Białko serwatkowe - dla kogo?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 2144

Białko serwatkowe jest bardzo popularne wśród osób ćwiczących. Nic dziwnego, ponieważ jest to jedno z najlepiej wchłanialnych rodzajów białka. Jest otrzymywane jak nazwa wskazuje z serwatki, czyli czystej postaci białka mlecznego bez tłuszczu oraz cukru. Z serwatki uzyskuje się izolat białka serwatkowego, a ten jest poddawany procesom chemicznym, by pozbyć się resztek laktozy oraz tłuszczu. Oczywiście w zależności od producenta, taki izolat posiada w składzie różne dodatki – od witamin po aminokwasy, a także substancje smakowe, których celem jest sprawienie, iż taka odżywka będzie świetnym urozmaiceniem dań. Po odpowiedniej obróbce, staje się on także idealną bazą koktajli wysokobiałkowych. 

Dla kogo białko serwatkowe?

Białko jest naszym podstawowym budulcem, zwłaszcza mięśni, ale także bierze udział w wielu przemianach w organizmie. W formie serwatki sprawdza się idealnie dla wielu osób, które pragną bardzo dobrze wchłanialnego białka o świetnym smaku i formie łatwej do spożycia. Tego typu produkt idealnie przypasuje osobom bardzo aktywnym, zwłaszcza tym, które dużo trenują siłowo. Białko nie tylko uchroni je przed katabolizmem, ale również sprawi, że mięśnie szybciej zregenerują się po wysiłku, bowiem białko to również idealne źródło energii, które należy na bieżąco wyrównywać.

Na pewno z dobrodziejstwa tego typu preparatu skorzystają crossfiterzy, którzy trenują mocno wytrzymałościowo, utrzymując swoje tętno na wysokim poziomie. Podczas treningów organizm pobiera wiele energii z tłuszczu, ale także z mięśni. By zachować mięśnie w dobrej formie, nawet podczas treningu warto pić preparaty białkowe, by ciężko wypracowana muskulatura nie zaczęła się kurczyć i mieć siłę na kolejne wyzwania.

Białko serwatkowe jest także sprawdzi się dla osób na redukcji, którzy nie chcą dokładać w diecie produktów nabiałowych z obawy przed tłuszczem lub cukrem zawartym w laktozie. Dostarczą z jego pomocą czystego białka bez zbędnych węglowodanów. Jest to także idealne rozwiązanie dla osób, które muszą dostarczyć dużej ilości białka w diecie. Koktajl zrobiony z serwatki na pewno pomoże im zwiększyć ilość białka, jednocześnie nie zwiększając ilości posiłków. Jest to trudne, zwłaszcza przy diecie na masę mięśniową, kiedy kaloryczność diety może sięgać nawet 3000 kcal, a ilość białka stanowi 30% makroskładników. Białko serwatkowe, ponieważ nie ma w sobie laktozy jest polecane jako uzupełnienie diety w ten makroskładnik dla osób z nietolerancją tego cukru mlecznego. 

Jakie efekty daje picie izolatu serwatkowego?

Poczujemy na pewno szybszą przemianę materii i większą siłę mięśni. Podczas treningu siłowego nasze mięśnie będą szybciej zwiększały objętość, a  my wykonamy więcej powtórzeń. Oczywiście nie ma skutków ubocznych stosowania tego typu białka, ale zbyt duża jego ilość może doprowadzić do wzdęć i problemów jelitowych. Warto więc zapoznać się z ulotką i dobierać odpowiednią dla siebie ilość preparatu. Z pewnością dobierze ją nam trener personalny albo lekarz sportowy. Należy także wliczać taką odżywkę w dzienne zapotrzebowanie organizmu w makroskładniki.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu