BETA ALANINA a poprawa wydolności

Dodane przez: . Komentarze: 0 1389

Czym jest beta alanina?

Beta alanina, znana również pod nazwą kwasu 3-aminopropionowego jest aminokwasem, którego działanie zostało udowodnione naukowo. Ma on za zadane w głównej mierze poprawiać wytrzymałość organizmu w trakcie wysiłku fizycznego, a także kształtować sylwetkę. Należy jednak wspomnieć, że właściwości ergogeniczne beta alaniny są znacząco ograniczone. Wszystko ze względu na karnozynę. Beta alanina jest bowiem prekursorem karnozyny, czyli substancji posiadającej pozytywne właściwości względem aktywności fizycznych, znajdujące się w ludzkich mięśniach szkieletowych.

Czym jest karnozyna?

Karnozyna to nic innego, dipeptyden. W jego skład wchodzą:

  • l-histydyna;
  • beta alanina.

Aby więc wytworzyć karnozynę, potrzebne są oba te składniki. Wspomniana substancja występuje przede wszystkim w tkankach niektórych ssaków, to jest między innymi w mięśniach szkieletowych, mózgu oraz mięśniu sercowym. Karnozyna ma służyć jako tak zwany bufor fizjologiczny, a to oznacza, że ogranicza spadek pH w mięśniach., który jest związany na przykład z powstawaniem kwasu mlekowego w trakcie wykonywanego wysiłku. Zbyt niski poziom z kolei może prowadzić do wyczerpania się zapasów glikogenu i zbyt dużego gromadzenia się jonów wodorowych. Jak się okazuje, przyjmowanie beta alaniny zwiększa poziom obecności karnozyny w organizmie o około dwadzieścia do osiemdziesięciu procent. W tym miejscu należy jednak napomnieć, że efekt jest silniejszy wraz z dłuższą suplementacją.

Karnozyna nie jest suplementowana bezpośrednio. Zamiast niej podaje się jej prekursor, czyli właśnie beta alaninę. Wszystko za sprawą badań, które rozpoczęły się po 1953 roku, po odkryciu właściwości karnozyny. Jak się wówczas okazało, substancja ta nie podnosi w ludzkim organizmie znacząco jej poziomu w organizmie, a rola w buforowaniu jest wręcz znikoma. To jest spowodowane obecnością enzymu występującego w surowicy po spożyciu, który rozkłada karnozynę przez hydrolizy na części. W zamian, zaczęto testować stosowanie beta alaniny, która udowodniła, że - paradoksalnie - zwiększa poziom wspomnianej substancji. Co więcej, nie zaobserwowano, aby poziom rósł po podaniu l-histydyny. 

Wysoki poziom karnozyny działa antyoksydacyjnie oraz wykazuje właściwości antynowotworowe. Co więcej, jej stężenie zwiększa się także profilaktycznie, aby zapobiec chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Właściwości beta alaniny

Beta alanina posiada właściwości poprawiające wytrzymałość organizmu w trakcie wysiłku fizycznego. Oprócz tego, doskonale sprawdza się w przypadku kształtowania własnej sylwetki oraz budowania masy mięśniowej, co przede wszystkim jest ważne dla kulturystów.

Beta alanina a poprawa wydolności

Jako że podawanie beta alaniny znacząco wpływa na wzrost poziomu karnozyny w organizmie, a w tym - w mięśniach, ma ona znaczący wpływ na poprawę wydolności. Jej suplementacja pozwoli zmaksymalizować efekty siłowe, a także wytrzymałościowe, a równocześnie, zwiększyć masę mięśniową. To w szczególności ważne jest dla sportowców próbujących poprawić własne osiągi i przekroczyć granice indywidualnych możliwości. Najczęściej po beta alaninę sięgają fighterzy, kolarze, pływacy, kulturyści, a także biegacze długodystansowi. Oprócz tego, należy dodać, że za jej sprawą, istnieje możliwość poprawy własnej wydolności na treningach oraz osiągnięcia jak najlepszych efektów i wyników.

Poprawa wydolności jest zauważalna po około dwóch do czterech tygodniach od rozpoczęcia stosowania beta alaniny.

Działanie beta alaniny

Beta alanina jest aminokwasem, który nie bierze udziału przy budowie białek, ale ma zdolność zwiększania poziomu karnozyny w mięśniach, co ważne jest w głównej mierze podczas intensywnych treningów siłowych. Za sprawą ciężkich ćwiczeń powstaje kwas mlekowy, który doprowadza do zaburzeń w przekazywaniu impulsów nerwowych oraz prawidłowej kurczliwości mięśni. Karnozyna z kolei (powstająca po suplementacji beta alaniny) hamuje spadek pH (związany również z powstawaniem kwasu mlekowego), a równocześnie przywraca równowagę kwasowo-zasadową w organizmie człowieka. To zaś sprawia, że mięśnie ludzkie są w stanie pracować znacznie dłużej i z większą efektywnością.

Równocześnie, należy wspomnieć, że suplementacja beta alaniny po około czterech tygodniach przyniosła skutek w postaci zwiększenia wydajności mięśni o około piętnaście procent, a po dziesięciu tygodniach - o osiemnaście procent.

Efekty stosowania

Beta alanina aktywuje w organizmie receptory nerwowe, które są umiejscowione tuż pod skórą. To więc sprawia, że po zażyciu aminokwasu, pojawić się może - po około piętnastu minutach - uczucie ukłucia, bądź też mrowienie skóry. Zwykle trwa ono do maksymalnie półtorej godziny. Należy jednak mieć na uwadze, że jest normalna reakcja organizmu człowieka, dlatego też nie ma się czym martwić. Istnieje możliwość wyeliminowania nieprzyjemnych odczuć za sprawą częstszego przyjmowania suplementu w mniejszych dawkach.

Beta alanina przede wszystkim ma wpływ na między innymi wydłużenie czasu treningu, zwiększenie pracy wykonywanej w danej jednostce czasu, a także zmniejszenie uczucia zmęczenia po intensywnych ćwiczeniach. Oprócz tego, zwiększa się wydolność tlenowa, niezwykle ważna w przypadku sportów wymagających nienagannej kondycji oraz poprawia kurczliwość mięśni. Zauważalne są również mniejsze ubytki we włóknach mięśniowych w trakcie intensywnego wysiłku i zwiększa się beztłuszczowa masa mięśniowa.

Pierwsze efekt można zauważyć już po około dwóch tygodni od rozpoczęcia suplementacji, jednakże wiele osób odczuwa zmiany już po siedmiu dniach od pierwszego zastosowania.

Zalety beta alaniny

Beta alanina zwiększa efektywność treningów, a także poprawia wydolność oddechową i wytrzymałościową. Do jej zalet należy zaliczyć między innymi widoczne zmiany, a także krótki czas oczekiwania na wyniki. Warto także mieć na uwadze, że beta alanina ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy. W związku z tym, często stosowana jest w leczeniu chorób  neurodegeneracyjnych. 

Bezpieczeństwo stosowania beta alaniny

W kwestii bezpieczeństwa suplementacji beta alaniny przeprowadzono liczne badania, w których udział brali sportowcy zażywający suplement codziennie przez - najczęściej - okres trzech miesięcy. Ich efekty pokazały, że beta alanina nie działa negatywnie na biochemiczny skład krwi, a także nie powoduje żadnych skutków ubocznych. To jednak nie ma żadnego odzwierciedlenia w przypadku dłuższego czasu stosowania tegoż suplementu. Jak dotąd nie sprawdzono, jakie właściwości uboczne ma beta alanina przy dłuższej suplementacji.

Skutki uboczne stosowania beta alaniny

Jak już wspomniano, oprócz mrowienia występującego po około kwadransie od zastosowania, beta alanina nie ma żadnych skutków ubocznych. Uczucia mrowienia, bądź kłucia można się jednak pozbyć, zażywając mniejszą ilość substancji, przy równoczesnym zwiększeniu ilości dawkowania dziennego. Nieprzyjemne odczucia miną, zaś efekty stosowania nie zmienią się na gorsze.

Należy jednak dodać, że osoby, które stosują suplement w ilości ponad ośmiuset gramów, mogą doświadczyć parestezji twarzy, szyi, pleców oraz rąk. Im bowiem wyższa dawka, tym większa skutki uboczne.

Skład beta alaniny

Beta alanina to organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów. Suplement ten jest dostępny dzięki marce Real Pharm w opakowaniach po trzysta gram. W składzie znajduje się czysty kwas 3-aminopropionowy. Środek ten jest znany z obecności najwyższej jakości beta alaniny, w związku z czym efekty stosowania są niemal natychmiastowe.

Z czym połączyć beta alaninę?

Beta alaninę - co ważne - można stosować w innymi preparatami. Najlepiej współpracuje z nią jednak kreatyna, która jest jedną z najbardziej skutecznych substancji poprawiających wydolność wysiłkową. Zgodnie z licznymi testami, połączenie kwasu 3-aminopropionowego oraz kreatyny przynosi znacznie lepsze rezultaty niż w stosunku do przyjmowania tychże środków osobno. Suplementacja oby suplementów jednocześnie może przyczynić się do o wiele szybszej redukcji tkanki tłuszczowej, a także zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. Zauważalne są także korzyści ze strony siłowej oraz wytrzymałościowej.

Oprócz tego, trenerzy proponują łączenie beta alaniny nie tylko z kreatyną, ale i innymi suplementami, tak zwanymi przedtreningówkami. Dzięki temu, efekty są jeszcze bardziej widoczne, a masa mięśniowa, podobnie jak i siła znacząco szybciej rosną.

Dawkowanie

Beta alaninę stosuje się dla maksymalizacji efektów. W związku z tym, według badań, należy stosować ją przewlekle w dawce od czterech nawet do sześciu gram dziennie z podzieleniem dawek po maksymalnie dwa gramy (bądź mniej). Taka suplementacja pozwoli zwiększyć stężenie karnozyny w organizmie o około dwadzieścia do trzydziestu procent. Należy wspomnieć tym samym, że om dłużej stosowana jest beta alanina, tym korzyści są większa. Po czterech tygodniach od rozpoczęcia stosowania suplementu zauważyć można wzrost poziomu karnozyny nawet o sześćdziesiąt procent.

Ważne jest, aby dawkować suplement w mniejszych dawkach. Wysokie dawki są - jak dowodzą badania - mniej skuteczne, w związku z czym mało przydatne. Jest to związane z szybkością wydalania beta alaniny z organizmu, a także gwałtownymi zmianami pH w mięśniach. Nie należy również stosować jej doraźnie, bowiem z całą pewnością nie da ona pożądanych efektów.

Znaczenie ma pora przyjmowania suplementu. Ważne jest, aby spożyć beta alaninę tuż przed, bądź też tuż po treningu. 

Reasumując beta alanina to w szczególności suplement przeznaczony dla sportowców chcących zwiększyć swoją masę mięśniową, poprawić wydolność oraz zintensyfikować własne treningi. Warto także mieć na uwadze, że bezpieczeństwo jej stosowania pozwala bez obaw dawkować kilka gramów dziennie beta alaniny, a równocześnie łączyć ją z innymi środkami, takimi jak już wspomniana kreatynina oraz przedtreningówki. Nie wolno jednak zapominać, że wyższy poziom karnozyny przyczynia się do zmniejszania ryzyka wystąpienia nowotworów oraz chorób mięśnia sercowego,a także układu nerwowego.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu