Kwasy tłuszczowe nasycone to inaczej te kwasy, które nie zawierają podwójnych wiązań między atomami węgla w cząsteczce. Ich struktura opiera się na tym, że atomy węgla tworzące łańcuch danego kwasu tłuszczowego, są połączone pojedynczym wiązaniem, mając do siebie przyłączone po dwa atomy wodoru. Tyle w teorii, natomiast jak wygląda to w praktyce?
Kwasy tłuszczowe określane są jako kwasy pochodzenia zwierzęcego (tłuszcze nasycone), jak sama nazwa zatem wskazuje, znajdziemy je w tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. Charakteryzuje je stała konsystencja i barwa oraz rozpuszczalność w wodzie. Są odporne na działanie wysokich temperatur, dlatego dobrze nadają się do smażenia. Im więcej tłuszcz zawiera kwasów nasyconych, tym też jest twardszy. Tłuszcze nasycone są niezastąpionym źródłem energii w naszym organizmie, są także nośnikami witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, wyściełają jamę brzuszną i chronią narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami. Rozwój badań wykazał także ich właściwości antybakteryjne, jednakże dotyczy to tylko odpowiednio przebadanych kwasów tłuszczowych.
Gdzie je znajdziemy? Nasyconych kwasów tłuszczowych możemy szukać w maśle, gdzie znajduje się ich największa ilość, ponieważ na 100 gramów masła przypada aż 55 gramów nasyconych kwasów tłuszczowych, a także w serach, mięsie,mleku, jogurtach, smalcu, oleju kokosowym czy oleju palmowym.