Koci pazur, inaczej nazywany vilcacora, to czepota puszysta (Uncaria tomentosa), czyli roślina rosnąca w lasach tropikalnych Afryki, Azji i Ameryki Południowej, z której liści, kory i korzeni produkowane są preparaty lecznicze. Według różnych źródeł koci pazur może być stosowany na wiele schorzeń, między innymi astmę, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy choroby skóry. Od kilku lat wysuwana jest również śmiała hipoteza, że vilcacora może być cudownym lekiem na raka.
Według badań prowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne koci pazur wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie zwierząt. Badania laboratoryjne wykazały w roślinie obecność alkaloidów, czyli związków organicznych, które mogą działać immunostymulująco na układ odpornościowy szczurów poprzez pobudzanie leukocytów i stymulację procesu fagocytozy, czyli niszczenia bakterii przez krwinki białe. Dodatkowo, w vilcacorze znaleziono przeciwutleniacze, czyli substancje usuwające wolne rodniki, które odpowiadają za uszkodzenia komórek.
Prawdopodobnie koci pazur może wykazywać działanie przeciwzapalne, obniżać ciśnienie krwi, spowalniać pracę serca, a także ograniczać wzrost guzów, zwłaszcza raka piersi i mięsaka Ewinga, jednak nie zostało to jeszcze potwierdzone w badaniach na ludziach.
Preparaty z vilcacory są ogólnie dostępne jako suplementy oczyszczające przewód pokarmowy, chroniące przed alergiami, bezsennością, grzybicami, przeziębieniami, wpływające regulująco na stres oraz zaburzenia nerwowe i hormonalne.
Należy pamiętać, że koci pazur nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym oraz osobom stosującym preparaty insuliny i leki hormonalne, a także pacjentom po zabiegach transplantacji.
W Polsce badania nad właściwościami vilcacory prowadzą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.