BCAA na zakwasy - czy działa?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1594

Zakwasy - czyli medycznie formułując opóźniona bolesność powysiłkowa, która występuje w trenowanych przez nas mięśniach. Jest to poważny problem, który dotyczy wielu osób uprawiających sporty i znacznie utrudnia funkcjonowanie. Wiele osób uważa go za dowód na to, iż wcześniejszy trening był udany. Jednak takie myślenie jest błędne - zakwasy bez wątpienia utrudniają życie, ponieważ charakteryzują się one ostrym bólem, występującym w poszczególnych mięśniach ciała. Wielu specjalistów poleca BCAA jako złoty środek na pozbycie się zakwasów. Czy ten suplement rzeczywiście przynosi efekty?

BCAA - czym jest?

BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, w których skład wchodzi leucyna, izoleucyna i walina - trzy związki należące do aminokwasów egzogennych, tzn. tych, które należy przyjmować z zewnątrz - z pokarmem lub poprzez suplementację. 

BCAA w przeciwieństwie do innych aminokwasów charakteryzują się inną budową chemiczną (wykazano tu obecność rozgałęzionego łańcucha alifatycznego bocznego) oraz tym, iż metabolizm tych związków przebiega przede wszystkim w tkance mięśniowej, a nie jak w przypadku pozostałych aminokwasów - w wątrobie.

Suplement BCAA od dawien dawna jest polecany przez specjalistów jako środek wspomagający wysiłki nad sylwetką. Wspiera on bowiem zarówno spalanie tkanki tłuszczowej, jak i przyspiesza przyrost mięśni. Ale czy likwiduje zakwasy?

Czy BCAA zmniejszy zakwasy?

Jak wykazują liczne badania, BCAA pomoże w zmniejszeniu objawów bólowych w postaci zakwasów zarówno u osób niewytrenowanych, jak i u zawodowych sportowców. Podczas pewnego eksperymentu naukowego udowodniono, iż u kobiet trenujących, które przyjmowały przed wysiłkiem BCAA wystąpiły mniejsze dolegliwości niż u tych, które jej nie stosowały. 

Wnioskując z wielu dowodów naukowych - aminokwasy BCAA znacznie wpływają na zmniejszenie objawów opóźnionej bolesności powysiłkowej w mięśniach. Skutki zostały udowodnione u osób trenujących i tych, które na co dzień nie ćwiczą. Aby uchronić się przed powstaniem zakwasów, należy stosować minimum 0,1 g tegoż suplementu na 1 kg masy ciała. 

Jakie BCAA wybrać?

Polecamy Real Pharm BCAA instant

Komentarze

Napisz komentarz

Nasze filmy

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu