Ostatni rok skupiony był na tworzeniu suplementów diety dla miłośników fitness, sportów walki oraz kulturystyki. Jeżeli chodzi o testosteron, sprawa wydaje się wręcz dziennie prosta. Im więcej organizm mężczyzny jest w stanie wyprodukować tego hormonu, tym lepiej. Kiedy testosteron po raz pierwszy zaczął płynąć w żyłach każdego mężczyzny, zaczęło również zmieniać się jego ciało, zachowanie oraz owłosienie. Rozpoczęły się również bójki, nagłe zmiany nastroju oraz zainteresowanie dziewczynami. Obecnie jednym z suplementów diety, który pobudza organizm do wytwarzania tego jakże cennego hormonu jest ashwagandha która zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. W jaki sposób jest ona w stanie wpłynąć na szybkość wytwarzania testosteronu? Czy warto ją suplementować?
Ashwagandha - znana już w starożytności
Roślina ta zwana jest inaczej żeń-szeniem indyjskim. To inna nazwa, która bardzo często widoczna jest na etykietach suplementów diety. Ten znany od tysięcy lat specyfik od momentu wejścia na polski rynek, niemal zawładnął przemysłem suplementacyjnym. Rozpoczęły się liczne badania oraz konsultacje, które prowadził do tworzenia nowych odmian oraz dodatków do produktów. Niestety wiele osób podąża ślepo za modą, nie znająć specyfiki przyjmowanego środka. A szkoda.
Zalety stosowania ashwagandhy
Nie sposób nie wspomnieć o cudownych właściwościach ashwagandhy. Do zalet jej stosowania zaliczyć można przede wszystkim spowolnienie procesów starzenia się skóry, która dodatkowo staje się promienna i pięknie nawilżona. Usuwanie wolnych rodników jest bardzo ważne już w wieku dojrzewania, kiedy w organizmie następuje burza hormonów, a przetworzona żywność jest bezlitosna dla cery i funkcjonowania organizmu. Dodatkowo polepsza się również funkcjonowanie układu moczowego oraz nerek. Tak więc osoby, które mają jakichkolwiek problem związany z tymi narządami, bez zastanowienia powinien rozważyć przyjmowanie tego doskonałego specyfiku. Co ciekawe, ashwagandha wpływa również na lepszą koncentrację, sen oraz na funkcjonowanie procesów poznawczych. Dzięki jej regularnej suplementacji możemy przyswoić nawet 30% więcej informacji! Badania naukowe wskazują, że polepsza się również wytrzymałość oraz witalność organizmu.
Czy ashwagandha wpływa na wzrost testosteronu?
Wiele sportowców zapewne zadaje sobie to pytanie- Czy ashwagandha wpływa na wzrost testosteronu? Wyniki badań, które przeprowadzone zostały na 57 mężczyznach, dowiodły, że po 8 tygodniach regularnego stosowania ashwagandhy poziom testosteronu był większy o 15%, niż w grupie kontrolnej! To doskonały wynik. Zaledwie 8 tygodni wystarczyło, aby efekty kuracji znacznie różniły się od wyników w grupie placebo. Co zauważyli sportowcy, którzy stosowali ashwagandhę? Przede wszystkim to, że przed snem stali się bardziej skoncentrowani i wyciszeni. Myśli nie były skupione wokół błahych rzeczy, a sen był na tyle odżywczy, że poranek przywitany został uśmiechem na twarzy oraz solidną dawką energii. Osoby te deklarowały, że w ciągu dnia i w nocy czuły większy luz i nie odczuwały tak dużego napięcia mięśniowego, jak zazwyczaj. Dlaczego sportowcy zauważyli takie rzeczy? Przede wszystkim dlatego, że ashwagandha skutecznie obniża poziom kortyzolu.
Ashwagandha - królowa adaptogenów?
Główną rolą adaptogenów jest działanie tonizujące układ nerwowy. Na czym to polega? Działanie to skupia się na ograniczeniu dopływu bodźców stresowych, dzięki czemu zmniejsza się stymulacja układu nerwowego. Tak naprawdę adaptogeny nigdy nie wpływają na kortyzol, jak głoszą powszechne plotki. ashwagandha skutecznie obniża napływ wszelkich bodźców stresowych na difosforazę NADPH, dzięki czemu ogranicza się deplecja serotoniny oraz ogranicza się wydzielanie kwasu glutaminowego.
Inne zalety stosowania ashwagandy
Poprawa funkcjonowania pracy mózgu
W przypadku medycyny naturalnej, ashwagandha stosowana jest przede wszystkim jako tonik odżywczy na układ nerwowy i na cały organizm. Dzięki temu może on dużo lepiej funkcjonować, a poprawa koncentracji umożliwia skupienie i wykonywanie nawet najbardziej obciążającej pracy psychicznej. To niezwykle proste. Można więc śmiało stwierdzić, że ashwagandha to suplement diety nie tylko dla osób ćwiczących na siłowni, ale również dla osób, które chcą nieco poprawić jakość funkcjonowania swoich procesów poznawczych.
Pomoc w depresji
Obniżony nastrój i łagodne stany depresyjne mogą towarzyszyć człowiekowi na każdym etapie życia. Wystarczy niewielki zgrzyt w pracy, nieudany projekt lub kłótnia z bliską osobą i już świat wydaje się gorszy, niż przed chwilą. Warto pamiętać, że na powstawanie depresji w dużym stopniu wpływa brak witaminy w okresie jesieni i zimy. Dzięki suplementacji tych dwóch składników można poprawić jakość swojego życia oraz zminimalizować ryzyko powstania nieprzyjemnych uczuć i sytuacji. Badania naukowe dowodzą, że stosowanie ashwagandhy w przypadku depresji jest niemal tak samo skuteczne, jak stosowanie imiprominy (znanego leku przeciwdepresyjnego). Naukowcy przekonują, że stosowanie tego składnika może pomóc w przypadku schizofrenii oraz choroby afektywnej dwubiegunowej.
Walka z nowotworami
Wszelkie nowotwory to prawdziwa plaga XXI wieku. Ludzie chorują, a leczenie często nie przynosi żadnych rezultatów. Osoby, które są w zwiększonej grupie ryzyka, powinny stosować ashwagandhę codziennie. Dzięki niej istnieje możliwość, chociaż minimalnego obniżenia ryzyka i zabezpieczenia organizmu przed toksynami i niebezpiecznymi związkami. Dzieje się tak za sprawą oczyszczających właściwości ashwagandhy. Badania dowodzą również, ze stosowanie tej rośliny może znacznie obniżyć ryzyko wystąpienia neutropenii.
Podsumowanie
ashwaganda to suplement godny uwagi każdego człowieka. Bez względu na to, czy jest się sportowcem i chce podwyższyć naturalnie poziom testosteronu, czy też chce się zadbać o swój organizm od wewnątrz, ashwagandha to jeden z najskuteczniejszych preparatów na rynku. Badania stworzone z udziałem 57 osób dowiodły, że poziom testosteronu w grupie przyjmującej ashwagandhę był ponad 15% większy, niż w przypadku grupy kontrolnej, która otrzymywała placebo.
Komentarze
Napisz komentarz