Izoleucyna – sposób na szybszy rozwój mięśni

Dodane przez: Paulina M. Komentarze: 0 2055

Izoleucyna to trzeci, obok leucyny i waliny, składnik BCAA. W połączeniu te trzy składniki aktywne tworzą niezwykle popularny wśród sportowców suplement diety. Dowiedz się więcej na temat izoleucyny – czym jest, jak dokładnie działa i dlaczego jest niezbędna, aby BCAA było tak skuteczne.

Izoleucyna – co to jest?

Izoleucyna to organiczny związek chemiczny, będący izomerem leucyny. Jest aminokwasem alifatycznym, występującym niemal w każdym białku. Po raz pierwszy została wyodrębniona w 1904 roku przez Feliksa Ehrlicha. Znajduje się przede wszystkim w kazeinie, hemoglobinie i w białkach osocza krwi. Izoleucyna jest aminokwasem egzogennym – organizm nie jest w stanie syntetyzować jej samodzielnie, dlatego musi być dostarczana wraz z pożywieniem lub poprzez suplementację.

Izoleucyna znajduje się przede wszystkim w proszku jajecznym, w mięsie i rybach, w migdałach, w nasionach soi, lnu, dyni i słonecznika, w proszku jajecznym, a także w serach czy w kakao.

Działanie izoleucyny

Izoleucyna jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a przy tym jest niezastąpiona w suplementacji sportowej. Pozwala na osiąganie lepszych wyników treningowych oraz na szybszy przyrost masy mięśniowej. Izoleucyna wspomaga syntezę białek w mięśniach i w wątrobie. Izoleucyna skutecznie zabezpiecza mięśnie przed rozpadem, dlatego znana jest także ze swoich właściwości antykatabolicznych. Pozwala również na wydłużenie wysiłku fizycznego – kiedy organizm wyczerpie już zapasy glukozy, z pomocą przychodzi nie tylko izoleucyna, ale także pozostałe składniki BCAA.

Izoleucyna jest bardzo istotna w procesie regeneracji tkanek, dlatego ma tak duże znaczenie podczas regeneracji potreningowej. Przyczynia się ona do skuteczniejszej odbudowy włókien mięśniowych, które zostały uszkodzone podczas treningu. Ponadto izoleucyna przyspiesza proces regeneracji tkanek, skóry i paznokci. Dzięki tej właściwości w istotny sposób wpływa na szybsze gojenie się ran.

Ważną informacją dla kulturystów jest fakt, że izoleucyna przyczynia się do zwiększania poziomu hormonu wzrostu. Jest on kolejnym ważnym czynnikiem w procesie rozbudowy masy mięśniowej. Oprócz tego izoleucyna reguluje poziom cukru we krwi, a także przyczynia się do produkcji hemoglobiny. Jest niezbędna dla prawidłowego krzepnięcia krwi. Pozytywnie wpływa także na układ immunologiczny, przyczyniając się do zwiększania odporności. Dzięki niej organizm nie jest tak podatny na infekcje i ataki pasożytów i drobnoustrojów. Pomaga ona także w detoksykacji organizmu z odpadów azotowych.

Niedobory i nadmiar izoleucyny

Jak w przypadku każdej substancji, w organizmie mogą wystąpić niedobory izoleucyny. Objawiają się one przede wszystkim uporczywym uczuciem senności, a także większym niż zwykle zmęczeniem w trakcie i po treningu.

Nadmiar izoleucyny może prowadzić do pogorszenia nastroju i przygnębienia, powracającej apatii, a nawet do depresji. Z tego powodu nie należy przekraczać zalecanych dawek, a w przypadku pojawienia się tych objawów po rozpoczęciu suplementacji BCAA lub innych preparatów z izoleucyną, warto zrobić przerwę i skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie izoleucyny

Izoleucyna jest najczęściej składnikiem aktywnych w bardziej złożonych suplementach, między innymi w BCAA. Podobnie jak w przypadku waliny i leucyny, zaleca się spożywanie izoleucyny w dawkach 2-5 gramów trzy razy na dobę. Jak w każdym przypadku, warto rozpocząć suplementację od mniejszych dawek i w miarę upływu czasu zwiększać je.

Najczęstsze proporcje w suplementach BCAA wynoszą 2:1:1, gdzie przewagę ma leucyna. Jednak w przypadku sportów wytrzymałościowych warto sięgnąć po preparaty, gdzie przeważa izoleucyna. Pozwoli to na zachowanie cennych właściwości BCAA, a jednocześnie na zwiększenie czasu trwania i intensywności treningu.

Polecamy!

Jeżeli szukasz idealnego preparatu, zawierającego nie tylko izoleucynę, ale też walinę i leucynę, polecamy najlepsze BCAA od Real Pharm. Dzięki niemu jeszcze szybciej zbudujesz upragnioną masę mięśniową, a regeneracja potreningowa przebiegnie szybko jak nigdy dotąd.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu