Co jadać po treningu siłowym?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1049

Współcześnie temat odżywiania dostosowanego do rodzaju wykonywanego treningu stał się niezwykle popularny i pożądany -  zwłaszcza przez osoby wykonujące trening siłowy, który wymaga nie tylko wiedzy, precyzji, techniki oraz zaangażowania, ale przede wszystkim zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety oraz prawidłowej suplementacji.

Bez względu na to, czy Twoim celem jest zwiększenie masy mięśniowej, poprawa ogólnej kondycji fizycznej, rozładowanie napięcia i stresu  czy też spalenie tkanki tłuszczowej – po każdym wysiłku fizycznym musisz dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Jest to element kluczowy, konieczny do regeneracji i osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. W przeciwnym razie efektywność treningu zostanie sprowadzona do minimum, a proces odbudowy, odpoczynku organizmu po wysiłku fizycznym - upośledzony. Spowoduje to istotne zagrożenie dla Twojego zdrowia fizycznego, a także równowagi psychicznej. 

 Obecnie temat sposobu odżywiania stał się nie tylko ważny, ale również kontrowersyjny, zastanawiamy się jak powinien wyglądać pierwszy potreningowy posiłek – białka, tłuszcze, węglowodany? 

BIAŁKO VS WĘGLOWODANY ?

 Niewątpliwie pierwszy potreningowy posiłek powinien dostarczyć Twojemu organizmowi przede wszystkim: węglowodanów i pełnowartościowego białka. Zatem posiłek węglowodanowo-białkowy to najlepszy świadomy wybór. Proporcje natomiast są kwestią indywidualną, w zależności od tego, w jakim celu trenujesz i jaki rezultat chcesz osiągnąć.  Ponadto posiłek spożywany po wysiłku fizycznym powinien być lekkostrawny i dobrze przyswajalny dla organizmu, ponieważ podczas aktywności, jak i zaraz po jej zakończeniu  przewód pokarmowy nie jest przygotowany do pracy na pełnych obrotach. 

Połączenie tych obydwóch składników odżywczych jest solidnie ugruntowane i poparte licznymi opiniami lekarzy oraz dietetyków - powoduje ono bowiem zahamowanie katabolizmu oraz dobrą regenerację. Pieczona w folii ryba, gotowany kurczak z dodatkiem batatów lub duszona wołowina z ryżem- to opcja idealna do spożycia po treningu. Nie zapominajmy również o sezonowych owocach (jako alternatywie dla kalorycznego deseru)  oraz nabiale.

PROPORCJE

Kwestia proporcji przyjmowanego białka oraz węglowodanów zależy od wielu czynników. Wyznacznikami są przede wszystkim intensywność treningu, kaloryczność diety, skład pozostałych posiłków, masa ciała, poziom tkanki tłuszczowej, a także cel, jaki chcemy osiągnąć. Optymalna ilość przyjmowanego białka powinna oscylować w przedziale – 0,2 – 0,4 na kg beztłuszczowej masy ciała na h w czasie posiłkowym, natomiast dawka węglowodanów powinna być odpowiednio większa, bądź równa. Nie warto jednak, by przekroczyła ona 0,8 g na kg beztłuszczowej masy ciała na h. 

SUPLEMENTACJA POTRENINGOWA

Musimy pamiętać, że wspomagacz posiłku po treningu mogą, a nawet powinny tworzyć także konkretne odżywki. Gainer, kreatyna, bulk czy też docelowo stworzona w tym celu odżywka potreningowa - takie suplementy poprawią ukrwienie mięśni, zwiększą efekty wysiłku fizycznego poprzez szybszy przyrost masy mięśniowej i wpłyną na lepsze rezultaty procesów regeneracyjnych. 

JAKI SUPLEMENT WYBRAĆ?

Polecamy Real Pharm Finish

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu