Jak BCAA wspomaga budowanie mięśni?

Dodane przez: . Komentarze: 0 1309

  Regularne zajęcia na siłowni będą bardziej efektywne, przy stosowaniu określonych suplementów sportowych, w zależności od celu treningu. Podczas pracy nad zbudowaniem masy mięśniowej wielu trenerów zaleca sportowcom przyjmowanie BCAA, czyli trzech podstawowych aminokwasów (izoleucyna, leucyna, walina), które składają się na białko i pobudzają wzrost mięśni. Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach zwiększają napięcie mięśni i zapewniają człowiekowi doskonałe zdrowie.

  BCAA wspomaga syntezę białek mięśniowych. Badania potwierdziły, że BCAA mogą przyczyniać się do przepływu procesów anabolicznych w organizmie. Okazało się, że leucyna jest w stanie niezależnie stymulować wzrost mięśni poprzez aktywację enzymów inicjujących syntezę białek. Ta właściwość anaboliczna pozostaje niezmieniona w kodzie genetycznym aminokwasów, co wskazuje na ogromne znaczenie BCAA dla budowania mięśni. Leucyna wspomaga wzrost mięśni i redukuje tkankę tłuszczową.

Jak BCAA wspomaga budowanie mięśni?

  Aminokwasy BCAA mają silne działanie antykatabolityczne, więc zapobiegają rozpadowi włókien mięśniowych i sprzyjają powstawaniu nowych. Przyjmowanie BCAA bezpośrednio po treningu pozwala szybko zamknąć okno białkowo-węglowodanowe. Poziom kortyzolu zacznie się zmniejszać, a podaż innych aminokwasów w mięśniach wzrośnie, pod warunkiem, że nie zostaną rozdzielone, by przywrócić rezerwy energii.

  BCAA łagodzi zmęczenie mięśni, zmniejsza utratę innych aminokwasów zawartych w organizmie. Jeśli ktoś zażyje BCAA tuż przed treningiem, wytrzymałość mięśni wzrośnie, a zmęczenie zmniejszy się.

  Leucyna, izoleucyna i walina różnią się od innych niezbędnych aminokwasów tym, że są metabolizowane we włóknach mięśniowych, a zatem można je nazwać głównym paliwem dla mięśni, co poprawia wyniki sportowe i ogólny stan zdrowia. W zależności od rodzaju treningu można użyć zarówno izoleucyny, waliny i leucyny, aby zwiększyć objętość mięśni i zwiększyć ich gęstość.

  • Izoleucyna, wraz z powstawaniem białek, jest nieodzownym źródłem energii, a także wspiera prawidłowy poziom cukru we krwi, co razem decyduje o jej znaczeniu dla wzrostu tkanki mięśniowej i jej powstawania.
  • Leucyna bierze udział w tworzeniu białek w mięśniach, wspiera serotoninę w ciele, co zmniejsza zmęczenie po wysiłku i bólu mięśni. Bierze czynny udział w różnych reakcjach biochemicznych zachodzących na poziomie komórkowym.
  • Działanie aminokwasu waliny jest podobne do poprzedniego: utrzymuje także poziom serotoniny i syntetyzuje białka w mięśniach.A także zapewnia uzupełnianie sił życiowych w organizmie

  Organizm potrzebuje tych aminokwasów nie tylko do wzrostu, ale także do wzmocnienia i naprawy włókien mięśniowych. Ponadto przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości. Cechy BCAA obejmują szybką przyswajalność wchodzą do krwi w ciągu 15-20 minut po spożyciu.

BCAA, jako źródło glutaminy

  Podczas uprawiania kulturystyki glutamina odgrywa ważną rolę w budowaniu mięśni. Większość tej substancji znajduje się w mięśniach i innych tkankach. Glutamina pełni funkcję regulacyjną w produkcji nowych białek, zwiększa objętość komórek mięśniowych, a także zwiększa wydzielanie hormonu wzrostu. BCAA pozwala uzupełnić brakujące rezerwy glutaminy w ciele, zapewniając jej energię i surowce do tworzenia nowych białek.

BCAA, jako stymulator syntezy insuliny

  Insulina pełni ważną funkcję transportową w organizmie i bezpośrednio wpływa na wzrost masy mięśniowej. Leucyna, część BCAA, jest w stanie zwiększyć produkcję tego hormonu. Połączenie BCAA z szybkim spożyciem węglowodanów po treningu powoduje wzajemne wzmocnienie się nawzajem. W ten sposób wytwarzana jest ogromna ilość insuliny, która szybko dostarcza składniki odżywcze do tkanki mięśniowej i przyspiesza ich wzrost.

Funkcje i efekty BCAA

  W organizmie działają, jako nośniki azotu, który wspomaga mięśnie w syntezie innych aminokwasów niezbędnych do reakcji anabolicznych w mięśniach. Mówiąc najprościej, BCAA łączą prostsze aminokwasy w celu stworzenia złożonej całej tkanki mięśniowej. W tym działaniu BCAA stymuluje produkcję insuliny, której główną funkcją jest zapewnienie cyrkulacji cukru we krwi, która zostanie skonsumowana przez mięśnie lub wykorzystana, jako źródło energii. Ta produkcja insuliny przyczynia się do wchłaniania aminokwasów przez mięśnie.

Najważniejsze efekty BCAA:

  • 40% wzrost efektywności sportowej
  • Ochrona tkanki mięśniowej przed procesami destrukcyjnymi
  • Znaczny wzrost wskaźników mocy
  • Wzrost beztłuszczowej masy mięśniowej
  • Zmniejszenie ilości tłuszczu
  • Szybki powrót do zdrowia, BBCA pomaga skrócić czas potrzebny do pełnego odzyskania mięśni po wysiłku fizycznym.

  Ponieważ BCAA nie są syntetyzowane w ludzkim ciele, można je uzyskać tylko z suplementami żywnościowymi i sportowymi.

  Mięśnie na ludzkim ciele są liczne i różnią się pod względem funkcji i możliwości. Ale struktura jest podobna: najbardziej znaczącymi składnikami są woda (70-80%) i aminokwas (10-20%). Te trzy aminokwasy stanowią około 35% struktury wszystkich aminokwasów tworzących mięśnie. Nawet dwadzieścia pięć procent energii jest uwalniane właśnie Z BCAA. Po spożyciu żywności bogatej w białko, te aminokwasy są pierwszymi, które dostają się do krwioobiegu.

  Innymi słowy, jeśli nie ma BCAA, mięśnie zaczynają głodować. Regularne podnoszenie ciężarów prowadzi do zniszczenia części kurczliwego białka. W tej chwili bardzo ważne jest pobranie dokładnie tego białka, które jest potrzebne. Zatem spożycie kompleksu aminokwasów BCAA może znacząco stymulować wzrost masy mięśniowej i spalanie nadmiaru tłuszczu, co zapewnia, jakość mięśni.

  Badania wykazały, że aby zmniejszyć wyczerpywanie się tkanki mięśniowej, sportowcy muszą spożywać wystarczającą ilość niezbędnych aminokwasów. Stwierdzono również, że u sportowców, po intensywnym treningu siłowym, regeneracja mięśni odbywa się w dwóch fazach następujących po sobie.

  Najpierw pojawia się katabolizm, po którym następuje anabolizm, czyli wzrost tkanki mięśniowej. Jeśli anabolizm trwa dłużej niż katabolizm, wówczas mięśnie zaczną szybko rosnąć. Jeśli katabolizm trwa dłużej, to na odwrót. Jeśli zmniejszy się okres katabolizmu, można osiągnąć szybki wzrost tkanki mięśniowej. Właśnie do takiej redukcji może przyczynić się BCAA.

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu