W latach dziewięćdziesiątych, kiedy stosunek do suplementów diety był o wiele luźniejszy niż dzisiaj, gdy normy żywieniowe są bardzo restrykcyjne, HMB było prawdziwym królem. To właśnie ono miało gwarantować wzrost anabolizmu o kilkaset procent i przyrost masy mięśniowej w ciągu kilka tygodni. Dzisiaj HMB przeżywa swoją drugą młodość – znowu staje się popularne w suplementacji sportowej. Dowiedz się, czym jest HMB i czy naprawdę działa tak spektakularnie, jak kiedyś sądzono!
HMB – co to jest?
HMB, czyli kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy to organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów, będący pochodną metylową kwasu 3-hydroksymasłowego. Należy on do zaawansowanych produktów proteolizy – powstaje w efekcie rozpadu białek. Jego prekursorem jest leucyna. Ze wszystkich produktów proteolizy to właśnie HMB jest najbardziej skuteczny w blokowaniu procesów katabolicznych.
Hydroksymetylomaślan został odkryty w 1992 roku. Pierwsze badania nad HMB, przeprowadzone przez Steve’a Nissena wskazywały na to, że HMB może być bardzo pomocne w budowaniu masy mięśniowej – miało powodować bardzo duże przyrosty masy i zmniejszać zmęczenie. Kolejne badania zweryfikowały jednak pierwsze wyniki i nie potwierdziły skuteczności HMB jako czynnika, wpływającego na szybszy przyrost masy. Niemniej jednak HMB ma szeroki, pozytywny wpływ na organizm, dlatego warto poznać i wykorzystać jego potencjał.
Działanie HMB
HMB nie ma co prawda tak potężnego wpływu na anabolizm, jak sądzono jeszcze dwadzieścia lat temu, jednak faktem jest, że ma on bardzo silne działanie antykataboliczne. Może on ograniczyć katabolizm włókien mięśniowych u osób, które mogą cierpieć na niedożywienie. Problem braku odpowiedniej ilości składników może pojawić się u osób, które często stosują diety o obniżonej kaloryczności.
Oprócz tego HMB wpływa pozytywnie na pracę kosmków jelitowych. Może ono zmniejszać stany zapalne, pojawiające się w organizmie. Kolejną korzyścią, płynącą ze stosowania HMB, jest usprawnienie wydzielania insuliny. Co bardzo ważne, HMB zmniejsza przejście tryptofanu przez barierę krew-mózg, dlatego nadaje się jako wsparcie podczas suplementacji tryptofanu. Warto wiedzieć, że tryptofan to zwiększa zdolności poznawcze, pozwala łatwo niwelować stres i zwiększa efektywność treningową. HMB skutecznie zmniejsza zmęczenie ośrodkowego układu nerwowego, dlatego warto sięgnąć po niego w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego i fizycznego. Jeśli czekają Cię ciężkie egzaminy, masz bardzo intensywny okres w pracy lub planujesz serię ciężkich treningów, HMB będzie doskonałym wsparciem.
Kiedy stosować i jak dawkować HMB?
Po HMB najlepiej jest sięgnąć po długiej przerwie w treningach. Jeżeli wracasz na siłownię po kilku miesiącach, HMB może być dużym wsparciem. Oprócz tego warto stosować je w okresach redukcji, kiedy chcesz skutecznie ochronić swoje mięśnie przed rozpadem. HMB świetnie sprawdza się w okresach obniżonej kaloryczności, ponieważ ma silne działanie chroniące włókna mięśniowe.
Aby HMB było skuteczne, warto stosować je w dawkach 3-6 gramów dziennie. Sprawdzą się dwie porcje po 3 gramy HMB w ciągu dnia – rano i wieczorem. W ten sposób będzie ono wykazywało największy potencjał antykataboliczny.
Komentarze
Napisz komentarz