Cytrulina - ważny składnik czy niepotrzebny dodatek?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1012

Aminokwas cytruliny coraz bardziej zyskuje na popularności jako suplement poprawiający stan zdrowia oraz wydolność podczas ćwiczeń. Jest on produkowany naturalnie w organizmie człowieka, a także znajduje się w żywności. Jednak suplementując cytrulinę, możemy podnieść jej stan w organizmie powyżej typowego poziomu. Podczas gdy niektórzy ludzie są przekonani o skuteczności cytruliny oraz jej pozytywnym wpływie na zdrowie oraz osiągi podczas ćwiczeń, inni podchodzą do niej sceptycznie. Ten artykuł powie Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o cytrulinie oraz czy warto ją suplementować.

Czym jest cytrulina?

Cytrulina jest aminokwasem ,który po raz pierwszy znaleziono w arbuzie. Aminokwas ten uznawany jest za nieistotny, co oznacza, że ludzki organizm może w naturalny sposób wytwarzać go samodzielnie. Można jednak zwiększyć poziom cytruliny w organizmie, spożywając pokarmy, które zawierają ten aminokwas w swoim składzie albo przyjmując suplementy diety, zamiast polegać wyłącznie na jego produkcji przez organizm. Wyższy poziom cytruliny może mieć korzystny wpływa na zdrowie oraz wydolność podczas ćwiczeń. Cytrulina odgrywa ważną rolę w organizmie, ale w przeciwieństwie do niektórych aminokwasów, nie jest wykorzystywana do budowy białek. Odgrywa jednak ona niezbędną rolę w cyklu mocznikowym, który pozbawia organizm szkodliwych związków. W szczególności cykl mocznikowy usuwa amoniak z organizmu. Końcowym produktem tego cyklu jest mocznik, którego organizm pozbywa się w moczu. Cytrulina może również pomóc poszerzyć naczynia krwionośne i może odgrywać rolę w budowaniu mięśni.

Jak działa cytrulina w organizmie człowieka?

Cytrulina wywołuje kilka ważnych efektów w organizmie. Jednym z głównych sposobów jej działania jest zwiększenie rozszerzania naczyń krwionośnych. Rozszerzanie naczyń dotyczy poszerzenia tętnic lub żył. Związane jest to z niższym ciśnieniem krwi oraz zwiększonym jej przepływem. Po spożyciu cytruliny, jej część ulega konwersji do innego aminokwasu, zwanego argininą. Arginina natomiast przekształcana jest w cząsteczkę zwaną tlenkiem azotu, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych poprzez rozluźnienie komórek mięśni gładkich, które je zwężają. Co ciekawe, spożywanie cytruliny może zwiększać argininę w organizmie bardziej niż spożywanie samej argininy. Wynika to z różnic w sposobie przetwarzania i wchłaniania przez organizm argininy i cytruliny. Wzrost tlenku azotu i przepływu krwi może być jednym z procesów związanych z korzystnym wpływem cytruliny na wyniki wysiłkowe. Chociaż cytrulina nie jest aminokwasem stosowanym bezpośrednio do budowy białek, wykazano, że zwiększa syntezę białek poprzez stymulację ważnego szlaku sygnałowego zaangażowanego w budowanie mięśni. Cytrulina może również zmniejszać pobieranie niektórych aminokwasów przez wątrobę i zapobiegać ich rozpadowi. Dzięki tym dwóm efektom, syntezie białek oraz rozkładowi aminokwasów, cytrulina może przyczynić się do utrzymania lub zwiększenia masy mięśniowej.

Cytrulina występuje w niektórych produktach spożywczych.

Oprócz wytwarzania w organizmie człowieka, cytrulina znajduje się, także w kilku produktach spożywczych. Jednak większość produktów nie została przeanalizowana pod kątem zawartości tego aminokwasu. Produkty, które zawierają cytrulinę to:

  • arbuz
  • dynia
  • ogórek
  • melon

Korzyści jakie cytrulina wywiera na organizm.

Naukowcy zbadali i wskazali potencjalne efekty zdrowotne cytruliny, w tym wpływ na naczynia krwionośne, zaburzenia erekcji oraz sprawność fizyczną.

  • cytrulina może pomóc w rozszerzaniu naczyń krwionośnych

Poprawa zdolności rozszerzania naczyń krwionośnych może potencjalnie poprawić ciśnienie krwi i przepływ krwi do tkanek. Badania wykazały, że pojedyncza dawka L-cytruliny nie poprawia zdolności tętnic do poszerzenia u zdrowych, czy chorych osób. Jednak gdy osoby z chorobami serce lub ryzykiem chorób serca przyjmowały L-cytrulinę przez siedem dni lub dłużej to poprawiła się u nich zdolność ich tętnic do poszerzania. Tak więc, chociaż pojedyncza dawka L-cytruliny może nie być skuteczna, to jednak przyjmowanie suplementów w dłuższej perspektywie czasu może przynosić pozytywne korzyści.

  • cytrulina może obniżyć ciśnienie krwi

Suplementy cytruliny mogą obniżyć ciśnienie krwi, szczególnie u osób z wysokim ciśnieniem. Badania pokazują, że suplementowanie cytruliny przez osoby z wysokim ciśnieniem lub chorobami serca, pozwoliło na jego obniżenie o około 10-15%. Jednak ta sama zależność nie została potwierdzona u osób zdrowych. Tak więc, nie jest jasne, czy cytrulina wpływa na ciśnienie krwi u zdrowych osób.

  • inne korzyści zdrowotne

Cytrulina może zwiększać wzrost hormony wzrostu (GH), w szczególności po wysiłku fizycznym. Wzrost aktywności hormonu wzrostu oraz innych hormonów od razu po wysiłku fizycznym może być zaangażowany w korzystne adaptacje, jakich doświadcza ciało podczas ćwiczeń. Aminokwa cytruliny może również poprawiać erekcję u mężczyzn, u których występuje zaburzenie erekcji. Dzieje się to prawdopodobnie ze względu na zdolność do zwiększenia przepływu krwi.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu