Kreatyna nie tylko korzystnie wpływa na objętość masy mięśniowej, ale i na kształtowanie siły czy szybkość skurczu mięśni. Dzisiaj za najbardziej zaawansowaną i najskuteczniejszą jej formę uważa się jabłczan kreatyny. Wyróżnia się ona bardzo wysoką przyswajalnością. Pod tym względem wyprzedza wszystkie inne formy kreatyny takie jak monohydrat kreatyny, cytrynian oraz pirogronian kreatyny.
Jabłczan kreatyny jest związkiem, który tworzy się z połączenia trzech cząsteczek monowodzianu i jednej cząsteczki jabłczanu, która zabezpieczenia grupy frakcyjne kreatyny. Tego typu połączenie ma bardzo dobry wpływ na przyswajalność. Przy okazji gwarantuje wysoką stabilność związku i jego dobrą rozpuszczalność. Jabłczan kreatyny nie ulega przy tym zbyt szybkiemu rozkładowi w kwaśnym środowisku żołądka i nie trafia szybciej do krwiobiegu.
Jabłczan kreatyny - źródło energii dla mięśni
Związek ten bierze udział w bardzo ważnym cyklu przemian biochemicznych w komórkach. To tzw. cykl Krebsa. Jabłczan kreatyny wspiera proces glikolizy, w czasie którego dochodzi do rozpadu cząsteczki glukozy na dwie cząsteczki kwasy pirogronowego. Na skutek tego procesu komórka otrzymuje cząsteczki ATP, a więc po prostu dawkę energii. ATP to magazyn dla komórki. Jego zasoby są cały czas zużywane. Warto przy tym wspomnieć, że 83% wyprodukowanych cząsteczek ATP to właśnie skutek aktywności jabłczanu kreatyny. ATP stopniowo uwalnia zmagazynowaną energię podczas ćwiczeń. To właśnie dzięki temu powstają skurcze mięśniowe. Spora ilość energii dla komórek mięśniowych przekłada się oczywiście na lepszy efekt samych treningów. Im więcej jest zapasu ATP, tym intensywniejsze ćwiczenia można wykonywać.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że zasoby energii komórkowej z ATP są cały czas zużywane i należy je uzupełniać. Dynamika wykonywanego treningu sprawia, że ma miejsce upośledzenie procesu glikolizy. Objawia się to osłabieniem oraz znacznym spadkiem siły. Dlatego tak duże znaczenie ma odpowiednia suplementacja jabłczanem kreatyny.
Jak działa jabłczan kreatyny?
Wprawdzie często spotkać się jeszcze można z opinią, że w przypadku sportów siłowych najlepsze efekty daje monohydrat kreatyny, w praktyce wcale tak nie jest. Również i jabłczan kreatyny i inne jej formy odpowiadają za jeden bardzo ważny mechanizm. Mowa o empirycznym wzroście energii w najczystszej dla ludzkiego organizmu postaci. ATP - Adenozynotrójfosfroan nazywa się niekiedy paliwem fizjologicznym, które jest potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia większości procesów metabolicznych.
Obecność ATP ma na pewno ścisły związek z treningiem siłowym oraz ogólnym rozwojem sylwetki. Przede wszystkim odpowiednio przeprowadzona suplementacja jabłczanem kreatyny w czasie budowania masy mięśniowej powoduje jej duży wzrost. ATP wykorzystywany jest do nasilania anabolicznych reakcji, które występują w ludzkim organizmie po intensywnym treningu i powodują wzmożoną syntezę włókien mięśniowych. Poza tym zwiększona ilość ATP, która pojawia się na skutek regularnego stosowania jabłczanu kreatyny, skutecznie aktywuje systemy naprawcze, które pozwalają na szybką odbudowę zniszczonych komórek mięśniowych. To tylko potwierdza to jak duży wpływ ma jabłczan kreatyny na wzrost gęstości i wielkości mięśni.
Nie bez powodu zresztą wiele osób kojarzy jabłczan kreatyny z suplementami stosowanymi na wzrost siły czy wytrzymałości mięśniowej. Duża produkcja ATP ma bardzo duży wpływ na wzrost mocy, która potrzebna jest komórkom mięśniowym do intensywnego treningu fizycznego. Przeprowadzone badania naukowe pokazały, że suplementacja jabłczanem kreatyny pozwala na bezpośrednią poprawę uzyskiwanych do tej pory wyników sylwetkowych i wynikowych. Ponadto systematyczna, stała dawka jabłczanu kreatyna stanowi świetny sposób na złagodzenie powysiłkowego zmęczenia fizycznego oraz wzmocnienie mechanizmów regeneracyjnych.
Co ciekawe, wielu osobom jabłczan kreatyny i kreatyna w ogóle kojarzą się z hipertrofią oraz intensywnymi treningami na dużych ciężarach, to coraz częściej jabłczan kreatyny stosuje się w przypadku suplementacji przy redukcji tkanki tłuszczowej. Z czego to wynika? Energia produkowana w czasie stosowania jabłczanu kreatyny w bezpośredni sposób jest wykorzystywana do nasilenia potliwości, stymulacji tempa przemiany materii oraz do ochrony mięśni przed procesami degradacyjnymi. Tym samym antykataboliczny charakter preparatów zawierających w swoim składzie jabłczan kreatyny pozwala na jego wykorzystanie jako bardzo skutecznego zabezpieczenia na wypadek intensywnego wysiłku fizycznego czy diety o niskim indeksie energetycznym.
Jabłczan kreatyny - jak go stosować?
Obecnie na rynku spotkać się można z różnego rodzaju suplementami diety opartymi właśnie o jabłczan kreatyny. Na ogół przyjmuje się, że średnia dawka dla organizmu osoby regularnie trenującej to 5 g kreatyny na dobę. W celu lepszego dopasowania dawki, można ją dopasować do masy ciała licząc 0.1 g kreatyny na każdy kilogram ciała w porcji jednorazowej. Oczywiście warto się zawsze również stosować do zaleceń samego producenta.
Zdecydowana większość preparatów ma formę kapsułek lub proszków do rozpuszczania. Stosuje się je raz na dzień, rozpuszczając w wodzie jedną łyżeczkę środka. To tym samym bardzo szybka i wygodna forma suplementacji.
Jabłczan kreatyny a monohydrat kreatyny - różnice i podobieństwa
Monohydrat kreatyny to suplement diety, który dobrze sprawdza się w przypadku osób, które na siłowni ćwiczą od niedawna. To także dobra propozycja dla adeptów sportów sylwetkowych. Efekty stosowane tego suplementu są bowiem dość szybko widoczne. Ponadto poza przyrostem siły i wytrzymałości spodziewać się można poprawy objętości mięśni.
Z kolei jabłczan kreatyny stanowi propozycję dla osób, które mają już nieco większe doświadczenie na siłowni i dla tych, którzy nie oczekują szybkich efektów wizualnych. W tym przypadku skutki zażywania suplementu widać po dłuższym czasie, ale ich jakość nie jest wynikiem nawodnienia mięśni. Nie obserwuje się także wzrostu wagi.
Komentarze
Napisz komentarz