Ćwiczenia na kręgosłup są bardzo ważne, ponieważ mięśnie przy kręgosłupie przytrzymują całą naszą postawę. Dzięki nim możemy siedzieć, czy stać, dlatego ważne jest, by je wzmacniań. W przyszłości możemy uniknąć problemów z chodzeniem, czy bólu mięśni, właśnie ćwicząc je nieustannie i wzmacniając. Oto niektóre z nich, które na pewno pomogą zachować nam na długo zdrowy kręgosłup.
Przeprosty
Przeprosty są bardzo prostym ćwiczeniem, do wykonania którego będzie nam potrzebne jedynie kawałek podłogi i mata. Kładziemy się na macie na brzuchu, a dłońmi podpieramy się tak, by były na wysokości naszych barków. Następnie podnosimy tułów do góry tak, by nasze biodra i brzuch były na ziemi, a ramiona i góra ciała unosiła się nad matą. Staramy się jak najwyżej podnieść ciało, nie odrywając brzucha od maty. Łokcie muszą być ułożone wzdłuż ciała. Po chwili opadamy wolno na matę. Powtarzamy kilka razy, wciąż starając się pogłębić nasz ruch.
„Koci grzbiet”
Jest to bardzo proste ćwiczenie, które nie tylko pomoże nam wzmocnić plecy, ale również rozluźni mocno spięte mięśnie karku. Klękamy na podłodze w podporze, tak by nasze dłonie były na wysokości barków. Następnie staramy się jak najbardziej opaść brzuchem i tułowiem w dół, ale bez zginania łokci. Głowa przy opadzie ciała powinna być uniesiona w stronę sufitu. Następnie pochylając powoli głowę w dół, podnosimy tułów tak, by nasz kręgosłup wyglądał jak łuk. Głowa chowa się pomiędzy barkami i staramy się jak najbardziej rozluźnić kark.
Unoszenie ciężarków zza głowy
Jest to ćwiczenie, które nie tylko wzmocni kręgosłup, ale również ukształtuje mięśnie pleców. Ciężarki ustawiamy tak, by były za naszą głową, po czym prostując łokcie unosimy je nad głową. Staramy się, by nasze plecy były cały czas napięte. Wzmocnimy tym ćwiczeniem również triceps.
Wspięcia na palce
Wspięcia na palce wzmocnią również nasze łydki, ale również pozwolą rozciągnąć się mięśniom kręgosłupa. Możemy je dołączyć do naszej porannej gimnastyki zaraz po wstaniu z łóżka. Wspinam y się na palce tak, jakbyśmy chcieli złapać coś bardzo wysoko zawieszonego na suficie. Wyciągamy całe nasze ciało ku górze, po czym opadamy na pięty.
Wyciąganie się do boków
Jest to idealne ćwiczenie na pozbycie się tzw. boczków, ale jednocześnie wzmacnia kręgosłup. Stajemy w rozkroku i unosimy ręce do boków. Następnie staramy się jak najbardziej wyciągnąć w jedną i w drugą stronę Plecy cały czas mamy wyprostowane i poruszamy jedynie górą ciała, bez udziału bioder i nóg. W ten sposób wytrenujemy także wspaniałą talię.
Skłony
Skłony znane nam z rozgrzewki na w-f bardzo pomogą nam w rozluźnieniu kręgosłupa i jego wzmocnieniu. Wykonujemy je w lekkim rozkroku, a tułów powinien lekko opadać. Starajmy się jak najbardziej pogłębiać ruch, by móc dotknąć palcami do podłogi. Starajmy się skłon robić stopniowo, tak jakbyśmy chcieli kręg po kręgu „zrolować” nasz tułów. Na samym początku schyla się głowa, później kark, okolice mostka, a na końcu odcinek lędźwiowy. W ten sposób unikniemy także nieprzyjemnych i bolesnych naciągnięć mięśni.
Komentarze
Napisz komentarz