Błonnik - co zawiera i jak działa?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 882

Błonnik to nic innego, jak wszelkie rodzaje węglowodanów, które pochodzą z roślin i gromadzą się w ścianach komórkowych jako substancje niestrawione. Czy pomimo tego, iż nie trawimy błonnika, nie posiada on pozytywnych właściwości dla naszego organizmu?

Czym jest błonnik?

Błonnik, inaczej nazywany włóknem pokarmowym stanowi grupę związków pochodzenia roślinnego, które wchodzą w skład węglowodanów złożonych (polisacharydów). Jak wspomniano wyżej, błonnik nie zostaje strawiony i nie jest wchłaniany przez nasz przewód pokarmowy. Jego niedobory mogą powodować zaparcia i liczne problemy z trawieniem. 

Zawartość błonnika

Włókno pokarmowe składa się z wielu związków, m. in z celuloz, hemiceluloz, pektyn, lignin, śluzów, kwasu fitynowego, białek, steroli roślinnych, krzemianów i innych. 

Błonnik - właściwości

Najważniejszą rolą błonnika jest chłonięcie wody. Przebiega to w ten sposób, że podczas dostania się tej substancji do układu pokarmowego, już w naszej jamie ustnej następuje pobudzenie produkcji śliny, wskutek czego pokarm jest dokładniej rozgryzany. Następnie w żołądku żywność nabiera objętości, dlatego jej trawienie przebiega wolniej i dokładniej. Błonnik wpływa również na pobudzenie produkcji soków trawiennych, poprawienie ukrwienia podczas procesów trawienia, dzięki czemu składniki odżywcze dostarczone z pokarmu zostają szybciej przetransportowane do komórek naszego organizmu. 

Błonnik pokarmowy wchłania również inne substancje z naszego przewodu pokarmowego, m.in cholesterol oraz trójglicerydy. Skutkuje to obniżeniem ich poziomu we krwi. Pobudza również usuwanie tłuszczu, pochłania metale ciężkie i toksyczne metabolity. 

Niewątpliwie wiele osób dowiedziawszy się o tym, iż błonnik spowalnia trawienie, zrezygnowało z jego spożywania. Jest to wielki błąd, ponieważ dzięki takiemu działaniu, poziom insuliny ulega regulacji, a ilość glukozy w naszej krwi nie podwyższa się, a jest utrzymywana na stałym poziomie.

Błonnik ponadto usprawnia rozwój prawidłowej mikroflory jelit, w których znajdziemy dobroczynne bakterie wpływające na rozkładanie związków z pożywienia do prostszej formy, która zostanie wchłonięta przez organizm. 

Efekty spożywania błonnika bez wątpienia ucieszą osoby będące na diecie. Bowiem ze względu na to, iż pęcznieje w żołądku, powoduje uczucie sytości, które utrzymuje się na dłużej. 

 

Zasady podczas spożywania błonnika 

Decydując się na regularne spożywanie błonnika, musimy być świadomi tego, iż wymaga on odpowiedniego nawodnienia organizmu. W przeciwnym razie możemy narazić się na powstanie zaparć. Powinniśmy spożywać co najmniej 2 litry wody mineralnej dziennie.

Gdzie znajdziemy błonnik?

Polecamy Real Pharm Peanut Butter Almond 1000g z błonnikiem.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu