BCAA to suplement, który najczęściej pojawia się wśród wszystkich kulturystów i osób, które dbają o swoją sylwetkę. Nic dziwnego. Ma bowiem bardzo szerokie spektrum działania – chroni nasze mięśnie i dodaje im energii. Czym jest BCAA i dlaczego jest tak popularny?
BCAA - charakterystyka
BCAA to tak naprawdę trzy aminokwasy – leucyna, izoleucyna oraz walina. Występuje naturalnie w produktach spożywczych, jednak jego ilość może być niewystarczająca. Każdy z tych aminokwasów ma swoje zastosowanie i działanie. Leucyna jest egzogennym aminokwasem, którego nie możemy sami wyprodukować. Dzięki niej zwiększa się synteza białek, a insulina lepiej działa. Przyjmując tę substancję polepszamy także wykorzystanie okna anabolicznego. Wszystko za sprawą spotęgowania działania insuliny, odpowiedzialnej za regulowanie ilości glukozy we krwi. Izoleucyna z kolei występuje m.in. w migdałach, mięsie oraz orzechach. Jest świetnym źródłem energii, ponieważ ma działanie glukogenne i ketogenne.
Przy niewystarczającej ilości kwasów tłuszczowych staje się energią dla mięśni. Jest to bardzo ważne, ponieważ mięśnie podczas wysiłku mogą zacząć wykorzystywać własne białko jako energię, a nie tłuszcz. Ten aminokwas pozwala na ochronę mięśni, nawet przy bardzo wytężonym treningu. Ostatni aminokwas – walina – bierze czynny udział w syntezie białek. Ma działanie naprawcze dla mięśni. Jeśli izoleucynie nie uda się uchronić wszystkich cząsteczek białka przed zniszczeniem, wtedy walina pomaga naprawić to, co zniszczył trening. Przeciwdziała również katabolizmowi.
Jak działa BCAA?
BCAA to trzy odrębne aminokwasy: leucyna, izoleucyna i walina w proporcji: dwie części leucyny i po jednej izoleucyny i waliny. Posiada bardzo szerokie zastosowanie. Suplement powinni stosować przedstawiciele sportów sylwetkowych, siłowych oraz wytrzymałościowych. BCAA powinno stosować się przed treningiem w celu usprawnienia przebiegów energetycznych, poprawiając zdolności wysiłkowe po wyczerpaniu innych zapasów energetycznych.
Aminokwasy są wyjątkowo ważne, ponieważ dzięki nim chronimy mięśnie. Są one także lepiej odżywione i mają energię do dalszego ruchu. Nie zawsze jednak powinniśmy je zażywać. Są sytuacje, kiedy nie potrzebujemy suplementować aminokwasów. Jeśli np. zależy nam jedynie na zachowaniu swojej wagi ciała, wtedy nie potrzebujemy ich dodatkowo spożywać. Jednak stosując dietę redukcyjną, kiedy mamy deficyt kaloryczny są one niezwykle potrzebne. Chodzi o to, by organizm pobierał energię z tłuszczu, a nie z mięśni. Zmniejszymy też ryzyko katabolizmu, czyli rozpadu włókien mięśniowych. Ten stan występuje właśnie wtedy, kiedy bardzo intensywnie ćwiczymy, a kaloryczność posiłków utrzymuje się poniżej poziomu naszego zapotrzebowania dziennego.
Kiedy i w jakich dawkach stosować BCAA?
Najlepszym rozwiązaniem jest zażywanie BCAA w takcie treningu, ponieważ na bieżąco uzupełniane aminokwasy zapobiegną rozpadowi mięśni. Dobrym pomysłem jest także zażywanie ich zaraz po zakończeniu ćwiczeń. Optymalna dawka aminokwasów waha się między 7 a 20 gramami dziennie. Trzeba uwzględnić również aminokwasy, które możemy znaleźć jako dodatek do odżywek białkowych,
Komentarze
Napisz komentarz