Białko dla vegan

Dodane przez: . Komentarze: 0 2291

Mimo że odżywki białkowe kojarzą się głównie z suplementem diety pozyskanym z serwatki. Ze względu na to, nie jest to idealny suplement dla wegan, którzy trzymają się z dala od wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Na szczęście, z pomocą przychodzą specjalne odżywki białkowe, stworzone z myślą o ludziach nie spożywających mięsa. Nadają się one także dla osób, które cierpią na różnego rodzaju pokarmowe alergie.

Różnice pomiędzy białkiem roślinnym i zwierzęcym

Białko roślinne to świetna alternatywa dla osób będących na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Osoby takie są w jeszcze większej mierze narażone na wystąpienie niedoborów białka, gdyż to właśnie mięso jest jednym z największych jego źródeł. Osoby aktywne powinny więc wspomagać się sproszkowanym białkiem roślinnego pochodzenia. Tylko w taki sposób zapewnią sobie odpowiednią regenerację i rozwój mięśni. 

Białko zwierzęce zawiera w sobie wszystkie 20 aminokwasów, z czego każdy potrzebny jest do prawidłowego rozwoju organizmu. Z tego też powodu zwane jest białkiem pełnowartościowym. Białko roślinne natomiast nie może być tak nazwane, ze względu na to, że nie zawiera w sobie wszystkich aminokwasów lub (w przypadku soi) znajdziemy w nich wszystkie niezbędne składniki, ale działają i wchłaniają się one gorzej niż w przypadku mięsa. Ogromną zaletą produktów roślinnych jest natomiast to, że są one bogate w inne substancje jak np. błonnik, witaminy i minerały.

Roślinne odżywki białkowe - najpopularniejsze źródła białka

Wyróżniamy kilka różnych źródeł białka roślinnego. Zdecydowanie najpopularniejsze jest białko sojowe. Inne rodzaje są stosowane niezwykle rzadko.

  1. Białko sojowe - Białko sojowe zawiera wszystkie niezbędne dla organizmu aminokwasy i tym właśnie różnić się od pozostałych rodzajów wegańskich odżywek białkowych. Wyróżniamy izolat sojowy i koncentrat sojowy, różniące się zawartością białka i właściwościami. Izolat sojowy to bardzo dobry produkt, gdyż zawiera w sobie ponad 90% białka i niewiele tłuszczu i węglowodanów. Koncentrat sojowy jest niestety dużo gorszy, gdyż w jego składzie znajdziemy zaledwie 65% białka, a reszta to tłuszcz i węglowodany. Białko sojowe przyswaja się bardzo dobrze, a także jest jest niezwykle zdrowe. Rośliny te hodowane są zazwyczaj z poszanowaniem zasad ekologicznych hodowli, dzięki czemu nie znajdziemy w nich szkodliwych dla organizmu substancji. W dodatku, soja wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Do najważniejszych zaliczamy: ochronę komórek przed działaniem wolnych rodników i obniżenie poziomu złego cholesterolu

    Białko sojowe to wysokiej jakości produkt, który cechuje się także niską ceną. Na rynku znajdziemy wiele produktów, którymi warto się zainteresować. Za przykład może służyć m.in. Activlab Soja Pro i Olimp Sojavit, które zawierają w swoim składzie spore ilości białka, mało tłuszczu i węglowodanów. 

  2. Białko grochu, ryżu i konopie - Białka te bardzo często wykorzystywane są jednocześnie, w celu zniwelowania minusów poszczególnych odmian. Białka grochu zawierają sporo błonnika i minerałów, ale nie zawierają wszystkich aminokwasów i nie są zbyt wydajne. Ryż oferuje nam znakomicie przyswajalne białko o niskiej zawartości tłuszczu. Białka ryżu wykazują również prozdrowotne właściwości antyalergiczne. Konopie zawierają w sobie niemal wszystkie aminokwasy egzogenne, ale są one przeciętnej jakości.

    Szukając białkowego kompleksu powinniśmy zwrócić uwagę na Blade Nutrition Iso Rice, zawierający w swoim składzie białko brązowego ryżu i grochu, a także BCAA. Ciekawym produktem jest również 4+ Nutrition ISO+ Vegetarian, w którym znajdziemy aż 80% wysokiej jakości izolatu białka pozyskanego z warzyw i wzbogaconego witaminami z grupy B i minerałami.

Podsumowanie

Białka roślinne warto stosować wtedy, kiedy organizm ma ku temu ważne powody. Może to być nietolerancja pokarmowa lub zadeklarowany weganizm lub wegetarianizm. Dzięki temu będziemy w stanie dostarczyć swojemu organizmowi niezbędne mu do pracy składniki. Naukowcy uważają jednak, że białka pochodzenia zwierzęcego sprawdzają się dużo lepiej i przy ich pomocy uzyskamy dużo lepsze efekty zdrowotne i sportowe. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu