Jak witamina B działa na skórę?

Dodane przez: . Komentarze: 0 2891

Witaminy z grupy B od dawna cieszą się sporą popularnością wśród osób, którym zależy na zdrowej, promienistej skórze. Można rozróżnić 8 głównych witamin z grupy B – co ważne – każda z nich ma inne właściwości. Które z nich są najbardziej korzystne dla skóry i z których najlepiej korzystać?

Kompleks witamin z grupy B

Poniższe witaminy są zaliczane do kompleksu witamin z grupy B:

  • Witamina B1 - znana również jako tiamina
  • Witamina B2 - znana również jako ryboflawina
  • Witamina B3 - znana również jako niacyna lub kwas nikotynowy
  • Witamina B5 - znana również jako kwas pantotenowy
  • Witamina B6 - znana również jako pirydoksyna
  • Witamina B7 - znana również jako biotyna
  • Witamina B9 - znana również jako kwas foliowy
  • Witamina B12 - w rzeczywistości kolejna grupa substancji chemicznych znanych jako kobalaminy

Jak widać, istnieje cała gama różnych składników odżywczych, które można zaklasyfikować jako "witaminę B". Co ciekawe, niektóre z nich mają znacznie większy wpływ na skórę niż inne - ale które z nich?

Witamina B dla skóry - co naprawdę się liczy?

Aby zadbać o swoją skórę od środka, należy zapewnić sobie odpowiednie poziomy poszczególnych witamin. Wiele witamin z grupy B ma silny wpływ na skórę, choć niektóre z nich wydają się mieć większy niż inne. Dotychczasowe badania sugerują, że cztery witaminy z grupy B mają szczególne znaczenie dla skóry; witaminy B2, B3, B7 i B12. Pozostałe, chociaż także posiadają swoje ważne role w ciele, mają mniejsze znaczenie bezpośrednio dla skóry. Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie – to dobra informacja. Tego typu witaminy niezwykle ciężko przedawkować, ponieważ nie są one kumulowane w organizmie – ich nadmiar jest po prostu wydalany z moczem. Jednocześnie, brak kumulowania ich w organizmie powoduje potrzebę regularnej suplementacji. Pierwszym krokiem do osiągnięcia pięknej, promiennej i gładkiej skóry jest zbilansowana, zdrowa i odżywcza dieta bogata w naturalne pokarmy, takie jak warzywa liściaste, nasiona, orzechy i chude mięso. Dodatkowo, jeśli pojawiają się wątpliwości dotyczące odpowiedniej dawki witamin z grupy B dostarczanych wraz z dietą, warto skierować swoje zainteresowanie w stronę odpowiednich suplementów – zarówno w formach pojedynczych witamin, jak i całego kompleksu grupy B.

Aktualne minimalne, dzienne spożycie witamin z grupy B jest następujące:

  • Witamina B1 - 1,1 mg dziennie dla dorosłych
  • Witamina B2 - 1,4 mg dziennie dla dorosłych
  • Witamina B3 - 16 mg dziennie dla dorosłych
  • Witamina B5 - 6 mg dziennie dla dorosłych
  • Witamina B6 - 1,4 mg dziennie dla dorosłych
  • Witamina B7 - 50mcg dziennie dla dorosłych
  • Witamina B9 - 200mcg dziennie dla dorosłych
  • Witamina B12 - 2,5mcg dziennie dla dorosłych

Witamina B1 - pomaga  w naprawianiu wszelkich występujących uszkodzeń pojawiających się na powłoce skóry. Udowodniono, że odpowiednia dawka witaminy B1 jest w stanie przyspieszyć gojenie się ran po operacjach i oparzeniach. Obecnie zalecana dzienna dawka witaminy B1 dla dorosłych wynosi 1,1 mg. Można ją spożyć wraz z dietą lub w formie suplementu.

Witamina B2 - Ryboflawina odgrywa kluczową rolę strukturalną w skórze, a jej niedobór może powodować przebarwienia lub rozwój różnego rodzaju skórnych zmian. Osoby posiadające niedobór witaminy B2 mają tendencję do pojawiania się tak zwanych zajadów – czyli małych, bolesnych ranek-pęknięć w kącikach warg. Witamina B2 pomaga także ciału w absorpcji i wykorzystaniu cynku z diety, który jest kluczowym składnikiem wpływającym na utrzymanie zdrowia skóry, włosów i paznokci. paznokciami. Niektóre badania wykazały także, że niedobór B12 może objawiać się także powstawianiu różnego rodzaju guzów w ciele – złośliwych i niezłośliwych.

Witamina B3 - niacyna. Brak odpowiedniego poziomu witaminy B3 może prowadzić do bardzo nieprzyjemnego stanu zwanego "pellagra" -  co z tłumaczenia z języka włoskiego oznacza „szorstką skórę”. Objawia się ona biegunką, zapaleniem skóry i postępującą demencją. Niestety, ta przewlekła choroba często kończy się nawet zgonem. Na szczęście jest ona rzadkością wśród osób spożywających zbilansowaną i zdrową dietę. Alkoholizm i dieta niskobiałkowa mogą spowodować spore niedobory niacyny. Miejscowe stosowanie witaminy B3 pomaga stabilizować barierę nabłonkową, zmniejsza utratę wilgoci, zwiększa gładkość i zmniejsza widoczność zmarszczek. Sprawia, ze skóra staje się napięta.

Witamina B5 - kwas pantotenowy. Witamina B5 jest używana do wytwarzania substancji zwanej "koenzymem A", która ma daleko idący, pozytywny wpływ na organizm. Witamina B5 ma także całkiem niemały wpływ zarówno na wchłanianie energii z jedzenia i na wytwarzanie czerwonych krwinek, które pomagają transportować składniki odżywcze w organizmie. Przypadki jej niedoboru mogą prowadzić do uczucia zmęczenia, niedokrwistości lub pogorszeniu stanu skóry -  wysuszenie, swędzenie i włosów – wypadanie, przerzedzanie.

Witamina B6 - W przeciwieństwie do wielu innych witamin z grupy B, o których mowa, wpływ witaminy B6 na skórę jest znacznie mniejszy. Ogólnie najważniejszą rolą witaminy B6 w ciele jest pomoc w przechowywaniu i rozkładaniu glukozy w ciele i zapewnianie energii do codziennej aktywności fizycznej i umysłowej.

Witamina B9 - Kwas foliowy jest ważnym składnikiem odżywczym dla kobiet w ciąży, ponieważ niedobór może powodować niedobory cewy nerwowej. Według wielu źródeł, witamina B9 wydaje się nie mieć bezpośredniego wpływu na wygląd i kondycję skóry.

Witamina B12 - Uważa się, że niedobory tej witaminy B prowadzą do nietypowego przebarwiania się skóry – jej nadmiernej pigmentacji skumulowanej punktowo. Niedobory B12 mogą powodować wypadanie włosów a nawet zmianę ich barwy!

Suplementy

Podstawą zdrowego samopoczucia jest zbilansowana, różnorodną dieta. Jeżeli jednak, nie posiada się pewności czy wraz z nią dostarcza się wystarczającej ilości witamin z grupy B można zdecydować się na ich pojedynczą, bądź też złożoną suplementację. Zarówno pełen kompleks witamin z grupy B jak i te przyjmowane pojedynczo - wówczas można wybrać tylko jedną lub kilka najważniejszych witamin z tej grupy, są bezpieczne w stosowaniu i skuteczne. Witamina B działa od wewnątrz - skóra jest ładniejsza, młodsza i promienieje.

 

Komentarze

Napisz komentarz

Zapisz się do newslettera i zgarnij 5% rabatu