Czym jest kreatyna?
Kreatyna jest związkiem zbudowanym z argininy, metioniny oraz glicyny, które są aminokwasami występującymi w ludzkim ciele. Produkcja kreatyny, w naturalnych warunkach ma miejsce w wątrobie skąd przenoszona jest wraz z krwią prosto do komórek mięśniowych. W nich dochodzi do połączenia kreatyny z fosforanem, czego wynikiem jest fosfokreatyna. W ten sposób, powstały związek, ma za zadanie rozkładanie się w komórkach mięśni i wytwarzanie energii zwanej ATP, czyli nukleotydu - adenozynotrifosforanu.
Taki obieg i przemiana kreatyny w ATP jest nazywana szlakiem ATP – PC, czyli systemem PC – fosfagenowym, którego główną właściwością jest niezwykłe tempo uwalniania energii. Szlak ATP - PC jest wykorzystywany przez organizm w trakcie obciążających i dynamicznych ćwiczeń siłowych. Można go opisać jako nagły zastrzyk energii uwalniający się w trakcie dużego obciążenia aktywnością organizmu człowieka.
Tak więc, kreatyna jest niezbędna do produkcji energii w momentach podwyższonej aktywności i konieczna do prawidłowego funkcjonowania ciała i mózgu. Organizm człowieka produkuje kreatynę także w naturalny sposób, ponieważ jest ona zwyczajnie potrzebna do życia.
Komu potrzebna jest kreatyna?
Związek ten jest potrzebny do życia każdemu człowiekowi, jednak osoby związane ze sportem wysiłkowym, wykazują większe niż przeciętna osoba zapotrzebowanie na ten związek i bardzo często korzystają z suplementacji kreatyną – stosowaną w celach poprawy swoich sportowych osiągnięć. Mimo powszechnych mitów o szkodliwym działaniu kreatyny, należy zaznaczyć, że jest ona całkowicie bezpiecznym suplementem wspomagającym budowę masy mięśniowej. Zastosowania kreatyny nie skupiają się wyłącznie na sporcie, jest także stosowana w medycynie do leczenia chorób przewlekłych na podłożu neurologicznym.
Korzyści płynące z suplementacji kreatyną
- Pomaga komórkom mięśni wytwarzać więcej energii – Suplementy kreatynowe zwiększają zapasy fosfokreatyny w tkance mięśniowej. Fosfokreatyna wspomaga tworzenie ATP, czyli kluczowej cząsteczki, którą komórki ludzkiego organizmu wykorzystują do produkcji energii i wspomagania wszystkich podstawowych funkcji życiowych. Podczas intensywnych ćwiczeń ATP jest rozkładane celem wytworzenia odpowiedniej dawki energii. Niestety tempo zużycia ATP nie jest czasami wystarczające, oznacza to, że organizm szybciej zużywa związek ATP, niż jest w stanie go wytworzyć. Suplementy diety zawierające kreatynę są w stanie wspomóc zwiększanie zapasów fosfokreatyny, co pozwala produkować więcej energii ATP do napędzania mięśni podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności.
- Wpływa na poprawne działanie wszystkich funkcji mięśniowych – Kreatyna jest jednym z najchętniej stosowanych suplementów na całym świecie. Swoim działaniem, ma wpływ na zmianę szlaków komórkowych, które są odpowiedzialne za wzrost tkanki mięśniowej a także za zwiększenie produkcji białek, które są odpowiedzialne za tworzenie nowych włókien mięśniowych. Kreatyna może szybko zwiększyć rozmiar mięśni dzięki zjawisku zwanemu wolumizacją. Polega ono na poprawieniu objętości wody znajdującej się w tkankach mięśniowych. Niektóre badania wykazały również, że suplementacja obniża poziom miostatyny, cząsteczki odpowiedzialnej za zahamowanie wzrostu mięśni. Także zmniejszenie poziomu miostatyny w organizmie może pomóc w szybszym budowaniu masy mięśniowej.
- Poprawia wydajność podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności – najważniejsza rola kreatyny w produkcji ATP jest to, że może ona w znacznym stopniu poprawić wydajność organizmu podczas ciężkich ćwiczeń wysiłkowych. Przeprowadzono badania, które wykazały, że suplementacja odżywkami kreatynowymi pomaga osiągać lepsze sportowe osiągi, na które wpływa siła, moc balistyczna, zdolność sprintu, wytrzymałość mięśni, odporność na zmęczenie, masa mięśniowa, wydajność mózgu – te wszystkie sprawności fizyczne i intelektualne ulegają poprawie przy odpowiednim dawkowaniu produktów z kreatyną
- Przyspiesza wzrost mięśni – badania naukowe zweryfikowały skuteczność kreatyny w odniesieniu do budowania masy mięśniowej. Przyjmowanie kreatyny od 5 do 7 dni wykazało po tym okresie, znaczny wzrost masy ciała i objętości tkanki mięśniowej. Grupa osób suplementowana kreatyną, ćwiczyła w ten sam sposób co druga grupa, która jej nie przyjmowała – wyniki porównawcze po upływie sześciu tygodni były zdumiewające – pierwsza grupa uzyskała masę o 4,4 kilograma wyższą niż druga grupa badanych. Wynik badania jednoznacznie pokazuje, że lepsze osiągi podczas treningu siłowego można uzyskać stosując ten suplement diety. Początkowy nagły skok wagi spowodowany jest zwiększeniem zawartości wody w tkankach mięśniowych, natomiast w dłuższej perspektywie kreatyna wpływa na wzrost włókien mięśniowych, wydajność organizmu podczas intensywnych ćwiczeń wysiłkowych a także zwiększenie ogólnej masy ciała.
- Może pomóc w chorobie Parkinsona - Choroba Parkinsona charakteryzuje się obniżeniem poziomu dopaminy w mózgu, która jest kluczowym neuroprzekaźnikiem ludzkiego organizmu. Obniżenie komórek dopaminy może spowodować śmierć komórek mózgowych i wystąpienie niepożądanych objawów związanych z uszkodzeniem układu nerwowego np. drżenie ciała, utrata prawidłowych funkcji mięśniowych i zaburzenia mowy. Podczas badania laboratoryjnego na zwierzętach, wykazano, że suplementacja kreatyną z sukcesem zapobiega spadku poziomu dopaminy. Jedną ze ścieżek leczenia choroby Parkinsona jest wdrożenie do terapii treningu siłowego – połączenie kreatyny i regularnych ćwiczeń może spowodować przywrócenie funkcji mięśniowych i siłowych u chorych.
- Ma pozytywny wpływ na walkę z innymi chorobami na tle neurologicznym – głównym czynnikiem występowania różnych chorób neurologicznych jest obniżenie poziomu fosfokreatyny w mózgu. Działanie kreatyny znacznie wpływa na zwiększenie tego poziomu, co w dużej mierze może zwolnić lub zmniejszyć postęp choroby. Badania na zwierzętach sugerują, że przyjmowanie suplementów kreatynowych może również leczyć inne choroby, w tym udarów niedokrwiennych, padaczki, uszkodzeń mózgu i rdzenia kręgowego i wspomnianego wyżej Alzheimera. Kreatyna wykazała również korzyści przeciw ALS – stwardnienia zanikowego bocznego, chorobie, która atakuje neurony ruchowe niezbędne do prawidłowego poruszania się. Suplementowanie osób chorych kreatyną, poprawiło funkcję motoryczną, zmniejszyło utratę mięśni i przedłużyło przeżycie chorych o 17%. Połączenie przyjmowania kreatyny z konwencjonalną medycyną i odpowiednimi lekami może mieć niezwykle korzystne działanie.
- Kreatyna może obniżać poziom cukru we krwi i zwalczać cukrzycę – suplementy kreatynowe wspomagają obniżenie poziomu cukru we krwi, dzieje się tak dlatego że wspomaga ona zwiększenie funkcji związków odpowiedzialnych za doprowadzanie cukrów do mięśni. Wykazano, że połączenie kreatyny i ćwiczeń fizycznych znacznie wpływa na jakość życia osób z cukrzycą, a także istnieją pewne dowody na to, że kreatyna może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi po posiłkach, ale niewiele jest danych na temat jej długoterminowych skutków.
- Może poprawić funkcję mózgu – kreatyna odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Mózg podczas swojej nieustannej prawcy wymaga znacznych ilości energii ATP. Suplementy mogą zwiększyć ilość zapasów fosfokreatyny w mózgu i pomóc mózgowi produkować więcej ATP. Kreatyna może również wspomagać funkcjonowanie mózgu poprzez zwiększenie poziomu dopaminy i funkcji mitochondriów. Najlepszym naturalnym źródłem kreatyny jest mięso. Wegetarianie i weganie mają często jej niski poziom, dlatego suplementowanie kreatyną w tej grupie osób wykazać może poprawę jakości funkcjonowania procesów myślowych i pamięci nawet o 50%. Osoby w podeszłym wieku, które cierpią na problemy z pamięcią, po przyjmowaniu kreatyny zgłaszają poprawę tych funkcji. Seniorzy powinni przyjmować suplementy keratynowa ponieważ są pomocne w funkcjonowaniu mózgu, przeciwdziałają utracie masy mięśniowej i siły związanej z wiekiem oraz chronią przed chorobami neurologicznymi.
- Kreatyna może zmniejszyć zmęczenie lub zmęczenie Kreatyna może również zmniejszyć zmęczenie wywołane wysiłkiem u sportowców podczas intensywnych treningów wysiłkowych. Dodatkowo dostarcza ona starczając mózgowi dodatkowej energii, zwiększając poziom dopaminy w organizmie.
- Jest bezpieczna i tania – kreatyna oprócz tego, że jest przede wszystkim niezwykle bezpiecznym suplementem diety, jest także wariantem ekonomicznym. Badania kliniczne, uwzględniające bardzo długą suplementację kreatyną wykazały niekorzystnych i niepożądanych skutków ubocznych u osób zdrowych. Uzupełnienie ewentualnych niedoborów kreatyny jest także proste – wystarczy zażywać od 3 do 5 gramów preparatu dziennie – szczegółowe dawki są wskazane przez producenta na odwrocie suplementu.
W czym można znaleźć naturalnie występujące źródło kreatyny?
Dobrym źródłem na zwiększenie podaży kreatyny wraz z dietą jest mięso wieprzowe, ryb i wołowe. Niestety niedobrą wiadomością jest to, że kreatyna w naturalnych produktach występuje naprawdę w niewielkich ilościach i praktycznie niemożliwe jest pozyskanie większych jej ilości wyłącznie z diety, dlatego orzy zapotrzebowaniu na kreatynę konieczna jest odpowiednia sztuczna suplementacja.
Dobre suplementy kreatynowe
Dobrym suplementem kreatynowym jest produkt firmy Muscle Care - Crea Matrix, który jest połączeniem trzech kreatyn - monohydratu, jabłczanu a także HCL, czyli chlorowodorku kreatyny.
Można także zastosować równie skuteczny i dobrej jakości produkt tej samej marki Tri-Cm 400g, Muscle Care, który nieco różni się składem i gramaturą produktu:
Każdy suplement diety należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta a także nie przekraczać dozwolonej, dziennej dawki produktu.
Komentarze
Napisz komentarz