Na rynku możemy znaleźć różnego typu gainery, które mają podobne zastosowanie, ale różny skład. Powinniśmy dobrać odpowiedni suplement do naszej aktywności oraz składu ciała i celu treningowego. Pomoże nam w tym oczywiście trener personalny, ale ten tekst pozwoli nieco rozświetlić temat gainerów i ich zastosowania.
Najczęściej spotykane suplementy tego typu to te typu bulk oraz gainery tradycyjne.
Pierwszy typ odżywki posiada proporcje węglowodanów do białka 1:1, co oznacza, że na 40-45 g białka przypada prawie tyle samo węglowodanów. Oprócz węglowodanów i białek, ma w sobie bardzo małą ilość tłuszczu. BULK to odżywki dedykowane osobom, które przebywają na tzw. masie, gdyż wysoka ilość białka w składzie pozwala im na rozbudowanie potężnej muskulatury.
Tradycyjne gainery w składzie posiadają jedynie 1—20% białka, a reszta to wyłącznie węglowodany. Idealny dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, w których spala się bardzo duże ilości kalorii.
Błędy popełniane podczas wyboru gainera
Niestety wiele osób na początku swojej drogi po świetną sylwetkę popełnia rozmaite błędy, które mogą zaważyć na docelowej masie mięśni. Największym błędem jest chęć budowania masy mięśniowej, podczas gdy mamy powyżej 20% tkanki tłuszczowej. Na początku musimy pozbyć się nadmiaru tłuszczu, dzięki czemu dodając sobie kalorii i cięższego treningu, zbudujemy pięknie prezentujące się mięśnie. Dodawanie sobie na początkowym etapie odżywki o bardzo dużej ilości węglowodanów, może nas znacząco oddalić od wspaniale wyglądającej rzeźby.
Idealna sylwetka pod budowanie masy mięśniowej ma od 10 do 13% tłuszczu. Problemem jest także zbyt duża ilość gainerów, jakie jednorazowo spożywamy. Mają w sobie wiele cukru, dlatego należy je mądrze dawkować. Powinny być przede wszystkim wliczone w codzienną dawkę makroskładników oraz pite po treningu jako uzupełnienie energii. Najlepiej, by był to czas do godziny po odbytych ćwiczeniach.
Dla kogo przeznaczone są gainery?
Odżywki tego typu są skierowane do osób o dość specyficznej budowie ciała. Chodzi przede wszystkim o ektomorfików, którym bardzo trudno nabrać masy mięśniowej. Potrzebne są one także tym, których treningi są wyjątkowo wysokoenergetyczne i po ich zakończeniu potrzebują szybkiego zastrzyku węglowodanów. Gainery są pomocne zwłaszcza wtedy, gdy sportowiec w swojej diecie ma bardzo dużą dawkę kalorii do spożycia, a są one nie do przejedzenia w formie „tradycyjnych” posiłków.
Gainer - dawkowanie
Odpowiednią dawkę należy obliczyć na podstawie swojego dziennego zapotrzebowania. Trzeba uwzględnić aktywność fizyczną, ale także wagę, wzrost oraz ilość tkanki tłuszczowej. Przy nadwadze, kiedy mamy dużą ilość tłuszczu, gainer nie będzie nam potrzebny. Na późniejszym etapie możemy zastanowić się nad zakupem odżywki o mniejszej zawartości węglowodanów i zwiększać ją wraz z podnoszeniem intensywności naszych treningów. Nie doprowadzimy wtedy do niepotrzebnego rozrostu tłuszczu.
Komentarze
Napisz komentarz