Redukcja – kojarzona jest zazwyczaj negatywnie, między innymi jako wyczerpująca głodówka, poza tym, często też utożsamia się ją z odchudzaniem. Jak sama nazwa mówi, redukcja ma na celu usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej, ale również, co bardzo istotne, uwydatnienie mięśni. Nieodłącznym elementem diety redukcyjnej jest oczywiście odpowiednio dobrany trening, lecz to właśnie sposób żywienia stanowi aż 70 % sukcesu. Nie należy ukrywać, iż jest to proces, który wymaga przede wszystkich wiedzy oraz sporej samodyscypliny.
Produkty zakazane na redukcji
Oczywisty jest fakt, że w okresie stosowania tego rodzaju diety należy całkowicie zrezygnować ze słodyczy, ponieważ zawierają one szkodliwy biały cukier oraz puste kalorie. Należy wyeliminować także produkty, zawierające takie elementy jak utwardzony olej palmowy, syrop glukozowo-fruktozowy i syrop kukurydziany.
Ważna jest analiza poszczególnego produktu - dobrze jest wybierać te, o mało skomplikowanym i krótkim składzie. Warto unikać również spożywania posiłków na mieście, ponieważ w momencie kiedy spożywamy posiłek np. w restauracji, nie mamy kontroli nad jakością i składem serwowanych produktów, a także nad ich rzeczywistą kalorycznością – wszelkiego rodzaju fast foody są oczywiście zakazane. Poza tym na „czerwonej liście” znajdują się również słodzone, gazowane napoje, soki, izotoniki.
Co jadać na redukcji?
Przede wszystkim bardzo ważna jest wysoka jakość spożywanych produktów. Pożądane jest razowe pieczywo, makaron żytni, płatki owsiane, chudy twaróg, jogurt naturalny, ser mozzarella, wszelkie inne źródła węglowodanów, takie jak : kasza jaglana, gryczana niepalona, jęczmienna.
Tłuszcze, jakie warto stosować to przede wszystkim olej kokosowy i oliwa z oliwek. Ponadto nieocenionym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych są orzechy, masło orzechowe (ale bez dodatków w postaci – cukru, oleju palmowego i soli). Redukcja powinna obfitować w duże ilości białka - dobrej jakości drób, polędwica wieprzowa, chudy schab, wątróbka, serca drobiowe oraz ryby: łosoś, tuńczyk, dorsz (są polecane minimum raz w tygodniu). Stawiajmy bardziej na warzywa, które zawierają dużą ilość witamin i błonnika, niż na owoce, ponieważ zawierają one dużą ilość cukrów prostych.
Komentarze
Napisz komentarz