Dieta zazwyczaj kojarzy nam się z odchudzaniem, spalaniem tkanki tłuszczowej, ograniczeniami i redukcją – zatem dość nieprzyjemnie. Nic bardziej mylnego! Dieta bowiem to ogólnie -sposób, styl życia i rodzaj żywienia. Bywa, że musimy zmodyfikować ją tak, aby była odpowiednia do okoliczności, stanu czy też temperatury – przyniesie nam wówczas wiele korzyści oraz ochroni organizm, zachowując go w dobrym zdrowiu i równowadze. Bardzo ciekawym wątkiem może być na przykład dieta narciarzy, trzeba podkreślić, że jest ona dość skomplikowana i złożona, a także musi spełniać kilka kluczowych warunków.
Sposób odżywiania osób, które uprawiają sporty zimowe wymaga przede wszystkim pewnego poziomu kaloryczności - musi być on odpowiednio wyższy od klasycznych wskaźników. Jest to spowodowane prawidłowością, że wzmożona aktywność fizyczna powoduje zwiększenie zapotrzebowania na pewne składniki odżywcze. Ponad to dieta powinna mieć działanie rozgrzewające, a także pobudzające i ułatwiające regenerację organizmu po wysiłku – zatem kalorycznie, ale lekko (aby przewód pokarmowy nie był obciążony).
Zasady diety dla narciarzy
Jako idealną podstawę do tak zbilansowanej diety narciarskiej możemy uznać potrawy, które bazują na: ryżu, nabiale, chudym mięsie oraz rybach, płatkach owsianych czy makaronie. Oprócz tego w codziennym jadłospisie powinny pojawić się 2-4 mniejszych przekąsek (batonik, ciasteczka zbożowe, czy bakalie), które będą wspomagać utrzymanie prawidłowego poziomu energii. Natomiast należy zdecydowanie wystrzegać się jedzenia smażonego na głębokim tłuszczu, a także mięsa zbyt tłustego, kiełbas, fasoli, kapusty i grochu.
Świetnym i bardzo rozgrzewającym pomysłem będzie zupa, która dzięki wykorzystanym w niej warzywom, jest naprawdę cennym źródłem witamin oraz składników mineralnych. Produkty pożądane to: kurkuma, rozmaryn, chili, cynamon oraz imbir. Nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu (woda, herbata, napary ziołowe), to podstawa, która chroni nas przed wychłodzeniem.
Komentarze
Napisz komentarz