Gdy wchodzimy do sklepu posiadającego różne rodzaje suplementów możemy być przytłoczeni możliwościami wyboru. Przeważnie każdy z nich działa, ale nie każdy odczuje tego takie same skutki ponieważ, organizm każdego jest inny, więc reakcje też będą inne. Istnieje jednak szereg suplementów, które mają wysoką efektywność i dają każdemu maksymalne rezultaty.
Kreatyna
To całkowicie naturalna substancja znajdująca się w komórkach mięśniowych, przede wszystkim wokół tkanki mięśni szkieletowej. Tam znajduje się 95% procent jej obecności w naszym organizmie. Pozostałe 5% jest rozmieszczone w całym organizmie.
Jej stosowanie stymuluje wzrost masy mięśniowej. Zwiększa ona objętość komórek mięśniowych, zwiększa intensywność pracy naszej mięśniowej oraz wpływa na szybszą regenerację naszego organizmu po treningu. Podczas intensywnego treningu zapotrzebowanie na energię, która pochodzi z ATP w mięśniach, które pracują znacząco wzrasta. Po 10 sekundach ćwiczenia na maksymalnym obciążeniu mięśnie już wykorzystują zapasy ATP i fosfokreatyny.
Przyjmowanie kreatyny znacząco podnosi poziom tej pierwszej,a to sprawia, że możemy wykorzystać więcej powtórzeń.
Zalecana dawka to od 5 do 10 g w dwóch porcjach. Jedna powinna być przyjęta przed treningiem, a druga tuż po nim.
Beta-alanina
To aminokwas, który trafia do naszego organizmu z pożywieniem o dużej zawartości białka. Zwiększa ona wydajność treningową poprzez zwiększenie poziomu karnozyny. Gdy przyjmujemy ją w postaci suplementu możemy zwiększyć poziom karnozyny o 60% po miesiącu stosowania. Ta poprawia kurczliwość włókien mięśniowych w naszym organizmie,a im tkanka lepiej pracuje, czyli częściej się skurcza tym szybciej się ona rozrasta,a jej siła się zwiększa. Stosowanie beta-alaniny zwiększy twoją wytrzymałość, siłę, ale także doprowadzi do uzyskania efektu pompy mięśniowej i zmniejszy odczuwanie zmęczenia. Dodatkowo to może być wzmacniacz kreatyny co zapewni jeszcze większe wzrosty siły i wytrzymałości oraz spotęguje przyrost naszej masy mięśniowej.
Jako efekt uboczny mogą wystąpić parestezje, które objawią się w postaci odczuwania swędzenia na brzuchu, kończynach oraz klatce piersiowej. To jednak nie jest niebezpieczne dla naszego organizmu.
Zaleca się przyjmować od 2 do 3 g przed treningiem oraz taką samą dawkę po treningu.
Białko Serwatkowe
Od dawna wiadomo, że by zwiększyć naszą masę mięśniową należy używać białka serwatkowego. Dostarcza ono dostarczenie organizmowi dużych ilości białek, ale także magnezu, wapnia i innych minerałów. Jako zalety białka serwatkowego warto wyróżnić łatwość jego przyswajania, zwiększenie regeneracji mięśni po wysiłku, zmniejszenie naszego apetytu oraz poprawa metabolizmu.
Zaleca się przyjmować od 30 do 40 g najlepiej zarówno przed jak i po treningu, ale także gdy nie mamy żadnego jedzenia i nie mamy jak dostarczyć odpowiednich ilości białka naszemu organizmowi. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpi to nigdy pełnowartościowego posiłku!
BCAA
To trzy aminokwasy: walina, leucyna i izoleucyna w proporcji: 1,2,1. BCAA posiada szerokie zastosowanie. Mogą go stosować zarówno osoby, które trenują sporty sylwetkowe i siłowe, ale także wytrzymałościowe.
Leucyna zwiększa syntezę białek w naszym organizmie oraz potęguje działanie insuliny. Jej przyjmowanie po treningu wzmacnia wykorzystanie tak zwanego okna anabolicznego.
Izoleucyna stanowi alternatywne źródło energii gry nie ma wystarczającej dostępności kwasów tłuszczowych lub glukozy, a takie sytuacje mają miejsce np. podczas treningów.
Walina zaś bierze udział w syntezie wytwarzania energii i syntezie białek. Organizm zużywa ją na przykład podczas dużego obciążenia fizycznego. Warto zaznaczyć, że przyśpiesza także procesy naprawcze.
BCAA zwiększa syntezę białek, a ta ma bezpośredni wpływ na kształtowanie się naszej muskulatury. Zwiększa on także protein co sprawia, że wydzielamy więcej związków hormonalnych o charakterze anabolicznym, a takim jest na przykład hormon wzrostu. To sprawia, że włókna mięśniowe rosną skuteczniej, a także chronią przed destrukcyjnymi procesami katabolicznymi. Udowodniono też, że nie tylko chroni on tkankę mięśniową, ale także sprawia, że spada procentowa ilość podskórnej tkanki mięśniowej. Stosowanie tego suplementu spowalnia również wydzielanie serotoniny, która powoduje senność i zmęczenie. To korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, ale także sprawia, że nasz trening jest bardziej efektywny, a to sprawi, że nasze dotychczasowe wyniki. Do tego sprawią, że nasze procesy regeneracyjne będą stymulowane oraz ułatwią wzrost tkanki mięśniowej.
Boostery testosteronu
Takie boostery testosteronu są suplementami, które stosuje się w celu stymulacji zwiększenia siły, libido, poprawy hormonów płciowych, ale także w celu wzrostu masy mięśniowej. Ich działanie polega na tym, że posiadają one zdolność do zwiększenia wytwarzania testosteronu w naszym organizmie. Przeważnie w ich skład wchodzą naturalne składniki roślinne i witaminy, rzadziej zawierają substancje chemiczne, które także są w stanie podnieść poziom testosteronu. Są one najczęściej przyjmowane przes osoby ćwiczące, które chcą zwiększyć beztłuszczową masę mięśniową. Należy pamiętać, że minimalny wiek w jakim jakim można je przyjmować jest pomiędzy 20,a 24tym rokiem życia. To związane jest z niestabilnością naszego układu hormonalnego oraz poziomu hormonów w takim młodym organizmie. Stosowanie ich w wieku poniżej wskazanego może sprawić, że wystąpią zaburzenia hormonalne. Należy też pamiętać, że poziom testosteronu u mężczyzn w okresie dojrzewania jest wysoki bez żadnej zewnętrznej stymulacji. Ich efekty będą zaś najbardziej widoczne u mężczyzn, których wiek waha się między 30 rokiem życia, a 40tym lub nawet w przypadku osób starszych. Czym jest to spowodowane? Odpowiada za to niski poziom testosteronu w tym wieku, więc przyjmowanie tego typu boosterów sprawia, że nie tylko lepiej rozwija się tkanka mięśniowa, ale także zwiększa potencję. Warto także sprawdzić poziom testosteronu przez startem przyjmowania takich boosterów by uniknąć skutków ubocznych.
Komentarze
Napisz komentarz