Dolegliwości stawowe- Jakie są ich powody i jak się przed nimi uchronić?

Dodane przez: Klaudia D. Komentarze: 0 1378

Problemy związane z układem stawowym dotyczą większości osób, które mają mniejsze lub większe powiązania ze sportem. Dlaczego w ogóle dochodzi do kontuzji? Dlaczego ból, który im towarzyszy jest tak uciążliwy, a kontuzja wymaga długotrwałej rekonwalescencji?

Co może boleć?

Dolegliwości, jakie mogą dotyczyć bólu w stawach zazwyczaj dotyczą:

Zapalenia stawów

Do odmian można zaliczyć reumatoidalną odmianę tego schorzenia. Zazwyczaj główną przyczyną jest nic innego jak wysłużenie się chrząstki stawowej zlokalizowanej na poszczególnych końcach kości człowieka. Ubytki niestety mogą doprowadzać do zmniejszania się elastyczności elementów wchodzących w skład układu stawowego. Mają one gigantyczny wpływ na płynność poruszania się. Kiedy dojście do starcia, wówczas czujemy uporczywy ból, który bardzo często uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie.

Zapalenia ścięgna

Kolejna przyczyna powstawania uporczywego bólu. Można wręcz powiedzieć, że jest to najczęstsza przyczyna wszelkich kontuzji. Najczęściej cierpią na nie sportowcy wytrzymałościowy, ponieważ do tego rodzaju kontuzji dochodzi w wyniku zbyt dużych obciążeń podczas treningu oraz wywołanych przez to mikrourazów, które dotykają narząd ruchu człowieka.

Zapalenia kaletki maziowej

Kaletki maziowe to niewielkie wytwory pochodzące z tkanki łącznej. Są one wypełnione mazią, która zabezpiecza stawy przed ścieraniem i przed ewentualnym powstaniem kontuzji. Jeśli kaletki ulegną uszkodzeniu, wówczas wytwarza się niezwykle uporczywy stan zapalny i w rezultacie nie mogą one prawidłowo funkcjonować. Wytwarza się wtedy ból, a trening staje się niemożliwy.

 

Jakie są przyczyny bólu stawów?

Niestety wielu sportowców popełnia mniejsze lub większe błędy, co przekłada się na odczuwanie dyskomfortu podczas ćwiczeń i do powstawania wielu kontuzji, których leczenie trwa niejednokrotnie bardzo długo. Bardzo często powodem wystąpienia kontuzji jest stanowczo zbyt krótka rozgrzewka. Ścięgna oraz mięśnie, które nie zostały solidnie rozgrzane przed treningiem są podatne na powstawanie mikrourazów, które w rezultacie powodują stany zapalne. Oprócz rozgrzewki można również smarować miejsca maścią rozgrzewającą. Najlepszym jednak sposobem na uniknięcie przykrych skutków mikrourazów jest zażywanie odpowiedniej suplementacji! Dzięki temu ochronimy nasze stawy ,,z góry''. Bardzo często maści nie spełniają swojej funkcji odpowiednio, a dobrze dobrany suplement diety ochroni nasz organizm od wewnątrz, przez co ryzyko kontuzji diametralnie maleje.

Co jeszcze może być powodem wystąpienia kontuzji?

Bardzo często winowajcą jest również nieodpowiednie podejście do tematu ćwiczeń. Chcemy osiągnąć zbyt duże wyniki małym kosztem. Można wymienić tutaj skrócenie czasu na siłowni dzięki ominięciu rozgrzewki. Innym, antagonistycznym z kolei problemem są zbyt częste wizyty na siłowni. Kiedy ćwiczymy 4-5 razy w tygodniu, nasz organizm nie ma wystarczająco dużej ilości czasu, aby się zregenerować. Zbyt długi trening, zbyt mała liczba powtórzeń i stosunkowo zbyt duże obciążenie w połączeniu ze złą techniką dają wręcz gwarancję powstania stanu zapalnego, który całkowicie wykluczy nas z możliwości trenowania.

Co może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji?

Przede wszystkim trzeba wyznaczyć sobie cele i umiejętnie do nich dochodzić. Mowa tutaj o rozsądku i świadomości, że największe efekty budowane są z czasem. Można porównać to do zbyt szybkiej diety odchudzającej. Kiedy gubimy kilogramy  w zawrotnym tempie, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że efekt jojo powróci do nas ze zdwojoną siłą. Każdy organizm musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Kiedy nasze treningi będą przemyślane, a my skorzystamy z rady trenera, wówczas to on pokaże nam, jak prawidłowo powinniśmy wykonywać ćwiczenia. Dodatkowo powinniśmy również zadbać o nasze ciało od środka poprzez stosowanie odpowiedniej suplementacji. Dzięki suplementacji dostarczymy wielu cennych minerałów i mikroelementów, jak na przykład wapń, czy witamina C, dzięki czemu wchłoną się one do poszczególnych struktur układu stawowego szybciej, niż wchłonęłyby się po użyciu maści, czy innych preparatów. Ważny jest również kolagen, który witamina C aktywuje. Dzięki niemu układ chrzęstny jest bardziej elastyczny, przez co do uszkodzeń dochodzi stosunkowo rzadko. 

Podsumowanie

Układ ruchu jest ważny nie tylko do codziennego funkcjonowania i wykonywania czynności, ale również do tego, abyśmy mogli wykonać dobrej jakości trening i zachowali przy tym dobre samopoczucie. Warto być rozważnym i nie ulegać presji. Zbyt ambitne plany mogą skończyć się niepowodzeniem i przykrymi sytuacjami. Warto poprosić o pomoc specjalistę. Nie zapominajmy o rozgrzewce i suplementacji. Odpowiednia dawka wapnia i kolagenu może skutecznie spowolnić lub nawet zatrzymać ryzyko powstania stanu zapalnego i kontuzji.

Co polecamy?

Polecamy preparat, który w kompleksowy sposób ochroni Państwa stawy nawet wtedy, kiedy problemy z nimi związane nie są powiązane z wizytami na siłowni. Warto zadbać o odpowiednią suplementację kolagenu i wapnia już po 40. roku życia, aby w przyszłości nie mieć jakichkolwiek problemów związanych z układem ruchu.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu