Kazeina jest wolno trawiącym się białkiem pochodzenia mlecznego, które jest najchętniej stosowane jako suplement diety. Nazywana jest inaczej sernikiem i powstaje poprzez proces działania podpuszczki mlecznej. Kazeina należy także do glikoprotein oraz fosfoprotein, co powoduje wbudowanie reszt fosforanowych i cukrowych do łańcucha cząsteczki białka. Stanowi ona ponad połowę ogólnej ilości białka zawartego w porcji mleka. Jest także niezwykle pożyteczna przy syntezie hemoglobiny i białek osocza krwi – stanowi swoistego rodzaju budulec. W skład cząsteczki kazeiny wchodzi między innymi: węgiel, wodór, tlen, azot, siarka fosfor.
Kazeina posiada zdolność powolnego uwalniania aminokwasów, które przyjmowane na noc – przed snem pozwala na regenerację i zapobieganie rozpadu tkanki mięśniowej po intensywnym treningu podczas snu, czyli w okresie regeneracji. Badania wykazały, ze przyjmowanie kazeiny wspomaga pobudzenie mięśni do ich wzrostu, a także szereg innych pozytywnych dla organizmu właściwości.
Różnice między kazeiną a serwatką
Kazeina, podobnie jak białko serwatkowe wywodzi się z mleka krowiego. Mleko zawiera dwa rodzaje białek serwatkę i kazeinę, której udział procentowy w objętości mleka wynosi 80%, a serwatki zaledwie 20%.
Mleko zawiera dwa rodzaje białek - kazeinę i serwatkę. Kazeina stanowi 80% białka mleka, a serwatka 20%. Białko kazeiny trawi się bardzo powoli, podczas gdy serwatka szybko przechodzi proces metabolizmu. Kazeina zapewnia organizmowi wszelkie niezbędne aminokwasy potrzebne organizmowi ludzkiemu do poprawnego funkcjonowania i jego regeneracji, oprócz tego zawiera w sobie niezwykle cenne białka i związki bioaktywne o działaniu prozdrowotnym.
Kazeina występuje w dwóch formach – jako kazeina micelarna i hydrolizat. Kazeina micelarna jest wolno trawioną przez organizm i chyba najbardziej powszechną formą tego białka. Hydrolizat kazeiny jest natomiast trochę szybciej wchłaniany przez organizm.
W jednej miarce kazeiny ( około 33 gramy) znajduje się około 24 gramów białka, 3 gramy węglowodanów a także 1 gram tłuszczu. W jednej porcji znajdują się także ważne dla zdrowia mikroelementy takie jak na przykład wapń.
W jaki sposób działa kazeina?
Kazeinę micelarną można z powodzeniem nazwać bombą białkową z opóźnionym zapłonem, ponieważ bardzo szybko się trawi lecz długo się wchłania na poziomie jelit. Kazeinę można dobrze i obrazowo opisać jako białko "z opóźnieniem czasowym" ze względu na jego powolne wchłanianie w jelitach, co oznacza że drogocenne aminokwasy są wprowadzane do organizmu przez długi czas po spożyciu porcji tego białka. Kazeina jest w stanie przyswajać białko do organizmu, nawet wówczas gdy może on zacząć rozkładać własne mięśnie celem zapewnienia energii – z tego powodu to białko nazywane jest właśnie antykatabolikiem. Redukuje ona rozpad białek w organizmie dzięki wolnemu tempie jej trawienia, przy ciągłej dostawie aminokwasów trafiających do komórek mięśniowych. Kazeina jest od lat z powodzeniem stosowana przez sportowców i kulturystów, ponieważ jest wysoce skuteczna w rozwoju mięśni. Dostarcza organizmowi wszelkie niezbędne do rozwoju aminokwasy, których ludzkie ciało nie jest niestety w stanie samodzielnie wyprodukować w sposób naturalny. Wysoka zawartość leucyny zawartej w kazeinie inicjuje także syntezę białek w tkance mięśniowej. Badania dowodzą, że sportowcy wspomagający się regularnie suplementami z kazeiną micelarną doświadczają aż podwójnego wzrostu mięśni, przy nawet potrójnej utracie tkanki tłuszczowej w porównaniu do osób, które korzystają z serwatki białkowej. Działanie kazeiny wpływa także na regenerację mięśni po treningach – zmniejsza rozpad białka – posiada działanie antykataboliczne. Taki proces może zachodzić codziennie przy niewystarczającej ilości energii i niedoborze aminokwasów. Grupą szczególnie narażoną na katabolizm są osoby ciężko trenujące, pracujące fizycznie, a także będące na diecie odchudzającej. Kazeinę zaleca się stosować w nocy – przed snem z uwagi na fakt, że podczas snu organizm nie otrzymuje zazwyczaj żadnych pokarmów co może zainicjować proces rozpadu mięśni. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że kazeina micelarna powoduje wzrost mięśni, ich siły a także jest skutecznym wspomagaczem podczas utraty tkanki tłuszczowej.
Inne pozytywne działania kazeiny micelarnej na organizm
Udowodniono, że kazeina posiada właściwości antybakteryjne i wspomaga układ immunologiczny, a także może mieć wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Niektóre badania wykazują także jej pozytywne działanie związane z obniżeniem trójglicerydów po spożytym posiłku – co może być ważną informacją dla osób zmagających się z otyłością i nadwagą. Kazeina wykazuje także działanie antyoksydacyjne – wspomaga redukcję wolnych rodników odpowiedzialnych za proces starzenia się organizmu. Za takie działanie odpowiedzialne są peptydy występujące w tym białku. Regularne przyjmowanie kazeiny połączone z odpowiednią dietą i ćwiczeniami powoduje bardziej efektywną utratę wagi ciała.
Szkodliwe efekty uboczne?
Do niedawna krążył mit, o rzekomym złym wpływie wysokiego spożycia białka na stan zdrowia. Badania naukowe obaliły jednak te pogłoski – jednoznacznie stwierdzono, że u zdrowych osób, wysoka podaż białka nie ma wpływu na stan zdrowia. Wyjątkiem są jednak osoby, które zmagają się z chorobami nerek i wątroby, które w celu ochrony swojego zdrowia powinny ograniczyć spożycie białka i produktów go zawierających. Niemniej jednak, przy stosowaniu suplementu zgodnie z zaleceniami producenta niezwykle mało prawdopodobne jest wystąpienie nawet drobnych efektów ubocznych. Na produkty zawierające białko powinny zważać także alergicy nietolerujący białka mleka krowiego, z tak zwaną skazą białkową – spożycie przez tę grupę osób kazeiny micelarnej może spowodować niepożądane skutki uboczne, takie jak wzdęcia i niestrawność. Zarówno kazeina jak i serwatka są białkami bezpiecznymi i zapewniającymi daleko idące pozytywne aspekty prozdrowotne.
Kontrowersje krążące wokół kazeiny
Różne typy i rasy krów wytwarzają nieco inne w składzie białka kazeinowe. Jedno z tych białek – nazwane beta-kazeiną może wystąpić w kilku postaciach. Większość mleka krowiego zawiera w sobie mieszankę kazeiny beta A1 i A2, podczas gdy inne zawierają wyłącznie kazeinę beta-beta. Jest to uzależnione wyłącznie od rasy krowy, która dała określone mleko.
Niektóre badania naukowe, wykazały podczas obserwacji, związek kazeiny A1 z możliwymi problemami zdrowotnymi takimi jak choroby przewlekłe – cukrzyca typu II i choroby serca. Należy jednak podkreślić i zaznaczyć, że są to wyłącznie badania obserwacyjne i nie można ich nazwać jednoznacznymi. Dla przykładu inne badania dotyczące kazeiny beta – beta nie wykazały podobnych, negatywnych skutków zdrowotnych. Dla osób zainteresowanych zgłębieniem tematu, opublikowane są badania przeprowadzone przez Amerykański NCBI - poważany w świecie instytut naukowy.
Jak korzystać z kazeiny micelarnej i jaki produkt najlepiej wybrać?
Suplementacja kazeiną micelarną jest nie tylko skuteczna ale i wygodna w użytkowaniu. Należy ją stosować zgodnie z zaleceniami producenta, może być stosowana zarówno przed jak i po treningu (chociaż w takiej sytuacji rozsądniejsze byłoby spożycie hydrolizatu kazeiny z uwagi na jej szybsze trawienie). Kazeina micelarna najczęściej jednak stosowana jest przed snem. Odpowiednią porcję należy zmieszać z wodą i wypić. Warto zainwestować także w sprawdzony, dobrej i znanej marki suplement diety. Takim sprawdzonym, o ugruntowanej pozycji produktem jest odżywka marki Real Pharm Casein 100 – 1800G. https://centrumodzywek.net/pl/bialko-odzywki-bialkowe/real-pharm-real-casein-100-1800g-5902444700520-2768-.html występuje także w wariantach smakowych co spowoduje, że w smaczny sposób zastąpi wieczorny posiłek.
Kazeina micelarna znajdująca się w odżywkach marki Real Pharm jest białkiem odtłuszczonym i oczyszczonym z różnego rodzaju niepożądanych zanieczyszczeń. Są doskonałym zamiennikiem kolacji lub ostatnim posiłkiem przed snem. Mogą być spożyte w formie shake’a ale część osób spożywa je także, po odpowiednim przygotowaniu w formie puddingu. Stosując regularnie kazeinę micelarna można osiągnąć imponujące rezultaty w rozbudowie tkanki mięśniowej przy jednoczesnej utracie tkanki tłuszczowej. Odżywki nie zawsze muszą być przykrym obowiązkiem pod kątem walorów smakowych. Casein Real Pharm posiada parę wariantów smakowych, które można stosować zamiennie, aby jej stosowanie było przyjemne i smaczne.
Kazeina występuje także naturalnie w produktach mlecznych takich jak mleko, jogurt naturalny i ser – to naturalne źródła tego białka. Popularnym sposobem na dostarczenie kazeiny wraz z dietą jest spożywanie dużych ilości białego, niskotłuszczowego twarogu a także jedzenie wysokobiałkowych jogurtów naturalnych. Jednak nie zawsze zapewnienie optymalnej dawki białka potrzebnej do osiągnięcia zamierzonych efektów jest możliwe wyłączną regulacją białkową dietą. Najlepsze efekty można uzyskać, prowadząc zrównoważony, bogaty w białko i ubogi w niezdrowe tłuszcze schemat żywieniowy, uzupełniając go odpowiednią i dobrej jakości odzywką zawierającą kazeinę micelarną. Takie połączenie zagwarantuje szybkie i zauważalne efekty w możliwie krótkim czasie. Przy wyborze odpowiedniego suplementu najpierw należy zwrócić uwagę na skład, opinie o producencie danego suplementu, pojemność opakowania a w ostatniej kwestii na cenę.
Komentarze
Napisz komentarz