Glutamina to podstawa wielu suplementów, po który chętnie sięgają zarówno profesjonalni kulturyści, jak i osoby niećwiczące, chcące po prostu zadbać o zdrowie. Glutamina jest nie tylko świetnym wsparciem dla ciężko trenowanego organizmu, ale też doskonałym sprzymierzeńcem w walce z wieloma chorobami. Dowiedz się, jak działa glutamina i czy jest odpowiednia dla Ciebie!
Glutamina – czym właściwie jest?
Glutamina to organiczny związek chemiczny z grupy alfa-aminokwasów. Jest jednocześnie amidem kwasu glutaminowego. Jest jednym z 20 aminokwasów kodowanych przez geny, wchodzącym w skład licznych białek zwierzęcych i roślinnych. Jest niezbędna do budowania białek. Co ciekawe, glutamina nie należy do aminokwasów egzogennych, ponieważ jest syntetyzowana z kwasu glutaminowego. Oznacza to, że nie musi być dostarczana wraz z pożywieniem.
Glutamina – działanie
Glutamina ma szeroki, dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Przede wszystkim jest składnikiem białek (tkanek). Stanowi aż 50% aminokwasów, składających się na tkankę mięśniową. Odgrywa kluczową rolę w usuwaniu szkodliwego amoniaku z organizmu. Ponadto przyczynia się również do prawidłowego metabolizmu azotu, a jak wie każdy sportowiec i kulturysta – tlenek azotu jest niezbędny do prawidłowego odżywienia i dotlenienia mięśni, szczególnie w czasie intensywnych treningów. Stymulacja produkcji azotu przyczynia się do budowania wartościowej tkanki mięśniowej, a same mięśnie mają lepsze warunki do wzrostu. Glutamina może stanowić substrat do produkcji glukozy, dzięki czemu mięśnie otrzymują dodatkowe zapasy energii, z której mogą czerpać. Glutamina zapobiega przetrenowaniu i wspiera procesy anaboliczne, blokując katabolizm.
Glutamina przyczynia się do regulowania gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu. Poprawia również ogólną wydolność organizmu, dzięki czemu zapobiega nagłym i dokuczliwym spadkom energii. Glutamina stanowi niezbędny składnik do produkcji glutationu, który z kolei odpowiada za działanie układu immunologicznego. W ten sposób chroni organizm przed wieloma groźnymi chorobami. Uwaga – stwierdzono, że u osób z AIDS ilość glutaminy jest mocno obniżona. Spadek poziomu glutaminy to jeden z pierwszym symptomów tej choroby.
Glutamina poprawia funkcjonowanie mózgu i układu trawiennego oraz przyspiesza proces gojenia się ran. Stabilizuje poziom cukru we krwi, dzięki czemu hamuje chęć sięgnięcia po słodycze oraz ataki wilczego głodu.
Dostarczanie glutaminy do organizmu
Jak widać, glutamina jest niezwykle ważna dla całego funkcjonowania organizmu. Występuje ona w dużej mierze w produktach białkowych, czyli w mięsie, jajkach czy serach, jednak jej zużycie przez organizm jest bardzo wysokie. Warto sięgnąć po specjalny suplement, który pozwoli na bieżąco uzupełniać ilość glutaminy we krwi.
Polecamy!
W szczególności polecamy doskonały suplement od Pro Active:
Komentarze
Napisz komentarz