Bardzo często spotykamy się z pozytywną opinią na temat mąki kokosowej. Często zdarza się też, że niektóre osoby aktywne fizycznie postanawiają zamienić mąkę pszenną właśnie na tę z kokosa. Czy mąka kokosowa rzeczywiście jest zdrowsza?
Mąkę z kokosa otrzymuje się z jego stałych części, dzięki czemu zyskuje ona delikatny smak i egzotyczny, dosyć intensywny zapach. Warto wspomnieć, iż kokos posiada niezliczoną ilość składników odżywczych, które wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jakie są jej właściwości?
Mąka kokosowa - działanie dla zdrowia
Zawiera kilka razy więcej błonnika niż ta pszenna, dzięki czemu:
- Redukuje poziom cholesterolu LDL
- jest antynowotworowa,
- przeciwdziała cukrzycy
- wspomaga odchudzanie, ponieważ pęcznieje w żołądku, więc daje dłuższe uczucie sytości
Posiada w składzie więcej białka niż mąka pszenna, dlatego:
- często jest wybierana przed osoby stosujące dietę odchudzającą,
- stosują ją zawodowi sportowcy, ponieważ dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości białka
- ze względu na wysoką ilość białka jest polecana osobom, które nie jadają mięsa lub ograniczają jego ilość w diecie
Jest bogatym źródłem zdrowych tłuszczy, które:
- dostarczają organizmowi odpowiedniej energii do wykonywania treningów,
- przeciwdziałają miażdżycy i powstawaniu zakrzepom,
- obniżają poziom cholesterolu LDL
Mąka kokosowa jest więc źródłem niezbędnych składników odżywczych, które wykazują pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ze zdrowym sumieniem możemy zamienić mąkę pszenną na tę z kokosa.
Do czego stosować mąkę kokosową?
Mąkę z kokosa możemy używać do ciast, ciasteczek, muffinek, naleśników, placuszków, chlebów, czyli do wszelkich wypieków, zwłaszcza tych słodkich. Często stosuje się ją również w celu zagęszczenia sosów, zup, koktajli i w postaci panierki do mięsa.
W kuchni przy użytkowaniu mąki z kokosa musimy pamiętać o tym, iż jest ona bardzo chłonna (ze względu na wysoką zawartość błonnika). Z tego powodu musimy przechowywać ją w szczelnym pojemniku, do którego nie dostanie się wilgoć z otoczenia. Oprócz tego stosując tę mąkę musimy dodać więcej wody lub mleka, a przy zagniataniu ciasta włożyć odrobinę więcej wysiłku niż w przypadku mąki pszennej.
Kto nie powinien spożywać mąki kokosowej?
Ze względu na to, iż mąka z kokosa zawiera dużo błonnika oraz tłuszczów, nie powinny jej stosować osoby chorujące na kamicę żółciową, z zapaleniem trzustki lub ze stanem zapalnym dróg moczowych.
Komentarze
Napisz komentarz