Czy suplementacja jest potrzebna?

Dodane przez: . Komentarze: 0 866

    Na rynku znajdziemy wiele różnych dodatków do diety, każdy z nich działa w inny sposób. Producenci takich preparatów gwarantują nam, ich wysoką skuteczność. Czy jednak przyjmowanie suplementów jest konieczne, dla zapewnienia sobie zdrowia? Należy wiedzieć, iż suplementy nie są zaliczane do lekarstw, lecz żywności. Nie potrafią one leczyć choroby, aczkolwiek w wielu przypadkach okazują się nieocenione. Kiedy w szczególności warto sięgać po suplementy?

Czy suplementacja jest potrzebna?



    Zadaniem suplementów jest uzupełnienie w naszej diecie, wszelkich niedoborów składników odżywczych, które znaleźć można w naturalnej żywności. Dostarczają nam witamin, minerałów oraz pozostałych substancji o działaniu fizjologicznym. W niektórych produktach znaleźć można wyciągi roślinne między innymi z miłorzębu japońskiego, kozłka lekarskiego czy żeń-szenia. Trudno jest stwierdzić jednoznacznie czy są to suplementy diet, czy może leki roślinne. W roku 2013 Polacy mają wydać na suplementy diety aż 2,9 mld złotych, a więc statystyczny Polak przeznaczy na ich zakup około 50 złotych. Większość z nas w ogóle nie sięga po takie preparaty, jednak niektóre osoby wydadzą na nie wiele pieniędzy. To czy suplementy diety są niezbędne w naszej codziennej diecie ciężko jednogłośnie stwierdzić, gdyż zdania są podzielone. Jedni uważają, iż są one konieczne do zachowania pełnego zdrowia, inni, że wystarczy trzymać się prawidłowo zbilansowanej diety, a ominą nas wszelkie niedobory.



Suplementy nie są w stanie zastąpić zdrowej diety, jednak wspomagają ludzki organizm.



    Odpowiednio zbilansowana dieta, będzie w stanie dostarczyć naszemu organizmowi wszelkich potrzebnych mu do funkcjonowania substancji. Jednak nie każdemu z nas udaje się trzymać wyznaczonej zdrowej diety, właśnie dlatego możemy cierpieć na niedobory pewnych składników odżywczych. W takim właśnie przypadku warto sięgnąć po suplement diety. Czego może brakować naszemu organizmowi? Przede wszystkim witaminy D. Stężenie tej witaminy w organizmie zależy od strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy. Niestety w naszym kraju na niedobór witaminy D cierpimy przez nawet pół roku. Zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym brakuje nam słońca, wtedy warto wspomagać organizm suplementami zawierającymi witaminę D w odpowiedniej dawce. Niewielką ilość tejże witaminy skóra syntezuje pod wpływem promieni ultrafioletowych. Na co dzień brakować nam może również kwasu foliowego, czyli witaminy B9, ponieważ nasza dieta pokrywa zapotrzebowanie na tą witaminę jedynie w połowie. Nie cierpimy natomiast na niedobór witamin antyoksydacyjnych, czyli A, E i C. Jednak spożycie wapnia jest o połowę za niskie, borykamy się również z niewielkim niedoborem magnezu. Kobiety ciężarne, zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży mogą dostarczać organizmowi zbyt małą ilość żelaza. Osoby rzadko sięgające po ryby morskie, borykają się z niedoborem kwasów omega 3. Dieta osób w naszym kraju jest również uboga w błonnik. Przeważnie Polak zjada jedynie 20 gramów błonnika dziennie, zamiast 30 gramów.



Dlaczego jednak warto stosować suplementacje?



    Suplementacja czasem jest niezbędna dla zachowywania zdrowia. Wszystko przez to, iż żyjemy w czasach kiedy nasze organizmy ulegają przeciążeniu. W sklepach znajdują się przetworzone produkty żywnościowe, z dużą ilością cukru, mięso z hipermarketu ma w sobie antybiotyki i hormony, w rybach często znaleźć można rtęć, jakoś zarówno wody, jak i powietrza jest bardzo zła. Wszystko to sprawia, iż proces detoksu naszego organizmu nie działa w sposób prawidłowy. Właśnie dlatego powinniśmy regularnie badać się i uzupełniać niedobór składników odżywczych wskazanych w wynikach badań.



Niedobór witamin



    Szybkie tempo naszego życia, brak czasu na przygotowanie zdrowych potraw wiąże się z jedzeniem niskiej jakości produktów. Przygotowując dania nie zawsze mamy czas zastanowić się, czy są one dobrze zbilansowane i czy wszystkie składniki są dobrej jakości. Nieraz jadamy potrawy kupione na mieście na przykład w barach szybkiej obsługi, które nie są zbyt zdrowe dla naszego organizmu. Takie składniki jak witaminy i minerały oraz błonnik nie znajdziemy w smażonych, oraz odgrzewanych daniach z mikrofali. Owoce i warzywa są źródłem tych składników odżywczych, zawierają one również łatwo przyswajalne cukry, kwasy organiczne i barwniki. Mają one wpływ na gospodarkę wewnętrzną organizmu, odpowiadają za lepsze trawienie oraz wypróżnianie. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne jest spożywanie świeżych owoców i warzyw.



Jak wybrać jak najlepszej jakości suplementy?



    Zanim zakupimy dany produkt, dobrze, jeśli przeczytamy, co znajduje się na jego etykiecie. Wszelkie składniki w nim zawarte powinny być pochodzenia naturalnego, czyli muszą być otrzymane z warzyw i owoców. Wtedy możemy mieć pewność, iż są one najwyższej jakości, a nasz organizm dobrze je przyswoi. Suplementy otrzymywane w sposób syntetyczny nie są wchłaniane zbyt dobrze przez układ pokarmowy, więc mogą nieskutecznie uzupełnić nasze niedobory. Zanim rozpoczniemy suplementacje, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł nam polecić wysokiej jakości produkty.

    Powinniśmy pamiętać, iż sama suplementacja jest jedynie uzupełnieniem naszej zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Przed zastosowaniem takich produktów warto zadbać najpierw o swój tryb życia. Pamiętajmy o odpowiedniej ilości snu oraz ruchu, ważne jest również zapanowanie nad stresem, oraz oczywiście zdrowa dieta.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu