BETA-ALANINA – ZŁOTY ŚRODEK DLA SPRINTERÓW?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1169

Beta-alanina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminokwasów. Jest także pochodną a-alaniny, czyli związku należącego do podstawowych aminokwasów białkowych. Jednak co najważniejsze z puntu widzenia sportowców, jest ona prekursorem karnozyny. Karnozyna jest natomiast podstawowym elementem tkanki mięśniowej i dipeptydem, który jest odpowiedzialny za regulację pH układu mięśniowego Związek ten jest odpowiedzialny przede wszystkim za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w obrębie komórek mięśniowych. To natomiast przekłada się na zapobieganie powstawania kwasu mlekowego. Z punktu widzenia sportowca zapobieganie zakwaszaniu mięśni przede wszystkim ułatwia regenerację, ale także i niweluje uczucie zmęczenia, które zazwyczaj występuje po treningu.

Karnozyna występuje przede wszystkim we włóknach szybkokurczliwych oraz w wolnokurczliwych, jednak w tych w zdecydowanie mniejszym stopniu. Jeśli danej substancji w organizmie znajduje się dużo, wówczas zapewnia ona bardzo dobre warunki do pracy mięśniowej, co przekłada się na znacznie lepsze odżywienie mięśni. Jeśli tkanka mięśniowa jest dobrze odżywiona, wtedy jest także gotowa na dużo większy wysiłek, bardziej intensywny i oczywiście dłuższy. Dlatego też regularne spożywanie beta-alaniny może wpłynąć na poprawienie wydolności całego organizmu. Oczywiście substancję tą można znaleźć przede wszystkim w licznych suplementach diety. Naturalnie występuje ona w czerwonym i białym mięsie.

Karnozyna ma również wpływ na poprawę kurczliwości włókien mięśniowych. Im tkanka lepiej pracuje i ma większą amplitudę skurczów, tym szybciej się rozrasta. Zwiększa się także jej siła. Dlatego też beta-alanina wpływa także na rozwój masy mięśniowej

Beta-alanina jest także niezbędna do syntezy koenzymu A, czyli kluczowego składniki w metabolizmie tłuszczów. Wpływa on także na syntezę kolagenu w tkankach. Warto pamiętać jednak o tym iż beta-alanina jest aktywna dopiero w połączeniu z L-histydyną. To dopiero w wyniku tej reakcji powstaje karnozyna, która bierze udział w syntezie białek mięśniowych. Dostępność beta-alaniny zatem wpływa na ograniczenie tej syntezy.

Jak beta-alanina wpływa na organizm sprintera?

Beta-alanina jest polecana szczególnie sprinterom, choć nie tylko. Zaleca się jej spożywanie krótkodystansowcom i osobom, które uprawiają sporty siłowe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, dlatego jest tak kluczowa z punktu widzenia sprintera. Przede wszystkim poprawia ona zdolności wysiłkowe podczas ćwiczeń. Są one bowiem ograniczone w wyniku zaburzania równowagi kwasowo-zasadowej wzbudzonej wysokim poziomem glikozy beztlenowej. Oczywiście beta-alanina powinna być w przypadku takich osób przyjmowana regularnie. Tylko cykliczne jej spożywanie poprawia wydolność organizmu. Jednorazowe jej przyjęcie nie ma większego wpływu na organizm. Jej działanie jest zatem wykazywane przede wszystkim na badaniach trwających kilka tygodni. Przykładem takiego badania jest między innymi suplementacja biegaczy na 800 metrów beta-alaniną. W wyniku jej przyjmowania ich średni czas poprawił się aż o 3,64 s. Natomiast podczas 4-tygodniowego testu wśród żołnierzy dowiedziono, iż zwiększyła się u nich wydajność mocy, byli znacznie szybsi, a także poprawiła się im celność. Natomiast przyjmowanie przez amerykańskich futbolistów beta-alaniny przez 30 dni, zwiększyło o 22% ilość powtórzeń jaką byli w stanie wykonywać podczas treningu siłowego.

Warto zauważyć, iż beta-alanina widnieje w kategorii A, w klasyfikacji suplementów prowadzonej przez Australijski Instytut Sportu. To natomiast oznacza, iż jej działanie zostało udowodnione naukowo.

Dobroczynne działanie beta-alaniny

Oczywiście beta-alanina ma bardzo szerokie działanie i jej dobroczynny wpływ można odnieść nie tylko do sprinterów. Jest ona bardzo pomocna w przypadku ćwiczeń siłowych. Można z powodzeniem stosować ją z kreatyną, najpopularniejszym środkiem przyjmowanym przez osoby uprawiające sporty siłowe. Połączenie tych dwóch substancji sprawia, iż znacznie szybciej redukuje się tkanka tłuszczowa i traci się zbędne kilogramy.

Dobowo dawka tej substancji powinna wynosić od 3 do 8 gram. Można ją zażywać zarówno przed treningiem, jak i po nim. Jednak dopiero długotrwałe jej zażywanie daje większe efekty, przede wszystkim wówczas dokładnie można zauważyć poprawę zdolności wysiłkowych organizmu.

Beta-alanina jest zatem warta uwagi, szczególnie z puntu widzenia sprinterów. To bowiem przy krótkim i bardzo intensywnym wysiłku, zauważa się największe rezultaty przyjmowania tej substancji. To nie oznacza jednak, iż z punktu widzenia chociażby osób uprawiających sporty siłowe, nie jest ona godna uwagi. Również jej przyjmowanie przynosi wymierne korzyści, między innymi związane ze zmniejszeniem zmęczenia po treningu. Suplementacja beta-alaniną musi być jednak długotrwała i regularna, by móc zauważyć lepszej efekty. Ponadto zalecane jest także spożywanie białego i czerwonego mięsa, w którym występuje ona naturalnie. Warto także łączyć ją z innymi substancjami, między innymi z kreatyną, by osiągać lepsze wyniki.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu