Czym jest gotu kola?
Gotu kola inaczej nazywana wąkrotą azjatycką ( łac. Centella asiatica ) to roślina, której właściwości lecznicze są już od dawna doceniane na całym świecie. Jest ona szeroko stosowana w indyjskiej medycynie naturalnej i uważa się, że ma ona właściwości odmładzające oraz pozytywnie wpływa funkcjonowanie naszego mózgu.
Jej regularne zażywanie ma pozytywnie wpływać na nasza pamięć, zmniejszać niepokój oraz zapobiegać depresji. Zgodnie z zasadami Ajurwedy stosuje się ją także w leczeniu zmian skórnych, które mają swoje podstawy w trądzie, ale także w bielactwie, łuszczycy czy takich chorobach jak anemia, cholera, syfilis czy nadciśnienie. Zaleca się także wzbogacenie swojej diety o gotu kolę także w przypadkach cukrzycy. Podawana jest ona także na różnego rodzaju choroby pokarmowe, bóle brzucha i niestrawności, a w chińskiej medycynie uważana jest za środek usuwający zmęczenie fizyczne i psychiczne.
Gotu Kola na pamięć i koncentrację
Swoją największą popularność wąkrotka azjatycka zdobyła jako suplement diety wpływający na pamięć i koncentrację, co ma również naukowe uzasadnienie.
Jak zostało udowodnione przez naukowców aktywuje ona uwalnianie neurotoficznego czynnika pochodzenia mózgowego, czyli białka pobudzającego tworzenie nowych komórek mózgowych.
Poza tym przyczynia się ona do rozwoju dendrytu, który jest elementem neutronu, czyli struktury przenoszącej sygnały do mózgu z całego ciała, co poprawia także komunikację między komórkami mózgowymi.
Uważa się także, że Gotu kola chroni nasz mózg także przed szkodliwym działaniem neurotoksyn i wolnych rodników.
Gotu kola na depresję i uspokojenie
Wyciąg z gotu koli oddziałuje na nasz ośrodkowy układ nerwowy, co sprawia, że ma on działanie uspokajające, antydepresyjne, ale także przeciwdrgawkowe i przeciwbólowe.
Indyjscy naukowcy z instytutu w New Delhi wykazali, że taki wyciąg wodny zmniejsza aktywność spontaniczną u myszy i wydłuża czas ich snu. To wszystko dzięki dwóm glikozydom o nazwach braminozyd i bramozyd. Efekty uspokajające tych substancji odpowiada działaniu łagodnych środków uspokajających które można znaleźć w naszej apteczce. Inne badania, których celem było porównanie działania boku coli i diazepamu ( to lek psychotropowy ) wykazały, że wyciąg wodny redukuje aktywność spontaniczność w takim samym stopniu co diazepam. Taki wyciąg potrafił też zmniejszyć wywoływane u myszy drgawki, a dodatkowo efekty przeciwlękowe były dużo łagodniejsze niż po dizapamie.
Wąkrotka azjatycja na hemoroidy i problemy z krążeniem.
Gotu kola wykazuje również pozytywny wpływ na nasz układ sercowo – naczyniowy.
Działa ona zarówno ochronnie na śródbłonek naczyń, ale również zmniejsza przepustowość naczyń krwionośnych gdy ta jest zbyt duża. Ponadto symuluje ona syntezę białek tkanki łącznej i kolagenu przez modulowanie dziania fibroblastów w ścianach naczyń. Efektem tego jest poprawa napięcia i elastyczności tych naczyń.
Gotu Kola na choroby skóry i blizny
Zgodnie z zasadamy Ajurwedy ( indyjskiej medycyny naturalnej ) jest ona stosowana do leczenia zmian skórnych, które mają swoje podłoże między innymi w trądzie.
To nie jest jednak potwierdzone poprzez żadne badania naukowe. Okazuje się jednak, że gotu kola nie może być pomocna w przebiegu łuszczycy. Jej miejscowe działanie zostało porównane do leku stosowanego na łuszczycę. Wynikiem tych badań było to, że wyciąg ten słabiej hamuje namnażanie się komórek naskórka. Wyciąg ten jednak przyśpiesza gojenie ran oraz stosuje się go z pozytywnymi skutkami do leczenia blizn. Zawarte w niej substancje stymulują produkcję kolagenu typu pierwszego, a działanie to jest wzmacniane dzięki właściwościom przeciwzapalnym tej rośliny.
Gotu Kola na rozstępy i cellulit
Wyciąg z tej rośliny ma również, potwierdzony badaniami, pozytywny wpływ również na cellulit i rozstępy. Badanie polegające na ślepej próbie przeprowadzono na 80 kobietach w ciąży polegając na tym, że jedna z grup kobiet stosowała krem zawierający wyciąg z wąkotki,a druga grupa otrzymywała placebo. Efekty zostały porównane i zaobserwowano mniejszy postęp rozstępów w grupie, która używała kremu z wyciągiem z wąkotki azjatyckiej.
Przeprowadzono również badania kliniczne, których celem było sprawdzenie wpływu takiego wyciągu na cellulit. W badaniach tych uczestniczyło 60 kobiet, które następnie przez okres czterech miesięcy używały maści zawierającej ten wyciąg cztery razy dziennie. Po tym okresie u ponad 80% pacjentek została zauważona poprawa, ale ze względu na to, że wyciąg ten jest słabo wchłaniany przez skórę zaleca się łączenie ze składnikami, które ułatwią jego absorpcję przez naszą skórę.
Wrzody żołądka, a gotu kola
Inne badania przeprowadzone przez chińskich naukowców z uniwersytetu z Hong Kongu wykazały, że wodny wyciąg z gotu koli jest w stanie przyśpiesz gojenie wrzodów żołądka. Podanie ekstraktu szczurom spowodowało redukcję rozmiarów ich wrzodów w czasie od 3 do 7miu dni, zależnie od dawki. Inne badania przeprowadzone na myszach udowdniły, że przy podawaniu podskórnie azjatykozydu, czyli głównego składnika wąkrotki zmniejszyły powstawanie wywołanych wrzodów.
Gotu kola, a nowotwory
Roślina ta ma również selektywne działanie toksyczne na komórki nowotworowe. Według badań wyciąg wodny z gotu koli wykazuje toksyczne działania na komórki czerniaka u myszy oraz na ludzkiego raka piersi. Jednak nie został zaobserwowany żaden wpływ na komórki raka płuc czy raka nerki.
Gdzie można kupić Gotu Kole?
Jest ona dostępna w wielu aptekach, sklepach ze zdrową żywnością, a także sklepach zielarskich. Najczęściej jest spotykana w postaci sproszkowanej z której można przygotować następnie nalewki lub napary, a także tabletek. Cena takiego opakowania zawierającego 120 tabletek wynosi około 50 zł, a 100 gram proszku kosztuje od 15 do 20 złotych.
Jeśli zaś chodzi o dawkowanie zaleca się stosowanie sproszkowanego ziela w dawce 2 gramów rano i w południe; w przypadku nalewki mowa o 5-10 ml dwa razy dziennie. Dawki rzędu 100mg dziennie nie będą zaś skuteczne i mogą jedynie zostać potraktowane jako placebo.
Komentarze
Napisz komentarz