Pompa mięśniowa - słowo klucz dla wielu ćwiczących na siłowniach. Efekt ten, najczęściej związany jest z treningiem siłowym i polega na zwiększonym ukrwieniu naszych mięśni. Bezpośrednio skutkuje to pękatością oraz twardością trenowanych przez nas grup mięśniowych. Nie każdemu treningowi jednak towarzyszy pożądana pompa lub jest ona bardzo niewielka. Dlaczego się tak dzieje? Jak temu zapobiec i jak sprawić, żeby na każdym treningu nasze mięśnie wyglądały na jeszcze większe? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w naszym artykule traktującym o boosterach azotowych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tym tematem do lektury.
Czym są boostery azotowe?
Boostery azotowe są jedną z popularniejszych grup suplementów diety, powszechnie stosowaną w światku kulturystyki. U podłoża ich działanie leży wzrost produkcji wytwarzanego w naszym organizmie tlenku azotu (NO). Związku będącego najsilniejszym, naturalnym wazodylatatorem (substancją rozszerzającą naczynia krwionośne). Bezpośrednio skutkuje to wspominaną wcześniej i pożądaną przez zawodników pompą mięśniową oraz wzrostem siły i wydolności samej tkanki mięśniowej.
Jakie substancję znajdziemy w boosterach azotowych?
Współczesny rynek suplementów diety oferują nam cały szereg produktów określanych jako boostery azotowe. Jak łatwo się jednak domyślić, różni producenci swoje odżywki opierają o różne związki. Tak więc, co możemy znaleźć w boosterach azotowych?
- L-arginina - związek ten odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie działania tlenku azotu. Najczęściej w boosterach azotowych jest stosowany pod postacią alfaketoglutaranu argininy.
- L-cytrulina - związek ten, podobnie jak L-arginina odgrywa kluczową rolę w procesie rozkurczu naczyń krwionośnych przez tlenek azotu. W opisywanych przez nas suplementach diety można go znaleźć najczęściej pod postacią jabłczanu, rzadziej estru.
- L-ornityna - jeden z rzadziej spotykanych składników w boosterach azotowych.
- L-karnityna - bardzo skutecznie podnosi stężenie tlenku azotu w organizmie. Jej jedynym minusem jest stosunkowo wysoka cena.
- Ekstrakty z buraka - zawierają w swoim składzie wiele naturalnych azotanów, które doskonale wspierają działanie występującego w organizmie tlenku azotu. Bezpośrednim skutkiem ich działania jest o wiele silniejszych efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych, głównie w mięśniach.
- Glicerol - jego mechanizm działania jest nieco odmienny w stosunku do substancji przedstawionych wcześniej. Związek ten bowiem, nie tyle zwiększa stężenie tlenku azotu i rozszerza naczynia, ile powoduje napływ wody do mięśni i indukuje efekt pompy mięśniowej.
Boostery azotowe - efekt działania.
Jak już wcześniej, kilkukrotnie wspominaliśmy, boostery azotowe mają za zadanie podniesienie stężenie tlenku azotu w naszym organizmie. Bezpośrednio ma to skutkować rozszerzeniem naczyń krwionośnych zaopatrujących naszą tkankę mięśniową. Jakie są tego skutki? Przyjrzyjmy się im:
- Efekt pompy mięśniowej - lepiej ukrwione mięśnie wydają się optycznie większe, bardziej pękate oraz pełniejszej. Efekt ten jest szczególnie istotny z punktu widzenia osób uprawiających sporty sylwetkowe (kulturystykę), jak i amatorów potrzebujących większej motywacji do dalszych treningów na siłowni.
- Zwiększenie wytrzymałości mięśni - lepiej ukrwione mięśnie są lepiej dotlenione i odżywione. Skutkuje to ich większą wytrzymałością, a tym samym możliwością wykonywania cięższych i bardziej wymagających treningów, które mogą być źródłem silniejszych bodźców wzrostowych dla organizmu.
- Przyspieszenie procesów regeneracyjnych mięśni - lepsze ukrwienie tkanki mięśniowej sprawia, że jest ona w stanie szybciej pozbyć się szkodliwych metabolitów oraz produktów przemiany materii. Skutkuje to mniejszymi zakwasami i szybszym powrotem tkanki mięśniowej do pełnej sprawności siłowej i wytrzymałościowej.
- Zwiększenie siły mięśni - lepiej dokrwione mięśnie dysponują o wiele większym potencjałem siłowym w stosunku do mięśni pozbawionych tego efektu.
Czy boostery azotowe są bezpieczne?
Prowadzone były liczne badania naukowe, które starały odpowiedzieć się na pytanie, czy boostery azotowe są bezpieczne? Jednoznacznie wynika z nich, że tak, ale z pewnymi uwagami. Tak więc boostery azotowe są bezpieczne jedynie w grupie pacjentów zdrowych. W przypadku bowiem osób chorych, szczególnie na choroby układu sercowo-naczyniowego, ciężkie przewidzieć ich efekt. Tym samym, suplementy te mogą być bezpiecznie stosowane, ale w przypadku wątpliwości należy przed ich użyciem skonsultować się ze swoim lekarzem i zasięgnąć jego opinii.
Boostery azotowe - jak stosować?
Ciężko jednoznacznie określić optymalne dawki boosterów azotowych. Wszystko bowiem zależy od składników zawartych w konkretnym, wybranym przez nas suplemencie diety. Pewnym jest jednak, że boostery powinny być brane bezpośrednio przed treningiem, kiedy to lepsze ukrwienie mięśni jest najbardziej pożądane. Co do konkretnych wytycznych dawkowania, należy kierować się zaleceniami producentów danych preparatów.
Podsumowując, boostery azotowe są znanymi od lat i cenionymi w świecie kulturystyki suplementami diety. Ich działanie oparte jest na zwiększaniu stężenia lub siły oddziaływania na organizm tlenku azotu. Bezpośrednio skutkuje to wieloma, korzystnymi dla trenującego, efektami (między innymi pompą mięśniową, czy większą siłą oraz wytrzymałością mięśni). Suplementy te można polecić wszystkim ćwiczącym, ale należy pamiętać, że aby je stosować, należy być całkowicie zdrowym. W innych przypadkach bowiem ciężko przewidzieć ich działanie na organizm.
Komentarze
Napisz komentarz