Dobroczynne właściwości kozieradki

Dodane przez: . Komentarze: 0 1258

Z cennych właściwości leczniczych kozieradki korzystano już kilka wieków temu, jednak roślina ta wpływa korzystnie nie tylko zdrowie, ale również na nasz wygląd zewnętrzny. Przy pomocy tej rośliny można zwiększyć swój apetyt, jednak pozytywnie oddziałuje ona również na nasz żołądek, łagodząc objawy choroby wrzodowej. Jakie jeszcze cenne dla zdrowia i urody właściwości płyną ze stosowania kozieradki?

Wartości odżywcze kozieradki

Kozieradka nazywana również bożą trawką lub koniczyną grecką to roślina, która od wielu wieków wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie hinduskiej i chińskiej do walki z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Jeśli chodzi o wartości odżywcze kozieradki, to w roślinie tej można znaleźć dosyć duże ilości zarówno białka, jak i węglowodanów oraz błonnika. Zawiera ona również takie witaminy jak witaminy A, C, niacyna, tiamina, ryboflawina, witamina B6, kwas foliowy, a także takie minerały jak fosfor, żelazo, cynk, sód, wapń, żelazo oraz potas. Obecnie w medycynie naturalnej wykorzystuje się głównie sproszkowane nasiona kozieradki, które wykazują szereg cennych dla naszego zdrowia właściwości leczniczych.

Kozieradka w walce z wrzodami żołądka

Pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej od lat stosuje się zarówno ekstrakty, jak i maceraty z nasion kozieradki, ponieważ zawierają one pewną frakcję błonnika pokarmowego, który pomaga osłonić zmienioną zapalnie błonę śluzową żołądka, zabezpieczając ją tym samym przed różnego rodzaju drażniącymi czynnikami. Nasiona kozieradki podobnie oddziałują na wątrobę a ich działanie można porównać do działania sylimaryny, czyli substancji stanowiącej nieodłączny element tabletek przepisywanych w schorzeniach wątroby.

Kozieradka na trawienie i problemy z zaparciami

Uciążliwe zaparcia to problem, który dotyczy głównie kobiet i związany jest zazwyczaj ze spożywaniem bardzo małych ilości produktów zawierających błonnik. Nieleczone zaparcia mogą niestety doprowadzić do problemów z hemoroidami, których pozbycie się w zaawansowanym stadium rozwoju schorzenia wiąże się niestety z koniecznością przeprowadzenia operacji. Aby jednak tego uniknąć, warto sięgnąć po suszone nasiona kozieradki, ponieważ zawierają one bardzo duże ilości błonnika, który pomaga poprawić perystaltykę jelit. Wspomniane nasiona przyrządzone w formie kleiku pomagają ponadto pozbyć się takich problemów, jak wzdęcia oraz gazy, jednak polecane są również do walki ze słabym apetytem.

Kozieradka na cholesterol

Spożywanie bardzo tłustych potraw może z czasem przyczynić się do wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi, doprowadzając tym samym do rozwoju miażdżycy oraz bardzo niebezpiecznych chorób serca. Kozieradka z uwagi na zawartość saponin steroidowych wspomaga metabolizm cholesterolu, a także jego przemianę do kwasów żółciowych. Osoby, którym zależy zatem na obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi, powinny na stałe wprowadzić do swojego menu nasiona kozieradki, dodając je do koktajli, świeżo wyciskanych soków, a także rozpuszczając je w szklance wody.

Kozieradka w walce z cukrzycą

Nasiona kozieradki spożywane w formie kleiku sprawdzają się bardzo dobrze nie tylko w problemach trawiennych, ale również w walce z cukrzycą. Liczne aminokwasy znajdujące się w tej roślinie pomagają zredukować po posiłkowy wzrost stężenia glukozy we krwi, dlatego też osoby walczące z tą chorobą powinny jak najczęściej sięgać po kozieradkowy kleik. Może nie smakuje on najlepiej, jednak jego działanie jest nieocenione.

Właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne

Walka z bakteriami oraz grzybami najczęściej kończy się koniecznością przyjmowania określonych leków, które nie pozostają obojętne dla naszej wątroby. W przypadku zakażenia gronkowcem złocistym, dwoinką rzeżączki, bakterią E. coli, salmonellą, pałeczką zapalenia płuc, a także rzęsistkiem pochwowym pomocny może się okazać wyciąg z kozieradki, ponieważ wykazuje ona właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Kozieradka na wypadające włosy

Z pewnością niewiele osób o tym wie, ale kozieradka w skuteczny sposób pomaga poprawić kondycję włosów. Zmielone nasiona warto wymieszać z oliwą z oliwek lub olejkiem kokosowym, podgrzewając całość oraz wcierając mieszankę w skórę głowy. Włosy należy następnie owinąć folią spożywczą, zmywając preparat po upływie ok. 2-3 godzin. Taka maseczka pomaga załagodzić skórne podrażnienia, a także zregenerować cebulki włosów, ograniczając tym samym wypadanie kosmyków.

Kozieradka na większy biust

W sieci można znaleźć wiele informacji mówiących o tym, iż nasiona kozieradki pomagają powiększyć biust. Czy faktycznie tak jest? Kozieradka zawiera wprawdzie fitoestrogeny przypominające nieco swoim działaniem damskie estrogeny, jednak nie należy spodziewać się tego, iż po spożyciu nasion kozieradki biust powiększy się o kilka rozmiarów. Warto jednak wiedzieć o tym, iż wspomniane nasiona stymulują rozwój gruczołów sutkowych, podnosząc nieco biust, przez co wygląda on na pełniejszy.

Pozostałe właściwości kozieradki

Nasiona kozieradki w formie roztworu, a także w postaci maseczki warto aplikować na skórę twarzy w szczególności wtedy, gdy głównym problemem jest trądzik oraz łojotok. Dzięki tej roślinie można ponadto załagodzić różnego rodzaju stany zapalne skóry, a także wygładzić niewielkie zmarszczki widoczne na twarzy. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe właściwości lecznicze opisywanej rośliny, to wykazuje ona działanie wykrztuśne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne, dlatego też warto przyjmować ją w okresie jesienno-zimowym w walce z nieprzyjemnymi objawami przeziębienia. Kozieradka znalazła również zastosowanie w kulturystyce, ponieważ jej nasiona pomagają zredukować tkankę tłuszczową, podwyższając przy okazji stężenie testosteronu w organizmie.


Kozieradka to roślina, której nasiona warto mieć w domowej apteczce, sięgając po nie nie tylko w walce z konkretną dolegliwością, ale również w celach profilaktycznych. Liczne właściwości lecznicze przemawiają za tym, aby w określonych przypadkach, zamiast po obciążające wątrobę lekarstwa sięgać właśnie po nasiona kozieradki.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu