Glukozamina na stawy?

Dodane przez: . Komentarze: 0 968

Glukozamina jest jednym z najczęstszych składników suplementów, które są przyjmowane w przypadku bólu stawów i więzadeł. Wspiera niwelowanie zapalenia stawów pomaga zregenerować tkankę chrząstki a także chroni i wzmacnia stawy, zmniejszając ból i sztywność. Chociaż organizm sam wytwarza pewną ilość glukozaminy, suplementacja jest bardzo skuteczna.

Glukozamina odgrywa główną rolę w rozwoju i utrzymywaniu płynu śródstawowego, którego brak z reguły prowadzi do chorób stawów. Ponadto glukozamina jest integralną częścią śluzu wytwarzanego w przewodzie pokarmowym, płucach i nerkach.

Czym jest glukozamina?

Naukowcy od dawna wiedzą, że organizm w niewielkiej ilości wytwarza glukozaminę raczej, jako prostą strukturę, która zawiera glukozę. Główną funkcją glukozaminy jest stymulowanie produkcji długich łańcuchów cukrów, niezbędnych do odbudowy tkanki chrzęstnej. Ta substancja w stosunkowo wysokim stężeniu znajduje się w stawach i tkankach łącznych, gdzie jest wykorzystywana przez organizm, aby przywrócić i utrzymać tkanki chrząstki w prawidłowym stanie.

W ostatnich latach glukozamina stała się dostępna, jako suplement diety. Istnieją różne formy, w tym siarczan glukozaminy, który jest głównie stosowany w leczeniu zapalenia stawów. Jest łatwo wchłaniany przez organizm i dlatego wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu tej choroby.

Przy udziale tej substancji powstaje synteza cząsteczek chondroityny, które są również składnikiem strukturalnym tkanki łącznej. Synteza tak ważnego składnika jak kwas hialuronowy jest również niemożliwa bez glukozaminy. Kwas ten jest z kolei odpowiedzialny za zatrzymywanie cząsteczek wody, co zapewnia funkcję uwodnienia, normalizację metabolizmu i zapewnia właściwości smarne mazi stawowej w stawie.Tak, więc widać, że glukozamina ma wielowymiarowy wpływ na normalne funkcjonowanie chrząstki i tkanki łącznej.

Co sprawia glukozamina?

Glukozamina syntetyzuje komórki ciała. Do jego syntezy potrzebne są glukoza i aminokwasy glutaminowe. Jest w kompozycji tkanki łącznej, kostnej, skóry, mazi stawów i oczywiście chrząstki. Chondrocyty są odpowiedzialne za syntezę tej substancji w tkance chrzęstnej. W przypadku zwyrodnieniowych i zapalnych chorób stawów synteza glukozaminy spowalnia się lub zatrzymuje. Nie można nadrobić deficytu dzięki diecie, chociaż jest ona zawarta w wielu produktach.

Przede wszystkim glukozamina w tkance chrzęstnej zwierząt. Jeśli organizm otrzymuje ten składnik z zewnątrz, chondrocyty chrząstki wykorzystują je, jako materiał budowlany. W niektórych przypadkach możliwe jest całkowite odtworzenie tkanki chrzęstnej.

Glukozamina znacznie łagodzi ból i stany zapalne u połowy osób z artretycznym zapaleniem stawów, zwłaszcza u osób cierpiących na związane z wiekiem formy, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Może być również użyteczna dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub innych rodzajów skutków urazu stawów, a użyteczne właściwości glukozaminy nie są wyczerpane. Z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów, chrząstki stawowe tracą swoją elastyczność i stają się sztywne, co prowadzi do bólu stawów, obrzęków i utraty ruchu. Z biegiem czasu produkcja glukozaminy zmniejsza się w organizmie.

Być może ludzie, którzy codziennie przyjmują suplementy diety z tą substancją, mogą zapobiegać i kompensować spadek jej poziomu w organizmie, tym samym zmniejszając objawy artrozy. Można więc, stwierdzić, że glukozamina jest niezbędna do tworzenia chrząstki stawowej i syntezy kolagenu, wspomaga prawidłowy osadzanie wapnia w kości.

Glukozamina pomaga:

  • Zapobiegać procesowi niszczenia chrząstki.
  • Spowalnia degenerację chrząstki.
  • Ma umiarkowane działanie przeciwzapalne.
  • Zmniejsza ból w spoczynku i podczas chodzenia.
  • Pomaga przywrócić sprawność stawów po złamaniach i urazach sportowych.

Korzyści ze stosowania glukozaminy

W chorobie zwyrodnieniowej chrząstka ulega zużyciu, a wystające kości ocierają się o siebie. To może stać się bardzo bolesne i może wpływać na stawy kości i kręgów w całym kręgosłupie, co może być bardzo niebezpieczne dla zakończeń nerwowych. Przyjmowanie glukozaminy zalecane jest wszystkim chorym na zwyrodnienie stawów, poprawia ruchomość stawu, łagodzi ból, a nawet glukozaminę porównuje z lekami przeciwbólowymi pod względem zmniejszania dolegliwości.

Korzyści jakie daje stawom glukozamina:

  • Zmniejsza ból, uczucie sztywności i obrzęk tkanek w okolicy kolan, palców i innych stawów spowodowanych chorobą zwyrodnieniową stawów lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.
  • Pomaga zmniejszyć ból stawów w obrębie pleców i szyi.
  • Może przyspieszyć gojenie podczas rozciągania i wzmocnić stawy, zapobiegając w ten sposób powstawaniu urazów w przyszłości.
  • Zapewnia odżywcze wsparcie dla stawów i tkanki łącznej.
  • Zapobiega zniszczeniu i wspomaga odbudowę chrząstki.
  • Ma działanie przeciwzapalne.
  • Uczestniczy w tworzeniu więzadeł, kości, tkanki łącznej.

Podsumowanie

Tak, więc wykazano ogólnoustrojowe działanie przeciwzapalne glukozaminy, która jest w stanie usunąć lub zmniejszyć jakąkolwiek reakcję zapalną w organizmie, w dowolnych narządach i tkankach. Dzieje się to, z całkowitym brakiem efektów ubocznych, charakterystycznych dla leków przeciwzapalnych. Obiecujące wyniki uzyskano w leczeniu objawów zapalnych w aparacie stawowo-mięśniowym i układzie sercowo-naczyniowym.

Ponadto, podczas gdy niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą maskować bóle artretyczne, robią niewiele, aby spowolnić rozwój choroby zamiast tego, mogą również pogorszyć sytuację, utrudniając naturalne procesy odzysku chrząstki. Natomiast glukozamina pomaga w naprawie chrząstki i uszkodzonych stawach. Choć tak naprawdę nie może pomóc ludziom, u których chrząstka jest całkowicie zniszczona, to może być przydatna dla milionów ludzi z łagodnymi lub średnio ciężkimi objawami choroby.

Glukozamina jest dobrze tolerowana przez organizm ludzki, ale zbyt wysoka dawka może spowodować skutki uboczne takie jak: bóle brzucha, zaparcia a także biegunkę. Rzadko mogą wystąpić zmiany skórne na tle alergicznym w postaci świądu skóry i rumienia.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu