Białko podczas treningu: czy to ma sens?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1025

Wymarzona sylwetka jest możliwa do osiągnięcia dzięki systematycznym trenigom i zbilansowanej diecie. W osiągnięciu celu mogą nam jednak pomóc odpowiednio dobrane suplementy diety. Najpopularniejszym ich rodzajem są białka – źródło energii i budulec mięśni. Czy zatem warto je spożywać podczas treningu?

Jaką funkcję pełni białko w organizmie?

Białka są podstawowym budulcem wszystkich narządów - zajmują około 75% miejsca w tkankach dorosłego człowieka. Wykorzystywane są przez nasz organizm do regeneracji uszkodzonych tkanek oraz transportowania substancji odżywczych. Wchodzą również w skład enzymów, hormonów i przeciwciał. Uczestniczą w przemianie materii i pełnią ważną rolę w usuwaniu wszelkich toksyn z organizmu. Zapewniają prawidłowy wzrost i rozwój. Tworzone są przez aminokwasy, które wzmacniają organizm przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Niedbór białka objawia się niedożywieniem, słabszą pracą jelit i mięśni, pojawianiem się częstych infekcji i alergii. Białko zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Nie może go więc zabraknąć w codziennej diecie. Największą wartość ma białko zawarte w jajku kurzym. Zdecydowanie bardziej cenne dla naszego organizmu jest białko zwierzęce, niż to roślinne, ale oba jego rodzaje powinny znaleźć się w naszej diecie. Podczas zwiększonej aktywności fizycznej niezbędne jest jednak dostarczanie większej ilości aminokwasów. Intensywny trening obciąża organizm do tego stopnia, że może dojść nawet do rozpadu białek ustrojowych. Możemy temu zapobiec stosując odpowiednio dobrane ilości suplementów białkowych. Należy wziąć pod uwagę jakość białka i czas jego spożycia, wartość energetyczną diety oraz rodzaj i intensywność wysiłku fizycznego. Pamiętajmy, że nie można przesadzić. Zbyt duża ilość białka dostarczona do oranizmu spowoduje odwrotny skutek – przyspieszy jego rozpad. Tylko odpowiednia dobrana suplementacja przyniesie oczekiwany rezultat.

Sposób suplemetacji preparatami białkowymi

Zapotrzebowanie na białko jest uzależnione od trybu życia, jaki prowadzimy. Badania dowodzą, że osoby aktywne fizycznie potrzebują około 2g białka na każdy kilogram masy ciała. Nie powinno się przekraczać tej dawki. Dietetycy zalecają, aby białka stanowiły od 10% do 15% wszystkich składników odżywczych, które dostarczamy naszemu organizmowi w ciągu dnia. Oczywiście najlepsze jest białko naturalne, ale w przypadku zwiększonej aktywności fizycznej możemy wspomóc się odżwyką białkową w proszku. Białko podczas treningów ma przede wszystkim dodać nam energii i siły, przyspieszyć przyrost tkanki mięśniowej oraz wspomóc nas w walce z nadmiernymi kilogramami.

Rodzaje suplementów białkowych

Jak zostało to wcześniej wskazane, najbardziej wartościowym rodzajem białek jest to, pochodzące z z jaja kurzego. Niestety jego wchłanianie trwa bardzo długo, nawet do kilku godzin. Suplementami z dodatkiem białka jaja kurzego możemy wspomagać się przed snem lub w przerwach między posiłkami. Odżwyki białkowe najczęściej powstają na bazie białka serwatkowego. Ten rodzaj preparatów białkowych zalecany jest osobom intensywnie ćwiczącym, o zwiększonym zapotrzebowaniu na proteiny. Białko serwatkowe szybko się wchłania. Należy je przyjmować zaraz po przebudzeniu lub po treningu. Nie stosujemy odżywki tuż po spożyciu posiłku.

Niektóre suplementy zawierają dodatki w postaci białka sojowego. Pamiętajmy, że jest ono dość kaloryczne i ciężkostrawne. Również proces jego wchłaniania jest długotrwały. Jego zaletą jest natomiast duża ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Możemy spotkać się również z innym rodzajem białka, produkowanym z kazeiny mleka (tzw. białko kazeinowe). Preparaty białkowe z dodatkiem białka kazeinowego należy przyjmować na noc z uwagi na jego powolne wchłanianie. Zawiera dużo wapnia, które wykazuje dobroczynne działanie na nasz układ kostny oraz wspomaga regenerację mięśni.

Wszystkie proteinowe suplementy diety, niezależnie od rodzaju zastosowanego do ich produkcji białka, mają jeden cel: dostarczyć do organizmu odpowiednią jego ilość tego składnikaw sytuacji wzmożonego zapotrzebowania na nie. Z uwagi na to, że wspierają rozwój muskulatury, sprawdzą się doskonale podczas treningu na masę. Warto także stosować je w diecie redukcyjnej. Pamiętajmy jednak, że białko odnajdziemy przede wszystkim w produktach spożywanych przez nas na co dzień tj. mięso, jaja, ryby, nabiał. Natomiast suplementacja jest potrzebna, gdy ilość białka w naszej diecie jest niedostateczna. Są to produkty wysoko przetworzone i skoncentrowane. Odżywka białkowa w proszku, z której możemy przyrządzić w prosty sposób pyszny koktajl to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłasza, gdy czasu jest mało, a trening sam się nie zrobi.

Jedno jest pewne – białko to podstawowy budulec wszystkich naszych narządów, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niezależnie od celu jaki chcemy osiągnąć oraz planu treningowego, warto zadbać o odpowiednią ilość białka w codziennej diecie. Jeśli przygotowanie zbilansowanych posiłków stanowi dla nas duże wyzwanie, warto wspomóc się odpowiednio dobraną suplementacją proteinową.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu