Glukozamina – działanie i dawkowanie

Dodane przez: . Komentarze: 0 1069

Glukozamina to jeden ze składników, który pojawia się w suplementach diety kierowanych do osób, które mają problemy z częstym bólem stawów, a także tych, które poddawane są wymagającej sprawności fizycznej. Działanie tego składnika wzbudza wiele kontrowersji, więc czas dowiedzieć się czym jest glukozamina, dla kogo jest ona potrzebna i jakie jest jej działanie.

Glukozamina – podstawowe informacje

Jest to składnik, który znajduje się w suplementach diety na stawy, Ma on swoich zwolenników, którzy są zdania, że przyczynia się on do zmniejszenia bólu w stawach, a także zmniejsza dolegliwości związane ze zwyrodnieniowym zapaleniem stawów. Jednak są również osoby, które są zdania, że jest to składnik, którego działanie może zostać porównane do placebo. Trzeba jednak zaznaczyć, że na temat działania tego składnika wykonano wiele badań naukowych. Wykazują one, że glukozamina naprawdę ma korzystny wpływ na kondycję stawów. A dodatkowo warto zaznaczyć, że składnik ten jest jednym z budulców, który występuje w chrząstce stawowej. Kiedy zaczynamy ćwiczyć, lub naszym problemem jest nadwaga, czy otyłość, to glukozamina nie jest produkowana przez organizm w odpowiednich ilościach, przez co może dojść do niekorzystnych zmian w pracy chrząstki stawowej. Glukozamina to aminocukier, który jest składnikiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Warto wiedzieć, że w suplementach diety glukozamina ma postać chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy.

Jak działa glukozamina?

Składnik ten zazwyczaj jest dobrze przyswajany przez organizm. Glukozamina bierze udział w syntezie składników, które są budulcami chrząstki stawowej. Dzięki temu jest ona w stanie wzmocnić, a nawet odbudować uszkodzoną tkankę i wspomóc jej regenerację. Warto wiedzieć, że jest to składnik, który często jest łączony z lekami przeciwbólowymi i steroidami, jest tak w wypadku osób, które cierpią z powodu chorób reumatycznych. Najlepszą wartość regeneracyjną i terapeutyczną ma siarczan glukozaminy, ponieważ jest to składnik o wysokiej biodostępności. Ma ona silne działanie, a to dzięki temu, że około 89% siarczanu glukozaminy po jej spożyciu przenika do krwi. A to oznacza, że nasz organizm jest w stanie wykorzystać niemal całą substancję odżywczą, która zawarta jest w suplemencie.

Glukozamina – skutki uboczne

Warto wiedzieć, że spożywanie glikozaminy może przyczynić się do pojawienia się wielu problemów zdrowotnych. Mogą pojawić się jej nadmiaru ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, zdęcia, zaparcia, biegunka, czy mdłości. Wszystkie te dolegliwości mijają i nawracają przy długotrwałym stosowaniu glukozaminy, przez co wiele osób może mieć problem z określeniem, że to właśnie ten składnik może przyczyniać się do pojawienia się takich problemów. To jednak nie wszystko, mogą się również pokazać reakcje alergiczne, czyli rumień, świąd na skórze, czy też duszności. Trzeba również uważać, kiedy jesteśmy uczuleni na owoce morza. W niektórych przypadkach glukozamina jest produkowana z pancerza organizmów morskich, przez co osoby z uczuleniem mogą mieć problemy ze zdrowiem po ich spożyciu. Jednak dostępne są również preparaty z syntezowaną chemicznie glukozamina. Trzeba także wiedzieć, że nie dla każdego preparaty z glukozaminą są wskazane. Osoby, które cierpią z powodu cukrzycy nie powinny sięgać po takie tabletki bez wcześniejszego skonsultowania tego z lekarzem, ponieważ w ich przypadku mogą się one przyczynić do zmienienia stężenia insuliny we krwi, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

Glukozamina – z umiarem

Kiedy decydujemy się na sięgnięcie po preparaty z glikozaminą, przed przyjęciem pierwszej dawki, należy sprawdzić jakie są zalecenia producenta. Ważne jest w jakie dawki dzienne są zalecane oraz jak długo należy przyjmować glukozaminę. Po zapoznaniu się z zaleceniami ważne jest dostosowanie się do nich w celu zachowania zdrowia. Przekroczenie lub przedłużenie czasu spożywania glukozaminy może przyczynić się do zaburzeń w pracy organizmu. Ze względu na to, że nie wykonano żadnych badań na temat działania glukozaminy na organizm kobiety w ciąży nie powinny one sięgać po preparaty z tym składnikiem, zwłaszcza w czasie pierwszego trymestru. Kobiety, które karmią piersią również nie powinny spożywać glukozaminy.

Ważne jest, by nawet podczas spożywania glikozaminy dbać o zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczy do organizmu cenne składniki odżywcze, które są potrzebne również dla stawów i kości.

Gdzie możemy znaleźć glukozaminę?

Jest to składnik, który nie często dostępny jest w suplementach diety. Nie ma go również za wiele w produktach naturalnych. Możemy go znaleźć w owocach morza. Jednak najłatwiej jest dostać glukozaminę lekach, które przyczyniają się do zmniejszenia bólu stawów i poprawienia ich kondycji. Zanim jednak sięgniemy po tego rodzaju leki, warto się upewnić, że jest to konieczne. Można zapytać się specjalisty o jego zalecenia. Jeśli nie widzi on żadnych przeciwwskazań, to warto sięgnąć po tego rodzaju preparaty, kiedy pojawia się u nas ból stawów.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu