest na wysokich obrotach to ALA-nerw, stosowany rano do śniadania po porannym cardio oraz po treningu siłowym a przed cardio.

 

Życie w ciągłym stresie – tuczy. Kobiety z reguły w „zajadają stres”. Długotrwały stres, przez który niewiele jemy, sprawia, że efektem końcowym jest większy apetyt na węglowodany. Gdy w końcu stres puszcza – sięgamy po szybkie i zapychające fast foody- ale to akurat dygresja.

 

Stres również zwiększa w organizmie wydzielanie hormonu o nazwie kortyzol, który zwiększa odkładanie tłuszczu w okolicach brzucha czy ud ( miejscu, w którym kobiety ma ja problem również z cellulitem). Podczas sytuacji wyzwalającej stres, nasz apetyt jest hamowany, a zadaniem kortyzolu jest aktywowanie tłuszczu, który jest dodatkowym źródłem energii. Gdy mija sytuacja stresogenna, organizm stara się powrócić do równowagi, kortyzol zwiększa nasz apetyt, tak by szybko uzupełnić rezerwy utraconej energii. Wówczas pochłaniamy dużo więcej i skutkiem jest spora tkanka tłuszczowa.

 

Stres ma również zasadniczy wpływ na wygląd naszej skóry, która szybciej się starzeje. Stres powoduje zmiany hormonalne w organizmie, które wpływają na funkcjonowanie poszczególnych komórek. Uwidacznia się to na skórze. Cera staje się szara, niedotleniona.

 

 W dobie dzisiejszego pędu ciężko jest unikać sytuacji stresujących, gdyż towarzyszy nam on prawie na każdym kroku. Mając świadomość, że stres ma wpływ nie tylko na nasz stan psychiczny, warto poszukać metod, które w skuteczny sposób pomogą z nim walczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie technik relaksacyjnych, które pomagają pokonać nadmiar stresu.

 

Zbliża się okres gdy promienie słoneczne zachęcają nas do odkrycia ciała. I zaczyna się wzmożony ruch na solarium, oraz za niedługo przyjdzie czas na ekspozycję słoneczną w plenerze a wolne rodniki grasują!

Promieniowanie UVA przenika do skóry właściwej, tkanki podskórnej i uszkadza włókna kolagenowe i sprężyste, powodując pojawienie się zmarszczek i zwiotczeń skóry. Przenika ono również przez szkło okienne. Działanie UVB przenika przez naskórek, aż do warstwy podstawnej, uszkadza ją i prowadzi dodatkowo do zmian przed nowotworowych. Bierze udział w wytwarzaniu barwnika i syntezie witaminy D. Nie przechodzi przez szło okienne lecz penetruje przez wodę i szkło kwarcowe. Ma właściwości immunosupresyjne czyli zwiększa skłonność do infekcji wirusowych i bakteryjnych. Promieniowanie UVC jest silnie rumieniotwórcze, uszkadza rogówkę, ma działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Pochłaniane jest przez warstwę ozonową i nie przechodzi przez szkło okienne.
Grono z nas wychodzi z założenia iż kąpiele słoneczne tuszują mankamenty sylwetki a zarazem podkreślają. Owszem z właściwą ochroną i zabezpieczeniem przed ich działaniem walory estetyczne jak najbardziej są podkreślone. Słońce ma bezpośredni wpływ na pow­stawanie cel­lulitu, skutkiem promieniowania jest przyspieszenie procesów starzenia się, skóra staje się wiotka i mało napięta. Mech­a­nizmy napraw­cze skóry sku­pi­one są na niwelowa­niu zniszczeń po słonecznych, a nie na oczyszcza­niu tkanek, przez co dochodzi do zas­to­jów limfy i tworzenia guzków zwyrodnieniowych w tkance podskórnej.  Korzystając z solarium kąt padania promieni jest prostopadły( kat 90 stopni), co skutkuje działaniem na naszą skórę niczym małe mikro noże, uszkadzające nasze włókna kolagenowe, ponadto na naturalne promienie słoneczne padające pod łagodniejszym kątem powinniśmy robić ekspozycje w godzinach po południowych. Zadbać o właściwe filtry zewnętrznie jak i wewnętrzne stosując zwłaszcza witaminy A, C , E.   

Reasumując wolne rodniki , namnożone przez nasze zaniedbania zaatakują nas, mając destrukcyjny wpływ na nasze ciało, lub my będziemy sprytniejszy i wyeliminujemy je z gry dbając o komfort oraz homeostazę naszego organizmu, która odpłaci nam dobrym samopoczuciem, wyglądem, witalnością oraz spoistością skóry a co najważniejsze cieszeniem się życiem, pasją w jak najlepszej kondycji zdrowotnej.
Wybór należy do Ciebie!

 Polecamy

Polecamy
 • Advert

#2 lukaszmachowski

lukaszmachowski

  Legenda

 • Members
 • PipPipPipPipPip
 • 8921 postów
 • LocationDębica

Napisano 12 May 2016 - 21:21 PM

Z pewnoscia przeczytam w wolnej chwili!
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych