Białko serwatkowe wspomaga odchudzanie. Jakich efektów możesz się spodziewać?

Dodane przez: . Komentarze: 0 874

Białko serwatkowe jest jedną z odżywek, która bezapelacyjnie cieszy się bardzo dużą popularnością, będąc produktem, po który często sięgają osoby będące na redukcji lub chcące zbudować masę mięśniową. To suplement, który zna pewnie niejeden miłośnik siłowni. Czym dokładnie jest białko serwatkowe i jakie właściwie efekty można osiągnąć przy jego regularnym stosowaniu?

Czym jest serwatka?

Aby poznać i zrozumieć rolę białka serwatkowego na początek warto zaznajomić się z jego podstawowym składnikiem, a mianowicie serwatką. Serwatka jest klarowną cieczą, która pozostaje po całkowitym ścięciu mleka krowiego. Stanowi aż 50-60% suchej masy mleka.

Serwatka swoje zastosowanie znalazła w przemyśle spożywczym między innymi przy produkcji laktozy oraz odżywek białkowych. Jest także wykorzystywana w napojach mlecznych na bazie serwatki.

Rola białka w organizmie człowieka

Rola białek w organizmie człowieka jest kluczowa. Stanowią one blisko 15% masy ciała, będąc także jednym z najważniejszych makroskładników pożywienia, pełniących szereg funkcji takich jak: 

  • budulcowa ( jest podstawowym budulcem wszystkich tkanek)
  • transportująca i magazynująca cząsteczki i jony
  • wytwarzająca i przekazująca impulsy nerwowe
  • umożliwiająca ruchy i skurcze mięśni 
  • dostarczająca energii 
  • rozpoznająca obce cząsteczki w organizmie

Białka zbudowane są z aminokwasów, powiązanych wiązaniem peptydowym, a aminokwasy dzielą się natomiast na:

  • aminokwasy egzogenne, których organizm nie potrafi sam syntezować, dlatego też są one dostarczane wraz z pożywieniem. Istnieje osiem takich aminokwasów.
  • aminokwasy endogenne, które organizm sam syntezuje. Stanowią znacznie liczniejszą grupę.
  • aminokwasy pół-egzogenne, które są syntezowane z innych aminokwasów egzogennych. 

Białka różnią się pod względem swojej jakości, która wynika z zawartości aminokwasów egzogennych. Jeśli więc białko posiada w swoim składzie wszystkie aminokwasy egzogenne jest określane jako białka pełnowartościowe o najwyższej wartości odżywczej. Produkty, które są ich źródłem to w szczególności produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby, mleko oraz jego przetwory, jaja, soja. 

Wszystko, co warto wiedzieć o białku serwatkowym

A teraz pora, aby przejść do sedna. Mając już zarys najważniejszych i podstawowych informacji dotyczących roli białka w naszym organizmie, można iść o krok dalej i poznać właściwości białka serwatkowego, popularnego zarówno na redukcji jak i budowie masy mięśniowej.

Mleko zawiera dwa rodzaje białka. Jest to kazeina oraz serwatka(20% mleka). Co ważne, serwatka jest uważana za niezwykle zdrową, gdyż  zawiera aż 9 niezbędnych aminokwasów. A co się z tym wiąże, białko serwatkowe stanowi więc produkt pełnowartościowy. 

Jak otrzymać białko serwatkowe? Jak zostało wspominane, sama serwatka jest substancją o wielu prozdrowotnych właściwościach, jednakże zawiera znacznie więcej tłuszczy i laktozy niż samego białka. Dlatego też, aby powstało białko serwatkowe w formie oferowanej przez producentów należy poddać ją kilku procesom, aby właśnie w ten sposób otrzymać dobrze nam znany produkt końcowy. Pierwszym etapem jest usunięcie laktozy oraz tłuszczu, czyli ultrafiltracja. Następnie tworzy się izolat białka serwatki z koncentratu białka serwatkowego, z którego zostały usunięte cukry oraz pozostałości laktozy. Etap końcowy to sproszkowanie. Na koniec można także dodać różne substancje smakowe.

Białko serwatkowe wspomaga odchudzanie. Jakie efekty pozwoli Ci osiągnąć?

Jak zostało już powiedziane, białko serwatkowe jest niezbędnym produktem w kuchni każdego sportowca, a zwłaszcza osób regularnie odwiedzających siłownię. Dla wielu pierwsze skojarzenie, jakie wywołuje hasło "białko" to przyrosty i rozbudowa masy mięśniowej. Jest to oczywiście jeden z efektów, który można osiągnąć przyjmując białko serwatkowe, ale nie jedyny. 

Białko serwatkowe jest produktem, który może być bez obaw stosowany przez osoby będące na redukcji. Pytanie zatem brzmi: "Jak to działa?"

Jak powszechnie wiadomo, białko ma ogromną moc sycącą, co również wiąże się z dużym zapotrzebowaniem energetycznym organizmu w celu jego przetrawienia. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik u dorosłego człowieka wynosi  0,8 - 1 g/kg prawidłowej masy ciała. Osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny jednak zwiększyć podaż białka w codziennej diecie.

Przeprowadzane badania naukowe potwierdziły, że spożywanie białka serwatkowego wspomaga odchudzanie. Wykazano, że białko serwatkowe spożyte przed posiłkiem hamuje apetyt, przez co przyspiesza utratę wagi. Eksperyment wykazał, że ochotnicy będący na diecie redukcyjnej i spożywający białko serwatkowe w formie napoju 20 minut przed śniadaniem i 20 minut przed obiadem, po 12 tygodniach schudły o 2 kilogramy więcej niż grupa stosująca w tym samym czasie placebo.

Ponadto, badania naukowe wykazały również, że białko serwatkowe wpływa na dwa hormony, którymi są grelina i leptyna. Pomagają one regulować apetyt. Leptyna wpływa na bilans energetyczny, co wiąże się z hamowaniem przyjmowania pokarmu, natomiast grelina reguluje uczucie głodu. Serwatka pomaga równoważyć wydzielanie leptyny, które jest zwykle większe u osób otyłych, a co się z tym wiąże zmniejsza apetyt i hamuje głód. 

Regularne stosowanie białka w diecie wymusza na naszym organizmie przyspieszenie metabolizmu, co przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Jednakże warto pamiętać, że białko serwatkowe ma pozytywny wpływ na odchudzanie wtedy, gdy całkowita ilość białka w diecie stanowi co najmniej 25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Osoby chcące schudnąć powinny spożywać od 1,6-2 g/kg masy ciała. Co ważne, białko znajduje się także w wielu produktach spożywczych, które należy uwzględniać w dziennym bilansie kalorycznym, aby nie przekraczać zalecanych dawek. 

A co z efektami? Białko stosowane na diecie redukcyjnej pozwala na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, jednakże proces ten należy połączyć także z pracą nad kształtem naszych mięśni, ponieważ mniejsza ilość tkanki tłuszczowej sprawia, że nasze mięśnie stają się automatycznie lepiej widoczne. Białko jest także podstawowym budulcem naszych mięśni, dlatego też osoby będące bardzo aktywne fizycznie powinny pamiętać o regularnym uzupełnianiu jego prawidłowej ilości, aby w ten sposób umożliwić szybszą regenerację mięśni. Jest skuteczne nie tylko przy odchudzaniu, ale pomaga także zbudować masę mięśniową. Należy również przy wyborze zwracać uwagę na jakość białka i wybierać produkty w pełni wartościowe, aby w ten sposób dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych aminokwasów.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu