Chrom na odchudzanie - czy popularny suplement diety naprawdę działa?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1266

Pragnąc zrzucić niechciane kilogramy decydujemy się na różne środki. Katorżnicze treningi, głodówki, tabletki przyspieszające odchudzanie, specjalne diety... pomysłów nie ma końca. Dla zgrabnej figury często jesteśmy w stanie poświęcić naprawdę dużo i podjąć z perspektywy czasu zaskakujące kroki. Wielu z nas chętnie sięga i testuje wszelkie reklamowane preparaty wspomagające uciążliwy proces odchudzania. Ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem cieszy się chrom, uważany za suplement pomocny w redukcji masy ciała. Jak tak naprawdę działa chrom i czy faktycznie warto wspomagać się nim chcąc pozbyć się kilku kilogramów?

Chrom w organizmie człowieka. Właściwości chromu

Chrom (Cr) jest pierwiastkiem należącym do grupy metali. Został odkryty pod koniec XVIII wieku, a w latach 60. XX wieku przeprowadzane nad nim badania wykazały, że jest to pierwiastek odgrywający znaczącą rolę w organizmie człowieka. Co jednak znamienne, nasz organizm posiada naprawdę śladowe ilości chromu. Niezbędną resztę powinniśmy dostarczać wraz z pożywieniem lub też stosując odpowiednią i prawidłową suplementację.

Ile chromu powinniśmy spożywać każdego dnia?

Dzienne zapotrzebowanie na chrom jest różne i zależne przede wszystkim od wieku. Szacuje się, że dla osoby dorosłej wynosi ono od około 25 do 35 µg (mikro gramów). Większe ilości chromu powinny spożywać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią (około 45 µg). 

Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na chrom? 

Nasza zapotrzebowanie na chrom wzrasta po dużym wysiłku fizycznym, który może być związany zarówno ze sportem jak i wykonywaną pracą. Co więcej, o zwiększeniu dziennej dawki chromu powinny pomyśleć osoby będące na diecie wysoko węglowodanowej. 

Właściwości chromu. Jaką rolę chrom pełni w naszym organizmie? 

  • Chrom znany jest przede wszystkim z udziału w procesach przemiany materii.
  • Pierwiastek ten wpływa również na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Przeprowadzane badania wykazały, że suplementacja chromem u osób chorujących na cukrzycę typu II obniżyła ich poziom glukozy na czczo. Chrom jest także jedną z substancji, które wchodzą w skład czynnika tolerancji glukozy (GFT). Dlatego też może on być wykorzystywany do leczenia cukrzycy lub hiperglikemi. 
  • Jest także odpowiedzialny za transport aminokwasów do komórek.
  • Chrom jest składnikiem licznych enzymów trawiennych, dzięki czemu może zapobiegać miażdżycy oraz wspomagać utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu.

Źródła chromu. Chrom znaleźć możemy w między innymi w wątróbce, żółtkach jaj, produktach zbożowych pełnoziarnistych, orzechach, rybach i owocach morza, a także zielonym groszku czy brokułach.

Czy chrom wspomaga odchudzanie?

Dlaczego tak wiele osób uważa, że ten niepozorny pierwiastek może wspomóc procesy odchudzania? Czy tak naprawdę zostało to naukowo potwierdzone? Zobaczmy, co uda się nam ustalić. 

  • Jak zostało wyżej wspomniane, chrom jest mikroelementem wspomagającym funkcję insuliny. Łączy ją z jej receptorem oraz może zwiększać wpływ tego hormonu na katabolizm tłuszczów oraz cukrów. Co to oznacza? Jeśli poziom chromu w naszym organizmie utrzymywać się będzie na dobrym poziomie, wtedy też zmniejszy się nasz apetyt. Dzieje się tak dlatego, że stabilny poziom cukru we krwi pozwala ograniczyć lub nawet wyeliminować nagłe napady głodu.
  • Na podstawie przeprowadzonych badań na grupie kobiet cierpiących na zespół napadowego objadania się wykazano, że chrom nieznacznie obniżył ich poziom glukozy we krwi, a także ograniczył niekontrolowane sięganie po jedzenie.
  • Działanie chromu jest zależne od jego prawidłowego wchłaniania się. Bardzo słabo chrom wchłania się  w postaci soli nieograniczonych, natomiast najlepiej w formie jonu chromu na III stopniu utleniania. Na zmniejszone ilości chromu wpływa żelazo, wapń, mangan i cynk, natomiast poprawę absorpcji umożliwia witamina C.
  • Badania dotyczące wpływu chromu na odchudzanie nie dały do końca jednoznacznych rezultatów. Z jednej strony w niektórych przypadkach, gdzie stosowana została suplementacja tym pierwiastkiem, zauważalna była utrata wagi oraz ograniczenie niekontrolowanego obżarstwa. Wynikało to z utrzymywania prawidłowego poziomu glukozy we krwi, do czego chrom bezapelacyjnie się przyczynia, jednakże z drugiej strony nie zawsze przyjmowanie chromu przynosiło oczekiwane efekty. Chrom jako środek wspomagający odchudzanie doczekał się swoich zwolenników, którzy faktycznie przyznają, że pomógł im zrzucić zbędne kilogramy, jak i przeciwników, którzy mimo regularnego stosowania nie zauważyli znaczących zmian. 
  • Potwierdzono, że przyjmowanie chromu może działać jak placebo. A zatem u niektórych może wpływać na spadek masy ciała? Wiara czyni cuda! 

Mając na uwadze powyższe, co zatem możemy stwierdzić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy chrom jest pomocnym suplementem przy redukcji tkanki tłuszczowej. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Z całą pewnością spożywanie chromu znajdującego się w określonych produktach wpłynie korzystnie na nasze zdrowie, w tym usprawni pracę naszego metabolizmu, jednakże nie należy pokładać ogromnych nadziei w samej suplementacji chromem w formie tabletek. Jest ona oczywiście zalecana w określonych dawkach. Same tabletki nie są gwarancją sukcesu. Ich przedawkowanie może wywołać niekorzystne dla zdrowia konsekwencje.  Jeśli chcemy schudnąć powinniśmy przede wszystkim pamiętać o prawidłowej diecie oraz aktywności fizycznej. Dopiero wdrażając te dwie rzeczy do swojego codziennego życia, możemy próbować przyspieszyć nadchodzące zmiany stosując odpowiednie suplementy, takie jak chrom.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu