Czy Ashwagandha poprawi Twoją pamięć i koncentrację?

Dodane przez: . Komentarze: 0 4786

Czym jest Ashwagandha?



    Ashwagandha jest krzewem należącym do rodziny psiankowatych. Jej inna znana nazwa to żeń-szeń indyjski albo witania ospała. Roślina ta rośnie między innymi w południowo-wschodniej części Europy oraz w Afryce. Ashwagandha posiada wiele cennych właściwości, doskonale wpływających na nasz organizm. Krzew dorasta do 150 centymetrów wysokości, uprawiany jest zwłaszcza w Indiach. Znaleźć go można także w Afganistanie, Pakistanie, Sri Lance, Egipcie, Bangladeszu i Iranie. Ashwagandha staje się coraz bardziej popularna i ceniona wśród Europejczyków, a jej działanie poddawane jest wielu badaniom. Witania ospała charakteryzuje się żółto-zielonymi kwiatami, a także ciemnopomarańczowymi albo czerwonymi owocami, które swoim wyglądem są podobne do popularnych jagód. Korzeń Ashwagandha ma niezbyt ładny zapach. Ashwagandha w języku sanskryckim oznacza zapach konia i stąd właśnie wzięła się nazwa tejże rośliny. W lecznictwie stosuje się zarówno korzeń, jak i owoce tego krzewu.

Skład rośliny


    Żeń-szeń koreański ma w sobie wiele cennych substancji aktywnych, które cechują się właściwościami farmakologicznymi. Właśnie dlatego krzew nazywany jest rośliną o działaniu adaptogennym. Dzięki niemu możemy uzyskać wiele korzyści zdrowotnych. Roślina składa się w największym stopniu z witanolidów, czyli substancji o strukturze witaferyny. Ten składnik sprawia, iż roślina posiada działanie przeciwnowotworowe czy przeciwbakteryjne, a także obniża ciśnienie tętnicze krwi. W witani ospałej zawarte są także związki z grupy fitosteroli, alkaloidy, kumaryny, żelazo, fenolokwasy.



Czy Ashwagandha poprawi Twoją pamięć i koncentrację?



    Roślina wykorzystywana w medycynie ajurwedydsjkiej witania ospała stosowana jest jako swego rodzaju tonik wzmacniający. Jego zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie sił witalnych, poprawa pracy umysłu. Krzew swoim działaniem przypomina żeń-szeń, gdyż wpływa korzystnie nie tylko na kondycję fizyczną, ale także psychiczną. Wspomaga pamięć, poprawia koncentrację oraz pomaga walczyć z osłabieniem organizmu, oraz wszechobecnym stresem. Efektywnie pobudza procesy zapamiętywania i kojarzenia, a wszystko to dzięki znajdującym się w korzeniu rośliny glikowitanolidom. Działa także przeciwstresowo, więc pomaga walczyć z depresją. Badania nad tą rodziną udowodniły, iż witania ospała, wykazuje korzystne działanie w przypadku choroby Alzheimera. Chorobę tą powodują tworzące się w tkance mózgowej swego rodzaju włókna. Podczas przeprowadzonego badania na szczurach, u których naukowcy wywołali w sposób sztuczny tę chorobę, zastosowano suchy wyciąg wodny z korzenia Ashwagandhy. Wyniki okazały się zadowalające, po zastosowaniu wyciągu o stężeniu 50 μg/ml, zauważono zahamowanie procesu tworzenia się nowych włókien na poziomie 50 procent. Naukowcy twierdzą, iż wyciąg wodny uzyskany z tego krzewu, może przyczyniać się do zahamowania tworzenia się tegoż peptydu w tkance mózgowej u osób chorych na Alzheimera oraz opóźniać rozwój neurodegeneracyjny tej choroby.



W jaki sposób stosować i dawkować zioło?



    Witania ospała spotykana jest pod paroma postaciami. Najczęściej zakupić ją można w formie kapsułek, które zawierają w składzie wyciąg z krzewu. Zakupiony preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza albo wyczytać podane przez producenta informacje o stosowaniu. Nie raz spotkać można także zioło pod postacią sproszkowanego korzenia. W tej formie można przyjmować zioło w dawce mniej więcej 7 g na dzień. Warto wypijać także wykonaną z rośliny nalewkę, w ilości około 12 ml na dzień. Ashwagandhy spotykana jest także w postaci olejki pielęgnacyjnego do ciała. Pierwszych efektów po rozpoczęciu kuracji, można spodziewać się po paru tygodniach regularnego przyjmowania preparatu z tą rośliną.


Przeciwwskazania



    Preparat z witanią ospałą nie powinien być przyjmowany przez dzieci, kobiety w ciąży, albo kobiety karmiące piersią. Nie poleca się także stosować go, u osób przyjmujących leki na padaczkę, czy środki znieczulające. W trakcie korzystania z takiego preparatu nie wolno spożywać alkoholu, stosować środków uspokajających, przeciwlękowych czy leków nasennych.

    Żeń-szeń indyjski posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. To jedno z cenniejszych ziół. Kraje azjatyckie uprawiają tę roślinę od wielu pokoleń, w Europie dopiero stała się ona popularna i doceniana zwłaszcza w fitoterapii. Z pewnością warto dać szansę tej roślinie i skorzystać z wielu zalet krzewu. W trakcie stosowania witani ospały należy pamiętać, iż tylko wysoka jakość rośliny może dać nam gwarancję skuteczności działania.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu