Skocz do zawartości

Zdjęcie

Popularne diety w Polsce i nie tylko, ale czy skuteczne?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bartosz Buczek

Bartosz Buczek

Mistrz

• Members
  • PipPipPipPip
  • 840 postów

Napisano 22 August 2015 - 14:40 PM

Tak jak pisałem, wpadł mi pomysł zebrania tych wszystkich "cudów", magicznych diet po które coraz częściej sięgają ludzie, mający małe doświadczenie lub zerowe w żywieniu,dietetyce aż po np kulturystykę ;)

Będę wstawiał tu po jednej w jednym poście, jeśli chcecie jakąs opisać to śmiało, ale może na razi prosiłbym o nie pisanie pytanie, czy o konwersowanie żeby zachować przejrzystość tematu :)

Omówię i jeśli trzeba poddam krytyce, przedstawię wady i zalety = wyciągnę wnioski.

W każdej metodzie odżywiania omówię:

1. założenia i rezultaty, których oczekujemy

2. fakt czy jest skuteczna czy nie

3. ocenę, z perspektywy naszego zdrowia

Zaczynajmy :)

Dieta głodówkowa

1.Najczęściej jest to model żywienia o kaloryczności poniżej 800kcal. Dużo osób twierdzi, że skoro stopniowe ucinanie kalorii daję według nich wolny efekt to ucięcie większej liczby kalorii spowoduje, że schudniemy szybciej. W magazynach dla kobiet jest pełno artykułów o tym, presja wakacji, przyjęcia czy po prostu chęć szybkiego efektu powoduję, że ludzi często stosują tę metodę.

2. Nasz organizm jest bardzo mądry, obcinając dużą liczbę kalorii weźmie on zapas energii nie z tłuszczu, ale z mięśni. Efekt jest początkowy, obniżenie podaży węglowodanów sprawi, że nasz orgaznim pozbędzie się wody, bo jak wiadomo węglowodany są odpowiedzialne za gromadzenie wody w organiźmie. Tłuszczu stracimy znikomą ilość.

3. Drastycznę ograniczenie spożywanych kalorii ma charakter wyniszczający orgaznim. Tempo przemiany materii spada, tłuszcz w takich warunkach na pewno będzie bardzo niechętnie "uciekał" z naszego ciała, ponieważ jest to sygnał, aby zachować go jak największą ilość.

Dieta Kopenhaska (trzynastodniowa)

1. Polega na stosowaniu przez 13 dni ustalonego menu, jemy 3 posiłki, obiad między 12 a 14, kolacja przed 18. Menu składa się z chudego mięsa, jaj, warzywa, owoców, woda, zielona herbata

Podobno działa, podobno uregulowuje przemiane matreii, podbno bez efektu jojo.

2. Jak w przypadku diety głodówkowej, stracimy na wadze, ale tłuszcz zredukujemy w znikomej ilości albo nawet. Przez 13 dni to może na jedynie woda "wylecieć" z organizmu :)

Zbyt niska kalorycznosć diety i mała podaż białka sprawi, że w 1 kolejności stracimy mięsnie, nie tłuszcz, obniży empo przemiany materii.

Takie modele żywienia mogą powodować utratę wagi, ale czy tłuszczu? Raczej nie.

3. Wyniszczająca i obniżająca przemianę materii. Diety o kaloryczności poniżej poziomu wartości podstawowej przemiany materii nie polecam i radzę unikać je szerokim łukiem.

Dieta Dukana

zawana dietą proteinową

1 Chyba najpopularnieszy i najbardziej kontrowersyjny sposób odżywiania. Dieta zakłada 4 fazy. Pierwsza do faza uderzeniowa - spożywanie produktów białkowych a ubogich w inne składniki odżywcze. Druga - faza równomiernej utraty wagi - dochodzą okresowo warzywa. Faza trzecia i czwarta polega na stopniowym wprowadzaniu niektórych produktów niebiałkowych i stabilizacji masy ciała

2. Dlaczego wydaje się działać? Rezygnujemy z węglowodanów - schodzi woda. Na kolejnych etapach bywa różnie, spodziewajmy się utraty wagi ( niekoniecznie tłuszczu), mięśni oraz zdrowia.

3. W świecie nauki o żywieniu uznana za łamiące zasady zdroewgo odżywienia. Dieta oparta jedynie na białkach mocno obciąża organizm - wątrobę, nerki. Równiowaga kwasowo - zasadowa zostaje zachwiana, organizm zakwasza się

Polecamy

Polecamy
  • Advert

#2 rico89

rico89

Legenda

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1051 postów

Napisano 02 September 2015 - 08:18 AM

Dla mnie to trochę dziwne, stosować jakieś chore diety, które tylko odbijają się na naszym zdrowiu. Szczególnie dla kobiet, którym wystarczy odpowiedni bilans kaloryczny oraz trochę ćwiczeń i już waga leci w dół. Zresztą ja lubię dobrze zjeść, więc dieta głodówkowa odpada ;)

ricosyg.png

#3 Bartosz Buczek

Bartosz Buczek

Mistrz

• Members
  • PipPipPipPip
  • 840 postów

Napisano 02 September 2015 - 08:20 AM

To wszystko marketing robiący ludziom wodę z mózgu :P

Temat zamarł, ale znów się za to biorę. Juz raczej sprawy mieszkaniowe załatwione :)

#4 rico89

rico89

Legenda

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1051 postów

Napisano 02 September 2015 - 12:06 PM

To wszystko marketing robiący ludziom wodę z mózgu :P

Temat zamarł, ale znów się za to biorę. Juz raczej sprawy mieszkaniowe załatwione :)

Pięknie to ująłeś ;) Tylko kiedy ludzie to zrozumieją i przestaną tracić zdrowie ;)

ricosyg.png

#5 Przemysław Kowalczyk

Przemysław Kowalczyk

Maniak

• Members
  • PipPipPip
  • 227 postów

Napisano 03 September 2015 - 14:03 PM

najpopularniejsze diety w polsce to diety cud :)

#6 rico89

rico89

Legenda

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1051 postów

Napisano 04 September 2015 - 07:19 AM

Dieta cud - jesz co chcesz, a jak schudniesz to cud ;)

ricosyg.png

#7 Bartosz Klimowicz

Bartosz Klimowicz

Moderator

• Moderators
  • 26274 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 04 September 2015 - 07:30 AM

Dieta cud - seks i głód 👌🏼

Trening & Dieta Online - Zapraszam na Konsultacje :)

https://www.facebook...osz.klimowicz.7

#8 rico89

rico89

Legenda

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1051 postów

Napisano 04 September 2015 - 07:56 AM

Heh no ja jednak bym coś później zjadł ;)

ricosyg.png

#9 Bartosz Klimowicz

Bartosz Klimowicz

Moderator

• Moderators
  • 26274 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 04 September 2015 - 08:05 AM

Heh no ja jednak bym coś później zjadł ;)

Ja tez banana i zapił białkiem 😀

#10 rico89

rico89

Legenda

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1051 postów

Napisano 04 September 2015 - 14:08 PM

I oczywiście kolejna seria ;) ;) ;)

ricosyg.png

#11 Bartosz Klimowicz

Bartosz Klimowicz

Moderator

• Moderators
  • 26274 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 04 September 2015 - 15:10 PM

Wiadoma sprawa 😀

#12 Magdalena

Magdalena

Nowy

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisano 08 September 2015 - 09:28 AM

Byłam już na diecie kapuscianej, na kopenhaskiej (2 dni bo umierałam z głodu) i na różnych tych dziwactwach, które nic mi tak naprawdę nie dały. Ja już w te diety nie wierzę. Pozbyłam się złudzeń, że jest to w stanie zredukować moją nadwagę. Chyba czas sie przejść do dietetyka.

#13 Bartosz Klimowicz

Bartosz Klimowicz

Moderator

• Moderators
  • 26274 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 08 September 2015 - 09:38 AM

Byłam już na diecie kapuscianej, na kopenhaskiej (2 dni bo umierałam z głodu) i na różnych tych dziwactwach, które nic mi tak naprawdę nie dały. Ja już w te diety nie wierzę. Pozbyłam się złudzeń, że jest to w stanie zredukować moją nadwagę. Chyba czas sie przejść do dietetyka.

i bardzo mądre słowa ! :) 

w końcu ktoś napisał jakie ma z tym "nieprzyjemne" doświdczenia i może to otworzy oczy reszcie osób, że te diety nie mają żadnego sensu...

#14 Przemek Raszkiewicz

Przemek Raszkiewicz

Legenda

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 4351 postów

Napisano 08 September 2015 - 10:49 AM

Dodam tylko że trzeba znalesc dobrego dietetyka bo narobilo się ich jak grzybów po deszczu :)

Rozpiski treningowe, układanie diet online

Zapraszam na mój fp: https://www.facebook...klikamy like :D

a tutaj mój dziennik treningowy: http://rbforum.pl/pr...aszkiewicz-t37/

#15 Piotr LIBERATORE Nowak

Piotr LIBERATORE Nowak

Treningi personalne, Konsultacje, Trening & Dieta - rozpisyw

• Moderators
  • 7435 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 10 September 2015 - 19:24 PM

Tak samo trenerow ukladajacych diety 1200kcal dla typow warzacych ponad 100kg

Najlepiej jakby taka osoba posiadalajuz jakas wiedze by nie dala sie oszukac...

Niema jednej diety dla wszystkich.
Kazdy jest inny i trzeba podejsc do kazdego indywidualnie.

Znam trenerow co daja praktycznie tensam jadlospis kazdemu klientowi... Porazka

Trening & Dieta - rozpisywanie, Treningi personalne, Konsultacje

https://www.facebook...iotr.nowak.5070

#16 Bartosz Klimowicz

Bartosz Klimowicz

Moderator

• Moderators
  • 26274 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 10 September 2015 - 20:28 PM

takich Pseudo Trenerów jest niestety wielu ...

#17 Ata

Ata

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisano 11 September 2015 - 22:55 PM

Coś takiego jak dieta cud nie istnieje. Takie diety gwarantują nam utratę zbędnych kilogramów w bardzo krótkim czasie, ale powodują efekt jo-jo. Taka dieta może być niebezpieczna, więc warto jej stosowanie skonsultować ją z lekarzem. Najczęściej taka dieta jest dietą eliminującą jakieś produkty spożywcze z naszego menu np. węglowodany) albo jest po prostu dietą jednoskładnikową np. dieta owsiana czy owocowa.

#18 rico89

rico89

Legenda

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1051 postów

Napisano 05 September 2016 - 13:47 PM

Moim zdaniem słowo dieta wszystkim kojarzy się z czymś złym, restrykcyjnym, z wyrzeczeniem, brakiem smaku, (ogólnie samo ZŁO), dlatego lepiej mówić o sposobie odżywiania, ponieważ w wielu przypadkach wystarczy zamienić produkty np. biały chleb na żytni, napoje słodzone i gazowane na wodę, smażone na gotowane lub pieczone i tyle. Ile razy widząc w biedronce koszyk sąsiada mam chęć strzelić mu w pysk, szczególnie jak jest to otyła rodzina, która do koszyka wrzuca wszystko z przetworzonej półki, 2 zgrzewki zwykłej coli i do tego kilogram bananów żeby zabić wyrzuty sumienia i mieć choć jeden zdrowy produkt w koszyku. Sami robią krzywdę dzieciom, które nasiąkają złymi nawykami żywieniowymi już od maleńkości.

ricosyg.png

#19 PaulinaS

PaulinaS

Nowy

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 14 December 2017 - 14:17 PM

Moja dieta kiedyś to kanapki i fast foody. U mnie w pracy sporo osób korzysta z cateringu dietetycznego i ja też jestem teraz na diecie 1500kcal lightdiet. Dla mnie to jest i wygodne i teraz jem bardziej zdrowo niż wcześniej. Mam darmową dostawę 5 posiłków, które są urozmaicone bardziej niż moje wcześniejsze posiłki. Głodna nie chodzę i dobrze się czuję. Mam więcej czasu na ćwiczenia nawet teraz :)

#20 Dzikson_Trenuje

Dzikson_Trenuje

Legenda

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1751 postów
  • LocationWarszawa

Napisano 23 January 2018 - 16:39 PM

Jak ktoś może sobie na to pozwolić to czemu nie. Ja nie wyobrażał bym sobie że sam sobie swoich posiłków nie przyrządzę. :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych