W dzisiejszych czasach jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek narażeni na negatywny wpływ czynników środowiskowych: zanieczyszczonego powietrza, przetworzonej żywności, kiepskiej jakości wody i wielu innych. Okazuje się, że witamina B3 to świetny sposób na wsparcie organizmu w walce z ksenobiotykami, które atakują nas z każdej strony!
Witamina B3 – podstawowe informacje
Witamina B3, zwana również witaminą PP lub niacyną, to tak naprawdę dwa związki: kwas nikotynowy i jego amid, nikotynamid. W przeciwieństwie do innych witamin z grupy B, B3 może być produkowana w organizmie z tryptofanu. Warto jednak pamiętać, że tryptofan to aminokwas egzogenny, a powstała z niego witamina B3 ma śladowe ilości, dlatego jej głównym źródłem powinno być pożywienie. Witamina ta występuje przede wszystkim w mięsie, orzechach i ziarnach zbóż. Dziennie zapotrzebowanie to 2-12 mg dla dzieci i około 14-18 mg dla osób dorosłych (w zależności od płci).
Właściwości witaminy B3
Witamina B3 odgrywa istotną rolę w organizmie, podobnie jak wszystkie witaminy z grupy B. Bierze udział w rozkładzie i syntezie węglowodanów oraz w przemianach metabolicznych, które mają na celu dostarczenie organizmowi niezbędnej energii. Oprócz tego uczestniczy w procesie produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen w układzie krwionośnym. Dzięki temu przeciwdziała niedokrwistości, rozszerza naczynia krwionośne, a także pozytywnie wpływa na stosunek dobrego i złego cholesterolu we krwi. Witamina B3 ma również korzystny wpływ na układ nerwowy, zapewniając stabilne samopoczucie. Dodatkowo przyczynia się do lepszej kondycji włosów i skóry.
Jedną z najważniejszych właściwości witaminy B3 są jej właściwości detoksykujące organizm ze szkodliwych substancji, produktów ubocznych przemian metabolicznych czy pozostałości leków. Witamina ta odgrywa główną rolę w przemianie do NAD+. Jest to związek, który odpowiada za oddychanie komórkowe. Pomaga w regulacji cyklu metabolicznego, wspomaga pracę mitochondriów, a także wchłanialność wapnia. Oprócz tego przyczynia się do naprawy DNA. W jaki sposób? Otóż niagen przyczynia się do wzmacniania aktywacji białek SIR1 i SIR2, które regulują transkrypcję i utrzymują stabilność chromosomów. Białka te odpowiadają za to, jak nasz organizm reaguje na niekorzystne czynniki środowiskowe, zwane też ksenobiotykami. Tak naprawdę ksenobiotyki to wszystkie te substancje, które nie powinny pojawić się w naszym organizmie i nie występują w nim w sposób naturalny. Ich pojawianie się jest skutkiem spożywania przetworzonej żywności czy wdychania zanieczyszczonego powietrza. Białka SIR1 i SIR2 mają istotny wpływ na zwalczanie tych substancji, a także mogą przyczyniać się do zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się oraz wielu chorobom: wątroby, nerek czy schorzeń mózgu, jak choroba Alzheimera.
Witamina przyszłości
Wydaje się, że witamina B3 to świetny sposób na zwalczanie problemów zdrowotnych, będących konsekwencją rozwoju cywilizacyjnego. Warto śledzić najnowsze doniesienia na jej temat i wykorzystać drzemiący w niej potencjał, ponieważ prawdopodobnie już niebawem będziemy mogli czerpać korzyści, płynące z suplementacji niagenu.
Komentarze
Napisz komentarz