Czy wapno to rzeczywiście świetny środek na uczulenie i alergię?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1974

Wapno powszechnie znane jako,, pierwsza pomoc'' w objawach alergii

  Środek leczniczy taki jak wapno, zwane także calcium, występujące najczęściej w postaci tabletek musujących i jest znane większości z nas od lat. To bardzo popularny środek, który kojarzy się nam z lekiem na wszelkiego rodzaju wysypki, uczulenia, alergie, obrzęki oraz świąd skóry, zaczerwienienia i łzawienia oczu, katar sienny czy poparzenia słoneczne. 
Wapno często także stosowane jest jako domowy środek wspomagający leczenie przeziębienia oraz infekcji dróg oddechowych górnych oraz dolnych.  Oprócz tabletek musujących możemy je często nabyć w postaci syropów-zwłaszcza dla najmłodszych, w postaci tabletek, a także jako płynne kapsułki.
Alergie oraz wszelkiego rodzaju uczulenia z każdym rokiem dopadają nas coraz częściej- naukowcy za jedną z przyczyn powstawania alergii podają właśnie niedobory jonów wapnia w organizmie- na skutek których powstają uciążliwe, czasem niebezpieczne reakcje alergiczne. Ponadto wapno uszczelnia komórki naczyń-a zatem zmniejsza obrzęki.

Skuteczność działania wapna w leczeniu alergii

Mimo zapewnień o wysokiej skuteczności wapna w leczeniu oraz zapobieganiu objawom alergii i uczuleń -nie mamy ta to stuprocentowych dowodów. Z wszelkich dostępnych źródeł naukowych wynika jednak, iż wspomnianą wcześniej przyczyną występowania uczuleń i alergii mogą być między innymi niedobory wapna w organizmie. Idąc tym tropem dochodzimy do ciekawych wniosków- wapno co prawda zmniejsza i łagodzi objawy alergii, ale w żadnym wypadku jej nie leczy. Może ono być stosowane jako leczenie wspomagające, ale nie jako lek główny. Osobom dotkniętym objawami alergicznymi czy uczuleniowymi zdecydowanie należy w pierwszej kolejności podać leki antyhistaminowe, a dopiero później ewentualnie można zastosować wapno jako uzupełnienie leczenia. Mało tego przyjmując wapno należy zawsze poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego lub alergologa- jeśli borykamy się z silną alergią, gdyż czasem może ono wchodzić w reakcje z innymi lekami i nierzadko osłabiać ich działanie. Wapno czasem osłabia także działanie pewnych grup antybiotyków i wchłanianie magnezu, oraz zagęszcza zalegającą w oskrzelach wydzielinę i zamiast ułatwiać-utrudnia jej odkrztuszanie. 



Alergia coraz częściej atakuje

Alergia zwana uczuleniem będąca nadmierną , nieprawidłową reakcją obronna układu odpornościowego na bodźce, które w normalnych warunkach powinien on ignorować objawia się na różne sposoby. Do łagodniejszych, chociaż zdecydowanie uciążliwych objawów alergii zaliczyć możemy zaczerwienienie i łzawienie oraz świąd oczu, katar sienny, wysypkę oraz świąd skóry. Czasem reakcja alergiczna przybiera jednak bardzo ciężką postać objawiającym się silnym atakiem kaszlu , duszności przypominającym atak astmy oraz poważnymi obrzękami.
Alergia przyjmować może różny przebieg:

  • Alergia sezonowa- to najczęściej uczulenie na pyłki roślin zwane często ,,pyłkowicą'', a jej objawy zdecydowanie uzależnione są od pory roku. U osób dotkniętych tym rodzajem alergii objawy zaostrzają się wraz z nadejściem okresów pylenia traw oraz drzew a ustępują wraz z jego zakończeniem.
  • Alergia całoroczna- reakcje uczuleniowe występujące niezależnie od okresów pylenia,także w pomieszczeniach- przez cały rok. Najczęściej spowodowane roztoczami kurzu, sierścią zwierząt domowych, pleśnią 
  • Alergie pokarmowe- występujące na skutek spożycia określonych produktów pokarmowych. na które nasz organizm często reaguje wysypką, świądem oraz dolegliwościami ze strony układu pokarmowego takimi jak biegunka czy wymioty oraz często objawom tym może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała. Produkty silnie uczulające to owoce cytrusowe, orzechy, mleko krowie, jaja.

Objawów alergii nie powinniśmy nigdy lekceważyć i leczyć na własną odpowiedzialność dostępnymi bez recepty środkami jeśli jej przebieg jest wyraźnie zaostrzony. Nieleczona alergia może powiem doprowadzić do poważnych schorzeń jak choćby astma.  
Obecnie alergia atakuje coraz więcej osób w każdym wieku- od niemowląt począwszy, a skończywszy na osobach starszych. Dawniej bardzo rzadka dolegliwość dziś dotyka niemal co drugą osobę!

Jak się zatem skutecznie przed alergią bronić?

Pokutujący do niedawna pogląd jakoby wapno skutecznie leczyło objawy reakcji uczuleniowych i alergicznych, a także stanowiło skuteczne działania profilaktyczne obecnie zaczyna tracić rację bytu. Jeśli mowa o działaniach profilaktycznych w walce z alergią to zdecydowanie najlepsze skutki odniesie po prostu unikanie kontaktów z alergenem. Najłatwiejsze jest to w przypadku alergii pokarmowych- wystarczy wyeliminować z diety produkty, które nam szkodzą. Ewentualnie możemy zastąpić je innymi takimi na które nasz organizm nie reaguje uczuleniem, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów witamin i mikroelementów oraz ważnych dla prawidłowego funkcjonowania  organizmu pierwiastków. Zrezygnowanie z kontaktu z czworonogami o bujnej sierści, dokładne sprzątanie oraz wyeliminowanie pewnych roślin z domu lub mieszkania to także skuteczne profilaktyka. Powinniśmy także zrezygnować z dywanów, pierzyn, oraz trudnych do czyszczenia i odkurzania mebli. W przypadku silnej alergii na pyłki traw i pozostałych roślin należy regularnie poddawać się zabiegom odczulającym oraz w okresach bardzo intensywnego pylenia zakładać na twarz maseczkę ochronną. 


  Wspomniane wcześniej wapno chociaż samo w sobie lekiem na alergię nie jest, z pewnością nie zaszkodzi jako środek wspomagający łagodzenie objawów reakcji uczuleniowych. 
Warto wspomnieć także,że niedobory wapna w organizmie skutkują skurczami mięśni, drętwieniem kończyn, bólem stawów, problemami z zębami, zaburzeniami snu oraz dolegliwościami ze strony aparatu ruchu. Niewystarczająca ilość tego pierwiastka czasem także przyczynia się do występowania częstych krwotoków z nosa oraz narażenie na częste złamania. Z kolei jego nadmiar również bywa szkodliwy i objawia się zaparciami, brakiem apetytu oraz powstawianiem kamieni nerkowych. Czasem także nadmiar wapnia zaburza wchłanianie innych pierwiastków i spowalnia oraz zmniejsza działanie leków.  
  Jak zatem stosować wapno? Z pewnością bezpieczna- ustalona z lekarzem dawka wapna nikomu nie powinna zaszkodzić, a stosowanie go regularnie pomoże zapobiec jego niedoborom i uchroni nas przed przykrymi dolegliwościami.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu