Glutamina- czym jest i jak działa?

Dodane przez: Emilia K. Komentarze: 0 1328

Glutamina - swego czasu okrzyknięta "cudownym suplementem". Lista pozytywnych skutków korzystania z niej jest bardzo duża. Obecnie korzystają z niej zarówno sportowcy jak i osoby niećwiczące, którym zależy na zdrowiu. Spożywając ją w postaci suplementu, można łatwo i tanio poprawić kondycję fizyczną i zadbać o zdrowie.

Czym jest glutamina?

Glutamina jest niezbędna dla naszego organizmu, gdyż stanowi składnik białek. Odgrywa także bardzo ważną rolę w metabolizmie azotu i przy usuwaniu amoniaku. Pomaga też utrzymać równowagę kwasowo-zasadową.

L-glutamina jest jednym z 22 aminokwasów budujących białka. Zaliczana do aminokwasów endogennych tj. takich które możemy samoczynnie wytwarzać w organizmie i nie trzeba dostarczać jej z pożywieniem. W obecnych czasach synteza glutaminy nie jest jednak wystarczająca, zwłaszcza dla osób ćwiczących fizycznie i umysłowo. Często więc zdarzają się jej niedobory. Z tego powodu rozpoczęła się produkcja suplementów zawierających glutaminę.

Oprócz wyżej wymienionych funkcji, glukozamina wśród sportowców używana jest głównie do celów anty-katabolicznych i regeneracyjnych.

Jak działa glutamina?

Glutamina to aminokwas stanowiący około 50% wszystkich aminokwasów budujących tkankę mięśniową. Ze względu na to, że nie idzie wymienić wszystkich korzyści płynących z jej stosowania, skupmy się na najważniejszych:

  • stymulacja procesu budowy białek mięśniowych, dzięki zwiększonej produkcji azotu
  • zmniejszenie katabolizmu mięśniowego i poprawienie ogólnej wytrzymałości organizmu
  • poprawienie odporności organizmu
  • redukuje zakwaszenie organizmu i zapobiega przetrenowaniu
  • przyspiesza regenerację ciała
  • poprawia funkcjonowanie jelit i mózgu
  • stabilizuje poziom cukru we krwi
  • wzmacnia serce
  • wspomaga gojenie ran
  • zmniejsza ochotę na słodkie napoje i słodycze

Dawkowanie glutaminy

Glutamina występuje w bardzo dużym stężeniu w produktach białkowych jak np. mięsie, jajkach czy serach. Jej zużycie przez organizm jest bardzo duże, zazwyczaj przekracza ilość, którą jesteśmy w stanie zapewnić z pożywienia. Jedynym ratunkiem jest przyjmowanie glutaminy w postaci suplementu.

Ciało jest w stanie przyjąć i wykorzystać tylko określoną ilość glutaminy. Na początku więc najlepiej brać nie więcej niż 10g przyjmowane w 2-3 porcjach w ciągu całego dnia. Najlepiej przyjmować ją rano, na czczo oraz po treningu, wraz z posiłkiem.

Osoby trenujące a także te, które przyjmują glutaminę od pewnego czasu, mogą zwiększyć dawkę nawet do 40g na dzień. Takie ilości zdecydowanie muszą być podzielone na porcje 10-15g jednorazowo.

Jeśli glutamina ma na celu wesprzeć dietę redukcyjną to powinna być stosowana przed i po wysiłku fizycznym.

Zdrowe osoby mogą przyjmować suplement w rozsądnych ilościach bez żadnych obaw, jednak w wypadku choroby nerek lub u diabetyków należy wcześniej skontaktować się z lekarzem.

Glutamina - cudowny suplement?

Glutamina zdecydowanie zasługuje na miano bardzo dobrego suplementu. Powinna być podstawą suplementacji sportowców oraz osób dbających o zdrowie. Korzyści płynące z stosowania glutaminy stawiają ją na czele rankingu najlepszych suplementów obecnych czasów.

Jaką glutaminę wybrać?

Polecamy Real Pharm Glutamine

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu