Czy trening w godzinach nocnych przynosi efekty?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1003

W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy coraz to bardziej zabiegani, przytłoczeni przez liczne obowiązki zawodowe i prywatne, zwyczajnie nie mamy czasu na odbycie treningu w ciągu dnia. Ten problem dotyczy coraz to większej ilości osób i coraz częściej spotykamy się z pytaniem: „Czy trening można wykonywać w nocy?"

Trening w nocy - czy ma sens?

Rozwiejmy więc wątpliwości. Oczywiście ćwiczenia możemy wykonywać w godzinach nocnych, jednak aby przyniosły one odpowiednie efekty musimy stosować się poniższych zasad. 

Jak zostało ustalone przez naukowców, istnieją dwa typy ludzi - osoby, które wstają wcześnie rano i funkcjonują w pierwszej połowie dnia oraz Ci, którzy są aktywni w drugiej połowie dnia. Na takiej podstawie należy odpowiednio określić jakim typem osoby jesteśmy i zważając na to ustalić porę treningu. Warto jednak wiedzieć, że zegar biologiczny może zostać ułożony pod rozkład dnia.  

Jeżeli jesteś więc typem osoby, która wstaje późno (w okolicach południa), a następnie poświęcasz swój czas na pracę i obowiązki kończysz dopiero późnym wieczorem, godziny nocne poświęcone na trening są jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Twoje ciało nie rozpoznaje która aktualnie jest godzina. Dla niego ważną kwestią jest zachowanie równowagi pomiędzy aktywnością fizyczną a okresem regeneracji (czyli właściwym snem). Można więc wykonywać treningi nocne, jednak trzeba zadbać o to, aby spać co najmniej 8 godzin. 

Naukowcy z dziedziny sportu i dietetyki przeprowadzili również badania na temat odpowiedniego cyklu snu i czuwania organizmu. Ustalono, iż typowy cykl dobowy wiąże się z czuwaniem w dzień i spaniem w nocy, jak robi to większość z nas. Jednak taki cykl może zostać odpowiednio ułożony indywidualnie pod nasze potrzeby. Mimo, iż przyjmuje się, że wyżej wymieniony cykl jest wrodzony, bez problemu możemy go zmienić. W jaki sposób?

Przyzwyczajenie organizmu do nowego trybu trwa zazwyczaj około 30 dni. Jeśli chcemy nastawić się na wykonywanie treningu w nocy musimy rozpocząć adaptację organizmu w ten sposób :

  1. Wstajemy około godz. 12
  2. Od 13:00-14:00 do 22:00  wykonujemy obowiązki zawodowe
  3. W przedziale 00:-2:00 w nocy wykonujemy trening
  4. Ok. 4:00-5:00 nad ranem kładziemy się spać

Powyżej wymieniony system zawiera 8 godzin snu oraz 8 godzin aktywnej pracy. W ten sposób organizm po ok. miesiącu powinien być przyzwyczajony do wstawania o godz. 12:00 oraz kładzenia się spać ok. 5:00 rano. 

Jak trenować w nocy? 

Prawdę mówiąc trening nocny nie różni się od tego, który wykonujemy w dzień. Ćwiczenia są takie same jak o każdej innej porze dnia. Wiele znanych i podziwianych przez nas sportowców odbywało wysiłek fizyczny w godzinach nocnych dzięki odpowiednio ułożonemu rozkładowi dnia (np. Arnold Schwarzenegger). 

Wystarczy abyśmy nie przestali zaniedbywać naszego organizmu przez zbyt małą ilość godzin snu. Pamiętajmy o tym, iż potrzebuje on minimum 8 h snu aby się zregenerować. Zważmy też na to, że tuż po intensywnych ćwiczeniach prawdopodobnie nie będziemy mogli zasnąć, dlatego też trening powinien być zaplanowany minimum 2 godziny przed położeniem się do łóżka. 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu