Dieta tancerza współczesnego

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1423

Taniec uważany jest za niezwykle uduchowioną formę ruchu. Niewątpliwie ten rodzaj aktywności fizycznej w największym stopniu wiąże się z okazywaniem emocji, które są nieodłączną jego częścią. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to jeden z elementów aktywności fizycznej, który wymaga nie tylko precyzji oraz techniki, ale także wzmożonego wysiłku. 

Dlatego tancerz powinien stosować zdrową, zbilansowaną dietę, wzbogaconą o odpowiednią suplementację. Która uzupełni powstałe w wyniku treningu niedobory, a także wspomoże organizm w płynnym, pozbawionym urazów oraz kontuzji funkcjonowaniu. Pomimo tego, że taniec kojarzy nam się nadzwyczaj pozytywnie, warto zaznaczyć, iż sposób odżywiania przy tego rodzaju wysiłku jest dość skomplikowany oraz wymagający. Należy więc  trzymać się zasad, które stanowią dużą część sukcesu.

Taniec współczesny - dieta


 W zawodzie tancerza, istotne jest posiadanie zgrabnej, wyrzeźbionej sylwetki oraz dobrej kondycji fizycznej. Jak już wiemy, do osiągnięcia takiego rezultatu niezbędna jest prawidłowa dieta. Pożywienie musi zawierać odpowiednią do intensywności treningu liczbę kalorii oraz niezbędne proteiny. Bardzo ważną kwestią jest zrównoważenie zawartości tłuszczy, białka i węglowodanów w posiłkach, które powinny być urozmaicone oraz pożywne. 

Wiadomym jest, iż aktywność fizyczna wiąże się z koniecznością przyjmowania danej liczby kalorii, im bardziej intensywny jest rodzaj wysiłku, tym większa powinna być kaloryczność. W diecie tancerza współczesnego, największy procent powinny stanowić cukry (aż 50%), na drugim miejscu umieszczono lipidy (30%), natomiast na trzecim stopniu znalazły się białka ( 15% ). Trzeba pamiętać, aby tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego (awokado, oliwki, orzechy) były zrównoważone i proporcjonalne wobec siebie. Co więcej cukry proste, nie powinny przekroczyć 10% zawartości spożytego pożywienia. 

Liczba spożywanych dziennie posiłków, powinna wynosić od 3 do 5. 

Bardzo ważne jest także nawodnienie organizmu ( od 2 do 4 litrów  dziennie), jest to wręcz fundamentalna zasada. Nie można zapominać również o niezwykle istotnych w diecie witaminach (głównie z grupy C i B). Witaminę B, zawierają takie produkty, jak: ryż, kiełki zbożowe, makaron, chleb. Uczestniczy ona w przemianie tłuszczy, w energię, jest także prekursorem przemiany lipidów, a także protein. Witamina C z kolei znacznie szybciej wchłaniania żelazo, odnawia i odbudowuje tkanki, a także chroni organizm przed wychłodzeniem. 

W podsumowaniu, warto zaznaczyć, że dania typu fast-food, są całkowicie zakazane, tak jak stosowanie diet odchudzających, a zwłaszcza różnego rodzaju głodówek, które wyniszczają organizm i nie pozwalają mu na prawidłowe funkcjonowanie.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu