Czym grozi przedawkowanie witamin i minerałów?

Dodane przez: . Komentarze: 0 3147

Coraz więcej osób decyduje się na włączenie do swojej codziennej diety suplementów, których zadaniem jest uzupełnienie posiłków w składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały. Są to substancje niezbędne dla naszego zdrowia, a ich obecność w diecie jest obowiązkowa, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wytwarzać. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na dodatkową suplementację witaminami i minerałami. Nie wiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że witaminy i minerały można przedawkować, tak samo jak leki. Jakie są tego konsekwencje i z jakimi składnikami odżywczymi najlepiej uważać? Dziś się o tym przekonamy.

Kto potrzebuje, a kto nie potrzebuje dodatkowej suplementacji

To co wydaje się oczywiste, to to, że początkowe objawy przedawkowania mogą objawiać się w układzie pokarmowym. To przecież właśnie tam dochodzi do rozkładu składników odżywczych, w tym suplementów diety. Jeśli więc nie przestrzegamy zasad stosowania witamin i minerałów może dojść do zaburzenia pracy narządów w układzie pokarmowym. Jest wiele objawów i powikłań przedawkowania witamin i minerałów. Te najczęstsze przedstawimy sobie w dalszej części artykułu. Nie wiele osób pamięta, że stosowanie suplementów diety nie jest obowiązkiem. Jest to konieczne tylko w niektórych przypadkach. W jakich sytuacjach i kto powinien zdecydować się na stosowanie dodatkowej suplementacji?

  • Kobiety w ciąży powinny stosować dodatkową suplementację, ponieważ ich organizm i organizm malucha potrzebują więcej składników odżywczych niż kiedykolwiek. Codzienna dieta może nie zaopatrzać całego zapotrzebowania. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie składniki odżywcze są potrzebne w diecie kobiety w ciąży w dodatkowych porcjach. Przez wybraniem suplementów diety najlepiej zapytać się specjalisty, który z preparatów na rynku jest najlepszy i bezpieczny.
  • Osoby aktywne fizycznie i sportowcy – nie można zaprzeczyć temu, że osoby, które są aktywne fizycznie potrzebują więcej składników odżywczych. Przez wysiłek organizm zwiększa zapotrzebowanie na witaminy i minerały. To właśnie dlatego warto sięgać po suplementy diety, kiedy jesteś sportowcem.
  • Choroba – jeśli lekarz zaleci dodatkową suplementację w ramach terapii leczenia, to konieczne jest spożywanie odpowiednio dobranych preparatów, które dbać będą o nasze zdrowie i uzupełnią niedobory składników odżywczych w organizmie.
  • Słaba przyswajalność – są na świecie osoby, które mają problemy ze zdrowiem, samopoczuciem i wyglądem, ze względu na niedobory witamin i minerałów. Przyczyn tego może być wiele. Źle zbilansowana dieta, zaniedbanie lub słaba przyswajalność. Jeśli zmiany w diecie nie dają żadnych efektów warto sięgnąć po wysokiej jakości suplementy diety znanych producentów, które mogą podnieść poziom składników odżywczych w organizmie. Jeśli jednak one nie pomogą, to konieczne jest udanie się do lekarza.

Jeśli już wiemy, kiedy najlepiej korzystać z suplementów diety, warto również wiedzieć, kiedy najlepiej nie przyjmować takich preparatów. Są sytuacje, kiedy dodatkowa suplementacja nie tylko nie jest potrzebna, ale również może być niebezpieczna dla zdrowia. Poniżej znajduje się lista:

  • Antybiotykoterapia – to ważne, by podczas zażywania antybiotyków nie sięgać po suplementy diety. Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale zażywanie niektórych witamin, czy minerałów może zmieniać lub minimalizować działanie i skuteczność antybiotyków i innych leków. Tak więc organizm może nie zwalczać wirusów, czy bakterii odpowiedzialnych za infekcje, przez co układ odpornościowy zostanie zdany na samego siebie.
  • Dobrze bilansowana dieta – jest coraz mniej osób, które zwracają uwagę to to z czego składa się ich codzienna dieta. Wiąże się to z wieloma trudnościami i konsekwencjami. Jednak są osoby, które dbają o to, by ich dieta była dobrze zbilansowana i zróżnicowana. Jeśli tak jest to codzienna dieta, zazwyczaj jest w stanie spełnić zapotrzebowanie. Jeśli w takiej sytuacji sięgniemy po suplementy diety, łatwo o przedawkowanie witamin i minerałów.
  • Suplementacja u dzieci – nie powinno stosować się suplementów diety u dzieci. Są one w czasie rozwoju, więc ich dieta powinna pokrywać całe zapotrzebowanie. Najlepiej dla młodych organizmów, by do ich organizmu trafiały składniki odżywcze pochodzące z naturalnych źródeł.

Przedawkowanie, a nerki

Jak już zaznaczyliśmy, jest wiele objawów i powikłań, które mogą być spowodowane przedawkowaniem suplementów diety. Nerki są szczególnie narażone na obciążenie, jeśli dojdzie do nadmiaru gromadzenia się składników odżywczych w organizmie. Zaburzenia pracy nerek, są niezwykle groźne dla naszego zdrowia. Trzeba pamiętać, że jest to organ, który wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Jeśli jednak praca nerek nie będzie prawidłowa, to może pojawić się wiele nieprawidłowości, które negatywnie wpłyną na stan naszego zdrowia. Pamiętaj więc, że jeśli chcesz zadbać o prawidłową pracę nerek i zdrowie, to należy przestrzegać zalecanych dawek suplementów diety.

Przedawkowanie witamin i minerałów, a praca wątroby

Tutaj również nie możemy zapomnieć o tym, że przedawkowanie witamin i minerałów może doprowadzić do zaburzenia pracy wątroby. Nie jest to co prawda tak straszne w konsekwencjach, jak przedawkowanie silnych leków, ale nadal nie wpływa pozytywnie na pracę tego narządu. Wiele osób uważa, że wątroba to jeden z najszybciej regenerujących się narządów w ciele człowieka. Jest to prawda, a jednak trzeba pamiętać, że każde jej uszkodzenie negatywnie wpływa na jej pracę. Nie jest ona również niezwyciężona. Niektóre przeciążenia mogą prowadzić do jej poważnego uszkodzenia, a jest to stan niezwykle groźny dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Przedawkowanie witamin i minerałów, a układ hormonalny

O tym powinny pamiętać wszystkie kobiety. To właśnie one mają najczęściej problemy z pracą gospodarki hormonalnej. Wiele z nich decyduje się w takiej sytuacji na zastosowanie suplementów diety, które mają im rzekomo pomóc. Trzeba jednak pamiętać, że zaburzenia hormonalne, to nie taka błahostka jak może nam się wydawać. Hormony, które wydziela nasz organizm odpowiadają za nasz wygląd, zdrowie i samopoczucie. Wpływają one na pracę narządów i układów w całym organizmie. Mają one znaczenie dla płodności, przemiany materii i wieli innych procesów. Zamiast więc sięgać po suplementy diety warto na początek udać się do lekarza na badania. Wykażą one, jakie hormony wydzielane są w nieprawidłowych stężeniach. A to powinno nam pomóc ustalić, jakie są tego przyczyny. Jednak do tego zadania w niektórych przypadkach również niezbędne są dalsze badania diagnostyczne. To po następnej serii badań może okazać się, że to przez niedobory witamin i minerałów dochodzi do zaburzeń. Jeśli specjalista zaleci nam przyjmowanie suplementów diety, to należy się do tego zastosować. Trzeba jednak pamiętać, że witaminy i minerały trzeba brać w odpowiednich dawkach, jakie zaleca nam producent preparatu lub lekarz. Jeśli wydaje nam się, ze większe dawki będą miały skuteczniejsze działanie, to jest to błędne myślenie. A przy takim zachowaniu łatwo o niebezpieczne przedawkowanie.

Przedawkowanie witamin i minerałów, a układ pokarmowy

Pamiętajmy, że to w układzie pokarmowym dochodzi do rozkładów witamin i minerałów oraz ich przyswajania do organizmu. Jeśli spożywamy te składniki odżywcze w nadmiarze to może dojść do przedawkowania, a to prowadzić może do pojawienia się takich dolegliwości, jak:

  • Silne bóle brzucha,
  • Zaparcia,
  • Wzdęcia,
  • Biegunki,
  • Mdłości,
  • Wymioty.

Jeśli więc chcesz uniknąć takich dolegliwości, to staraj się spożywać suplementy diety z rozsądkiem i dostosuj je do swoich potrzeb, a przede wszystkim do codziennej diety. Pamiętaj, by nie robić tego odwrotnie. To dieta jest dla nas najważniejsza i to właśnie o nią powinniśmy najbardziej dbać. Nie możemy pozwolić sobie na traktowanie suplementów diety, jako posiłku zastępczego. Może mieć to na nas negatywny wpływ, a w szczególności na nasze zdrowie i samopoczucie.

Przedawkowanie witamin i minerałów, a uroda

Wiele kobiet zapomina o tym, że witaminy i minerały także da się przedawkować. Kobiety bardzo często sięgają po suplementy diety składające się z witamin i minerałów, ponieważ mają mieć one zbawienny wpływ na urodę. To jednak nie oznacza, że nasze problemy z cerą, paznokciami, czy włosami są spowodowane niedoborami w codziennej diecie. A kiedy zdecydujemy się na zastosowanie suplementów diety, to problem może się nawet zaostrzyć. Przy przedawkowaniu niektórych witamin i minerałów mogą pojawić się takie objawy, jak:

  • Suchość skóry,
  • Nadmierna potliwość,
  • Nadmiernie wypadające włosy,
  • Łamliwe i słabe paznokcie,
  • Zmiany alergiczne pojawiające się na skórze,
  • Trądzik,
  • Zwiększenie podatności skóry na podrażnienia.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu