Ćwiczenia na bieżni to świetna alternatywa dla tych, którzy z powodu nienajlepszej pogody zrezygnowali z joggingu na świeżym powietrzu, ale nie tylko. Często stanowią one element treningu na siłowni lub po prostu szybki sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Wynika bowiem z tego, iż bieżnia wspomoże proces odchudzania, jednak ważne jest to, jak wykonujemy na niej ćwiczenia oraz jaką stosujemy dietę.
Bieżnia na odchudzanie
Wiadomym jest, iż podczas odchudzania musimy odstawić wszelkie produkty, które szkodzą naszej sylwetce, tzn. przede wszystkim tłuszcze, ale wyłącznie zwierzęce (tłuszcze roślinne typu oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy są jak najbardziej wskazane), alkohol, cukier (możemy zamienić go na miód, syrop klonowy lub ksylitol).
Trening wykonywany na bieżni posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, którzy twierdzą, iż taki rodzaj ćwiczeń jest dla nich zbyt monotonny i stawiają na bieganie na świeżym powietrzu. Jeśli zdecydowałeś się jednak na bieżnię, pamiętaj, że taki rodzaj ćwiczeń różni się od tradycyjnego biegania, więc aby przyniósł podobne skutki, musi być wykonywany z odpowiednią techniką.
Trening na bieżni - zasady
Przed rozpoczęciem treningu, warto wziąć pod lupę kwestię ubioru. Odpowiedni strój powinien być przede wszystkim wygodny, aby nie krępować ruchów. Warto, aby ubrania posiadały funkcję termoaktywną, dzięki której wygoda ćwiczeń zostanie wzmocniona w formie odprowadzania potu. Ważną kwestię stanowi również rodzaj obuwia. Oczywiście powinny być one sportowe, a jeśli biegałeś wcześniej na powietrzu, również w tym wypadku możesz stosować buty do biegania tradycyjnego.
1. Rozgrzewka i ćwiczenia pod koniec treningu
Trening na bieżni składa się przede wszystkim z rozgrzewki, biegu właściwego oraz rozprężenia. Rozgrzewka może składać się z wolnego marszu, który wykonujemy na najniższej prędkości na bieżni albo przyjąć formę skłonów w przód, w bok, na wewnętrzną stronę ud oraz na ich tylnią stronę. Trening zakończ kilkuminutowym marszem na najniższej prędkości.
2. Bieganie środkiem pasa
Wiele osób popełnia błąd, gdyż ćwiczenia na bieżni wykonuje na krawędzi pasa biegowe lub zbyt blisko panelu. Poprawna forma to taka, gdzie biegasz na środku pasa, która zapewni Ci możliwość wykonywania pełnego zakresu ruchów oraz stawiania naturalnych kroków. Na dodatek uchronisz się przed uciążliwym napięciem mięśni ramion, pleców i szyi.
3. Patrzenie pod nogi
W trakcie treningu na bieżni niezwykle ważne jest zachowanie wyprostowanej sylwetki, patrzenie w punkt przed siebie, a nie pod nogi. Takie zachowanie może spowodować nieprawidłowe ruchy nóg, w postaci odrzucania ich w tył.
Jak ćwiczyć na bieżni aby szybko schudnąć?
Godzinny trening na bieżni pozwala na spalenie nawet 800 kcal. Jednak ta kwestia jest zależna od indywidualnych czynników osoby ćwiczącej - wieku, masy ciała, a także płci.
stnieje kilka zasad, które pomogą wzmocnić efekty treningu na bieżni:
- Kontroluj swoje tętno - aby obliczyć dolną granicę tętna należy od 220 odjąć liczbę wieku, a następnie otrzymany wynik pomnożyć z 60. Aby wyliczyć górną granice tętna wykonaj działanie w ten sam sposób, jednak pomnóż z 80.
- Nie ćwicz krócej niż 40 minut - przez pierwsze 10 minut ćwiczeń spalasz cukry, które gromadzą się w Twoich mięśniach, przez kolejne 10 minut następuje spalanie tkanki tłuszczowej, ale dopiero po ok. 30 minutach tłuszcz stanowi podstawowy związek energetyczny, który ulega spalaniu. Dlatego też trening nie powinien trwać mniej niż 40 minut.
- Trening wykonuj regularnie - ok. 3-4 razy w tygodniu z jednym lub dwoma dniami przerwy, które koniecznie musisz sobie fundować, aby nie narazić organizmu na przetrenowanie i spadek formy.
Komentarze
Napisz komentarz