Działanie witaminy E na organizm człowieka.

Dodane przez: . Komentarze: 0 1026

Witamina E przez wielu nazywana jest witaminą młodości oraz witaminą płodności, a jej liczne prozdrowotne właściwości są od dziesiątek lat wykorzystywane w medycynie. Dowiedz się więcej o tej niezbędnej, ale niestety często pomijanej w diecie substancji. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury naszego dzisiejszego artykułu poświęconego wpływom witaminy E na nasz organizm.

Witamina E - podstawowe informacje.

Witamina E jest grupą substancji zwanych tokoferolami i liczy sobie ich 8. Z punktu widzenia rozpuszczalności, należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (podobnie zresztą jak witaminy A, D oraz K). W skrócie oznacza to, że po pierwsze, aby się wchłonąć, wymaga obecności tłuszczowego nośnika, a po drugie, że nie jest wydalana z moczem i kumuluje się w naszym organizmie (sprawia to, że witaminy z grup A, D, E oraz K mogą być przedawkowane).

Witamina E - jakie funkcję pełni w organizmie?

Witamina E pełni w naszym organizmie szereg bardzo ważnych funkcji. Spośród nich można wymienić między innymi:

  • Funkcja przeciwutleniacza - witamina E jest jednym z najsilniejszych znanych przeciwutleniaczy. Substancji, które poprzez niszczenie wolnych rodników tlenowych spowalniają toczące się w organizmie procesy starzenia. 
  • Udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych - prawidłowy przepływ naszej krwi w naczyniach i procesy krzepnięcia wymagają równowagi pomiędzy czynnikami przeciwkrzepliwymi oraz prokrzepliwymi. W przypadku niedoboru któregoś z nich, mamy do czynienia ze stanami nadkrzepliwości (na przykład w momencie niedoboru witaminy E) lub stanami słabej krzepliwości (na przykład z powodu niedoboru witaminy K).
  • Hamowanie nadmiernej agregacji krwinek czerwonych - krwinki czerwone mają tendencje do zlepiania się. O ile, w przypadku krwotoku jest to zjawisko pożądane, o tyle, w przypadku prawidłowego przepływu krwi przez nieuszkodzone naczynia, niekoniecznie.
  • Udział w utrzymaniu prawidłowej przepuszczalności błon komórkowych - błony komórkowe stanowią barierę oddzielającą wnętrze komórki od otaczającego ją świata zewnętrznego. Nie ulega jednak wątpliwości, że bariera ta nie może być w stu procentach szczelna i musi umożliwiać kontakt między tym, co w komórce i tym, co poza nią.
  • Udział w wytwarzaniu męskiego nasienia - witamina E z tegoż względu zwana jest również witaminą płodności. Bez jej udziału nie jest możliwe prawidłowe wytworzenie i funkcjonowanie plemników.

Oczywiście, nie są to wszystkie funkcje, jakie pełni witamina E w naszym organizmie. W rzeczywistości jest ich bowiem o wiele więcej, z czego część jeszcze nie została poznana.

Witamina E, a choroby nowotworowe.

Ostatnimi laty naukowcy przypisują witaminie E coraz silniejszą role substancji przeciwnowotworowej. Związek między jej regularną suplementacją, a obniżoną zapadalnością na choroby nowotworowe jest szczególnie zauważalny w przypadku raka wątroby oraz raka prostaty. Rewelacje na ten temat zostały zawarte między innymi na łamach czasopisma naukowego "Journal of the National Cancer Institute".

Witamina E - skutki niedoboru.

Zważywszy na to, że witamina E pełni w naszym organizmie tak wiele ważnych funkcji, jej niedobory mogą mieć dramatyczne konsekwencje. Tym samym warto znać podstawowe symptomy jej niedostatecznej ilości i umieć je zawczasu rozpoznawać.

  • Zmęczenie - bardzo mało swoisty objaw, który może sugerować dziesiątki innych stanów.
  • Anemia - stan niedoboru erytrocytów w naszej krwi.
  • Rogowacenie się skóry - niedobory witaminy E mogą prowadzić do pojawienie się na naszej skórze nieestetycznych łusek i zgrubień.
  • Starzenie się skóry - skóra narażona na wpływ wolnych rodników tlenowych ulega szybszym procesom degeneracyjnym.
  • Zaniki mięśniowe - mięśni znacznie redukują swoją masę oraz objętość.
  • Osłabienie układu odpornościowego - słabszy układ immunologiczny to częstsze i bardziej groźne infekcje.
  • Uszkodzenie centralnego oraz obwodowego układu nerwowego.

Jak łatwo się domyślić, nie są to wszystkie objawy niedoborów witaminy E, a jedynie symptomy pojawiające się najczęściej. Część z nich jest mało charakterystyczna, ale zaobserwowanie u siebie kilku z nich powinno skłonić nas do wizyty u lekarza.

Witamina E - gdzie znajdziemy witaminę młodości?

Naturalna witamina E występuje w wielu produktach, które spożywamy na co dzień. Spośród nich można jednak wyróżnić te, które witaminy młodości oraz płodności zawierają najwięcej. 

  • Orzechy - między innymi migdały, orzechy laskowe, czy orzechy greckie.
  • Kiełki - na przykład kiełki rzodkiewki, czy kiełki młodej pszenicy.
  • Warzywa zielone - między innymi szpinak, czy brukselka.
  • Awokado - jeden z najbardziej zdrowych owoców.
  • Masło - często niedoceniane i eliminowane z diety na rzecz mniej kalorycznych zamienników.

Witamina E - czy suplementować?

Co warte podkreślenia, zdrowa i zbilansowana dieta w pełni pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę E. Tym samym jej suplementacja w większości przypadków nie jest konieczna. Oczywiście są od tego odstępstwa takiej jak:

  • Stany chorobowe - stany związane z zaburzeniami wchłaniania tłuszczy (na przykład zespół krótkiego jelita, czy celiakia).
  • Stany wzmożonego stresu - stres generuje w naszym organizmie zwiększoną produkcję wolnych rodników zwalczanych przez witaminę E.
  • Stany wzmożonego wysiłku fizycznego - podobnie jak wyżej.

Podsumowując, suplementacja witaminy E jest niezbędne w przypadku wiele chorób i może być bardzo użyteczna z punktu widzenia osób trenujących oraz żyjących w ciągłym stresie. Należy jednak pamiętać, aby potencjalne suplementy wybierać rozważnie i w razie wątpliwości skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu