Czym jest anabolizm, a czym jest katabolizm?

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 2736

Anabolizm i katabolizm to dwie składowe przemian metabolicznych. Metabolizm z kolei jest wiązanką reakcji biochemicznych, które zachodzą w naszym organizmie. Dzięki temu człowiek może reagować adekwatnie do bodźców, jakie są mu wysyłane. 

Anabolizm a katabolizm

Niestety wiele osób, które stosują suplementację, nie wie, czym tak naprawdę różni się anabolizm od katabolizmu. Różnice musi znać każdy po to, aby odnosić dobre rezultaty podczas ćwiczeń i żeby być po prostu świadomym procesów, jakie mogą zachodzić w organizmie. Procesy anaboliczne polegają na tworzeniu związków złożonych ze związków prostych. Można tutaj wymienić na przykład proces powstawania białek z aminokwasów, węglowodanów z węgla, czy na przykład wodoru i tlenu. Procesy kataboliczne są antagonistyczne do procesów anabolicznych. W tym przypadku następuje rozkład związków złożonych na związki proste. Do wytworzenia się procesów anabolicznych, nasz organizm bez wątpienia potrzebuje energii. Procesy kataboliczne z kolei dostarczają organizmowi energii, która powstała po redukcji wielu związków chemicznych, jakie zaszły w ciele człowieka. Oba procesy są ściśle związane z substancjami energetycznymi, jakie mieszczą się w naszych komórkach mięśniowych. Tylko odpowiednia dieta i suplementacja mogą zapewnić nam dobre samopoczucie i dobre wyniki na siłowni. 

Czy katabolizm zawsze jest zły?

Procesy rozpadu i niszczenia kojarzą się wszystkim negatywnie. Skoro coś się rozpada, to musiało ulec zniszczeniu i w  rezultacie wpłynęło źle na organizm. Warto jednak pamiętać, że oba procesy są przemianami metabolicznymi i bez rozpadu jednych komórek, niemożliwa byłaby budowa nowych komórek. Wraz ze wzrostem intensywności treningów, zwiększa się również wzrost hormonów katabolicznych. Można tutaj wymienić na przykład kortyzol, który tuż kilkanaście minut po treningu sprawia, że z organizmu wydalają się nagromadzone, szkodliwe toksyny, które w nim zalegały. Następuje to około 20 minut po skończeniu ćwiczeń. Podczas treningu dochodzi również do niszczenia się włókien mięśniowych, dlatego stosowanie preparatów hamujących katabolizm po treningu sprawia, że następuje regeneracja mięśni i nowe włókna stają się twardsze i grubsze. Nie można wręcz o tym zapominać. Procesy anaboliczne i kataboliczne mogą się świetnie uzupełniać, przez co w ciele następuje prawdziwa harmonia. Oczywiście katabolizm może być hamowany wieloma substancjami. Mowa tutaj na przykład o grupie aminokwasów rozgałęzionych BCAA, które wręcz słyną z tego, że hamują katabolizm i zwiększają regenerację potreningową. 

Co polecamy?

ProActive BCAA

Real Pharm BCAA 1100mg 150 caps

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu