Różnego rodzaju preparaty białkowe stały się bardzo popularne wśród sportowców i to nie bez powodu, ponieważ w dużej mierze to one są kluczem do sukcesu, gdy za pomocą aktywności fizycznej chcemy wyrzeźbić swoją sylwetkę. Istnieje wiele rodzajów tego typu preparatów, a wśród nich znajdziemy między innymi białka podzielone na hydrolizaty oraz izolaty. Dla wielu osób z pewnością nazwy te brzmią dość obco, dlatego też poniżej przedstawiamy rozróżnienie obu rodzajów białka i ich porównanie.
Izolat białka otrzymywany jest z serwatki mleka, którą poddaje się procesom ultrafiltracji. Wówczas celem jest skoncentrowanie dużej ilości białek, przy jednoczesnej eliminacji wszelkiej nadprogramowej ilości tłuszczu oraz laktozy. W ten właśnie sposób dochodzi do stworzenia koncentratów białek serwatki, a kolejne procesy o podobnej zasadzie prowadzą do powstania izolatu białka serwatkowego, który charakteryzuje się wysoką zawartością białka – 80 – 90% - oraz aminokwasów egzogennych. Działanie odżywki białkowej w formie izolatu białka opiera się przede wszystkim na wspomaganiu mięśni w ich regeneracji. Jest to niezwykle ważne i stanowi warunek do ich rozrostu. Ponadto izolat sprawia, że tkanka mięśniowa chroniona jest przed katabolizmem, co dzieje się dzięki temu, że zostają spalane aminokwasy z odżywki, nie zaś te zawarte w mięśniach. Jest to szczególnie istotne po długim i intensywnym treningu, kiedy to mięśnie narażone są na duże zniszczenia. Poza tym wszystkim izolat białka wpływa także redukująco na uczucie zmęczenia. Sama odżywka w tej formie jest przyswajalna szybko i nie powoduje problemów związanych z układem pokarmowym.
Hydrolizat białka jest formą odżywki białkowej, którą uzyskać można w wyniku dalszej obróbki izolatu. Zachodzi to poprzez proces hydrolizy, a same łańcuchy polipeptydowe są cięte na krótsze za pomocą naturalnie występujących w organizmie enzymów. Działanie hydrolizatu białka jest w zasadzie podobne do działania izolatu i również koncentruje się na regeneracji oraz ochronie mięśni, niemniej jednak w przypadku hydrolizatu dzieje się to w znacznie krótszym czasie. Po spożyciu tego rodzaju odżywki wydzielana jest większa ilość insuliny, natomiast samo białko jest wchłaniane szybciej niż ma to miejsce w przypadku izolatu.
Białko serwatkowe, zarówno pod postacią hydrolizatu, jak i izolatu zda egzamin między innymi u osób chcących zredukować ilość tkanki tłuszczowej, aczkolwiek sprawdzi się także u tych, którzy koncentrują się na budowie masy. Zdecydowaną zaletą hydrolizatu białka jest jego szybka wchłanialność, a także powodowanie dużego wzrostu insuliny, co pozwala na bardziej intensywne treningi przy jednoczesnym szybkim „odpoczynku” mięśni, dlatego odżywka ta polecana jest tym, którzy w krótkim czasie muszą wykonywać częstą aktywność fizyczną. Na korzyść izolatu przemawia jednak jego lepszy smak oraz rozpuszczalność. Różnice pomiędzy jedną formą białka a drugą są stosunkowo niewielkie, stąd nie ma dużego znaczenia to, na którą z nich się zdecydujemy – obie z nich z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty.
Komentarze
Napisz komentarz